Vedra v Číně odhalila slabinu elektromobility. Stát vypíná nabíječky, elektřinu potřebuje jinde
S teplotami nad 45 °C, suchem a nedostatkem vodních zdrojů se musí uzavírat obchody, vodní elektrárny i dobíjecí stanice. Podle magazínu MIT Technology Review, který se tímto tématem zabíral, nemá mnoho čínských vlastníků elektromobilů doma přístup k nabíjení a jsou odkázáni na to veřejné. Kdo využívá elektromobil každodenně, má najednou vážný problém s dobíjením. Přitom Čína je lídrem v prosazování elektromobility. V zemi jezdí víc než 10 milionů elektromobilů. Jenže s extrémním počasí se na jihu země nečekaně objevily problémy, se kterými nikdo nepočítal.
Některé provincie jsou závislé na vodní energii
Země bojující s klimatickými změnami se tak nachází na začátku své cesty. Prosazování elektromobilů je sice úctyhodné, ale jak nyní ukazuje počasí, ne všechno je dokonale promyšleno. Vedra narušují přívod elektrické energie a jiné zdroje momentálně nejsou. Velký problém je to podle americké televizní stanice CNN například v jihozápadní provincii Sečuan, neboť více jak 81 procent elektřiny se zde získává z vodních elektráren. Ty nyní trpí na nedostatek vody, která se vinou veder vypařila. V regionu se tak téměř zastavil život.
Situace je natolik vážná, že tamní vláda zavedla i omezení na dobíjení elektromobilů, aby tím upřednostnila kritičtější segmenty. Většina nabíjecích stanic je tak v provincii mimo provoz. V jiných provinciích je upřednostněno dobíjení mimo špičku, tedy v noci. State Grid, největší čínská státní energetická společnost, také pozastavila provoz svých stanic, avšak nabízí 50procentní slevové kupóny, pokud budou řidiči nabíjet v noci.
Několik hodin strávených ve frontě na nabíjení
Nejhůř na tom však nejsou obyčejní lidé, ale taxikáři. „V podstatě pořád čekáte ve frontách. Stejně jako dnes jsem ani neměl moc kšeftů, ale teď jsem zase ve frontě na nabíječku. A baterie se rychle vybíjí." uvedl taxikář z města Čengdu magazínu MIT Technology Review.
Fronty na nabíjení jsou přitom několika hodinové. Tyto problém tak mohou některé motoristy vrátit zpět k fosilním palivům, která jsou momentálně v zemi lépe dostupná „Zdálo se, že Čína má dobrou nabíjecí infrastrukturu… ale jakmile dojde k něčemu takovému, problémy jsou na světě. Všichni majitelé EV, kteří se spoléhají na veřejné nabíjecí stanice, mají nyní potíže,“ řekl MIT Technology Review Lej Čing, analytik automobilového průmyslu v Číně.
Jednou z významných překážek je nedostatek soukromých nabíjecích stanic. „Výrazné procento Číňanů žije v bytových komplexech,“ říká Daniel Kammen, profesor energetiky na Kalifornské univerzitě v Berkeley, který studoval modernizaci elektrické sítě v Číně. „A elektromobily jsou masivně soustředěny ve městech, ne na venkově." Pro majitele elektromobilů v bytových domech je obtížné a nákladné získat i byť jen pevné parkovací místo, natož soukromou nabíjecí stanici. V situacích, jako je tato, by přitom soukromé nabíjecí stanice, které jsou považovány za součást domácí spotřeby energie, poskytly stabilní alternativu k pozastaveným veřejným nabíjecím stanicím.