Reklama
Řidičův chleba

Vedra v Číně odhalila slabinu elektromobility. Stát vypíná nabíječky, elektřinu potřebuje jinde

Řada Číňanů je závislá na veřejných nabíječkách. Domácí stanice nemá v zemi téměř nikdo
Zdroj: iStock, volně k užití

S teplotami nad 45 °C, suchem a nedostatkem vodních zdrojů se musí uzavírat obchody, vodní elektrárny i dobíjecí stanice. Podle magazínu MIT Technology Review, který se tímto tématem zabíral, nemá mnoho čínských vlastníků elektromobilů doma přístup k nabíjení a jsou odkázáni na to veřejné. Kdo využívá elektromobil každodenně, má najednou vážný problém s dobíjením. Přitom Čína je lídrem v prosazování elektromobility. V zemi jezdí víc než 10 milionů elektromobilů. Jenže s extrémním počasí se na jihu země nečekaně objevily problémy, se kterými nikdo nepočítal.

Některé provincie jsou závislé na vodní energii

Země bojující s klimatickými změnami se tak nachází na začátku své cesty. Prosazování elektromobilů je sice úctyhodné, ale jak nyní ukazuje počasí, ne všechno je dokonale promyšleno. Vedra narušují přívod elektrické energie a jiné zdroje momentálně nejsou. Velký problém je to podle americké televizní stanice CNN například v jihozápadní provincii Sečuan, neboť více jak 81 procent elektřiny se zde získává z vodních elektráren. Ty nyní trpí na nedostatek vody, která se vinou veder vypařila. V regionu se tak téměř zastavil život.

Situace je natolik vážná, že tamní vláda zavedla i omezení na dobíjení elektromobilů, aby tím upřednostnila kritičtější segmenty. Většina nabíjecích stanic je tak v provincii mimo provoz. V jiných provinciích je upřednostněno dobíjení mimo špičku, tedy v noci. State Grid, největší čínská státní energetická společnost, také pozastavila provoz svých stanic, avšak nabízí 50procentní slevové kupóny, pokud budou řidiči nabíjet v noci.

Několik hodin strávených ve frontě na nabíjení

Nejhůř na tom však nejsou obyčejní lidé, ale taxikáři. „V podstatě pořád čekáte ve frontách. Stejně jako dnes jsem ani neměl moc kšeftů, ale teď jsem zase ve frontě na nabíječku. A baterie se rychle vybíjí." uvedl taxikář z města Čengdu magazínu MIT Technology Review. 

Fronty na nabíjení jsou přitom několika hodinové. Tyto problém tak mohou některé motoristy vrátit zpět k fosilním palivům, která jsou momentálně v zemi lépe dostupná „Zdálo se, že Čína má dobrou nabíjecí infrastrukturu… ale jakmile dojde k něčemu takovému, problémy jsou na světě. Všichni majitelé EV, kteří se spoléhají na veřejné nabíjecí stanice, mají nyní potíže,“ řekl MIT Technology Review Lej Čing, analytik automobilového průmyslu v Číně.

Jednou z významných překážek je nedostatek soukromých nabíjecích stanic. „Výrazné procento Číňanů žije v bytových komplexech,“ říká Daniel Kammen, profesor energetiky na Kalifornské univerzitě v Berkeley, který studoval modernizaci elektrické sítě v Číně. „A elektromobily jsou masivně soustředěny ve městech, ne na venkově." Pro majitele elektromobilů v bytových domech je obtížné a nákladné získat i byť jen pevné parkovací místo, natož soukromou nabíjecí stanici. V situacích, jako je tato, by přitom soukromé nabíjecí stanice, které jsou považovány za součást domácí spotřeby energie, poskytly stabilní alternativu k pozastaveným veřejným nabíjecím stanicím.

Poučení pro příště?

Přinejmenším to, co se stalo letos v létě, poskytne řadu zásadních otázek a naléhavých řešení. Lei Čing odhaduje, že do roku 2025 by víc než polovina nových aut prodávaných v Číně mohla být elektrických. „Pokud se celkem prodá 30 milionů aut, 15 milionů z nich budou nové elektromobily. Jak může elektrická síť uspokojit tento druh poptávky,“ ptá se Čing. „To, co se stalo letos, by nás mělo varovat, abychom příště byli připraveni.“
Reklama

Diskuze

Marcel74 - 06.09.2022 15:30:35
A nemělo to být původně tak, že nám Slunce bude ty elektrokáry dobíjet? Kdepak asi udělali soudruzi z Bruselu chybu?
Pandrhola - 06.09.2022 08:02:18
Kousek od našeho baráku je ubytovna pro ukacka a stojí tam audina jak z jiného světa, má ukrajinské značky a vždycky z okna visí prodluzovkacka se zásuvkou,a má to strcene do auta.takhle se to dělá.

Karavanisté se děsí budoucnosti. Elektromobil s přívěsem „žere“ a má nepříjemný problém u dobíječek

Kromě několika výhod má elektromobil jako tažné auto i spoustu problémů. A nejde jen o spotřebu
02.08.2022 13:16
|
9
Reklama

Úspěšný elektromobil se poměřil s osmiválcovým Ferrari. Ve sprintu ho předjel o více než délku auta

Sprinterský souboj mezi elektrickou Kiou EV6 a legendárním Ferrari F355 skončil velkým překvapením
11.07.2022 15:57
|
5
Reklama

Menší elektromobily v bezpečnosti pokulhávají. Větším se naopak daří lépe než spalovacím autům

Zaměřili jsme se na bezpečnost čistě elektrických vozů. Jsou doopravdy nebezpečnější než spalovací?
29.06.2022 19:30
|
1

Na uhašení elektromobilu je potřeba obrovské množství vody. Hasiči však přišli na zajímavý zlepšovák

Byť elektromobily nehoří častěji než běžná auta, jejich hašení je o poznání komplikovanější
25.01.2022 14:14
|
23

Raritka z Bondovky se dočkala proměny. Z filmového plátna míří rovnou na běžné silnice

Ve filmu Spectre byly hned čtyři kaskadérské jaguary. Jen jeden z nich se dochoval bez poškození
04.03.2024 10:00
|
0

Je rok 2024 a lidé stále vyhazují pneumatiky k popelnicím. Přitom kamery jsou všude

Pokud se najde viník, může ho jeho pohodlnost stát i několik desítek až stovek tisíc korun.
01.03.2024 11:52
|
2
Reklama

Uzavřený sjezd a hrozící kolaps dopravy. Za pár dní se znovu začne opravovat Barrandovský most

Součástí další etap stavby bude kompletní uzavření už opravené rampy do Strakonické ulice
28.02.2024 13:42
|
1

Ojeté škodovky se u nás neprodají tak rychle. Prvenství si drží jiná zahraniční automobilka

Průměrná doba, za kterou se ojetina prodá, je 66 dní. Nejdéle v bazarech zůstávají luxusní auta
28.02.2024 08:10
|
0
Reklama
Autosalon TV