U nabíječky odpojit přívěs. To nechceš!
Za jednoznačnou výhodu elektromobilu při tažení přívěsu považuje Michael Szemes vysoký točivý moment a jeho okamžitou dostupnost. Bylo jedno jestli jel po dálnici, na okresce či v serpentinách, elektromobil vždy v pohodě táhl bez jakéhokoliv škubání či namáhání spojky, která u něj absentuje. Rovněž v režimu rekuperace a brzdění se elektromobil jevil pro karavanisty jako spolehlivý parťák, určitě lepší, než vůz se spalovacím motorem. Jenže tím výhody tak nějak končí.
Jakkoliv se nedostatky Michael Szemes snažil ve svém textu trochu ospravedlňovat (mimochodem, při svém putování využíval prioritně kempy s certifikací ohleduplnosti k životnímu prostředí), běžný selský rozum a realita evropských silnic, staví elektromobil z pohledu karavanisty i tak do nepříznivého světla. Předně totiž Hyundai Ioniq 5 AWD vykázal při tažení přívěsu spotřebu vyšší o 70 %, takže mu ruku v ruce s tím samozřejmě výrazně klesl i reálný dojezd. Redaktor sice uvádí, že lze častější zastávky na dobíjení spojit s obědem, nákupem či stejně potřebným odpočinkem, ale tyto argumenty už u propagace elektromobility považujeme za absolutní klišé.
A když už zmiňujeme proces nabíjení, uvádí Szemes další, z našeho pohledu poměrně významnou, nevýhodu - u drtivé většiny dobíjecích stanic bylo totiž nutné nejprve odpojit přívěs, aby se s autem vůbec dalo zajet ke stojanu. Karavanista tak musí na leckdy přeplněných parkovištích řešit, kam přívěs postaví a celý cestovatelský proces to samozřejmě dále zpomaluje.