Reklama
Řidičův chleba

Karavanisté se děsí budoucnosti. Elektromobil s přívěsem „žere“ a má nepříjemný problém u dobíječek

Kromě několika výhod má elektromobil jako tažné auto i spoustu problémů. A nejde jen o spotřebu
Zdroj: Tiskový servis ÖAMTC

S postupně se rozšiřujícím elektrickým pohonem vyvstávají pro spoustu řidičů stále nové a nové otázky směřující k tomu, jak moc budou muset změnit své dosavadní návyky s vozy se spalovacím motorem. Protože je kempování oblíbené nejen u nás, ale víceméně všude v Evropě, zaměřil se rakouský autoklub ÖAMTC společně s rakouským Camping Clubem na praktický test elektromobilu, jakožto tažného vozu pro obytný přívěs. Co 1800 kilometrů dlouhá trasa kolem Rakouska odhalila? 

Tažení přívěsu elektromobilem už je možné, ale...

Celou trasu si naplánoval a také absolvoval Michael Szemes z rakouského Camping Clubu. Vozem, který se zhostil nelehkého úkolu v této zkoušce obstát, byl Hyundai Ioniq 5 AWD. Zatímco ještě před pár lety na trhu víceméně neexistoval elektromobil, který by umožňoval tažení přívěsu, dnes už lze taková auta v nabídce najít. I tak ale doporučujeme ostražitost při výběru, protože některé elektromobily sice umožňují instalaci tažného zařízení, ve skutečnosti je však lze použít jen pro tažení vyloženě malých nákladních vozíků, popř. dokonce jen na instalaci nosiče na kola.

Za Hyundaiem Ioniq 5 AWD však lze táhnout přívěs až do hmotnosti 1600 kg, takže lze v nabídce malých karavanů najít vhodný obytný přívěs. Zde ale zároveň vyvstává pro karavanisty první omezení - na velké přívěsy (prozatím) zapomeňte.

U nabíječky odpojit přívěs. To nechceš!

Za jednoznačnou výhodu elektromobilu při tažení přívěsu považuje Michael Szemes vysoký točivý moment a jeho okamžitou dostupnost. Bylo jedno jestli jel po dálnici, na okresce či v serpentinách, elektromobil vždy v pohodě táhl bez jakéhokoliv škubání či namáhání spojky, která u něj absentuje. Rovněž v režimu rekuperace a brzdění se elektromobil jevil pro karavanisty jako spolehlivý parťák, určitě lepší, než vůz se spalovacím motorem. Jenže tím výhody tak nějak končí.

Jakkoliv se nedostatky Michael Szemes snažil ve svém textu trochu ospravedlňovat (mimochodem, při svém putování využíval prioritně kempy s certifikací ohleduplnosti k životnímu prostředí), běžný selský rozum a realita evropských silnic, staví elektromobil z pohledu karavanisty i tak do nepříznivého světla. Předně totiž Hyundai Ioniq 5 AWD vykázal při tažení přívěsu spotřebu vyšší o 70 %, takže mu ruku v ruce s tím samozřejmě výrazně klesl i reálný dojezd. Redaktor sice uvádí, že lze častější zastávky na dobíjení spojit s obědem, nákupem či stejně potřebným odpočinkem, ale tyto argumenty už u propagace elektromobility považujeme za absolutní klišé.

A když už zmiňujeme proces nabíjení, uvádí Szemes další, z našeho pohledu poměrně významnou, nevýhodu - u drtivé většiny dobíjecích stanic bylo totiž nutné nejprve odpojit přívěs, aby se s autem vůbec dalo zajet ke stojanu. Karavanista tak musí na leckdy přeplněných parkovištích řešit, kam přívěs postaví a celý cestovatelský proces to samozřejmě dále zpomaluje.

Názor českého karavanisty Martina Matějky

Protože máme kempování sami rádi, máme v této komunitě řadu přátel a známých. Oslovili jsme tedy jednoho z nich - Martina Matějku z webu www.karavanista.cz (t.č. odpovídal z kempu na Sicílii), který za svým Volkswagenem Touareg 3.0 V6 TDI (270 k) tahá sedmimetrový dvoutunový obytný přívěs. "Dlouhé trasy jezdím bez přívěsu se spotřebou kolem 9 l/100 km, s přívěsem mi to pak bere přibližně 13 l/100 km, jde tedy o zvýšení spotřeby o zhruba 45 %," říká Martin a pokračuje, "Sám se trochu děsím toho, za čím budu takhle velký přívěs tahat po roce 2035.  Zatím poslední varianta je, koupit v roce 2035 poslední model toho, co mam teď v plné výbavě, a doufat, ze mi to vydrží co nejdéle."

Při pohledu na Martinovu téměř 13 metrů dlouhou jízdní soupravu totiž nelze nevidět i další zásadní rozdíl - není totiž přívěs, jako přívěs. Zatímco minikaravan z rakouského testu je vhodný tak pro dva lidi, drtivá většina karavanistů má přívěsy výrazně větší a komfortnější, kromě toho s sebou často vozí i třeba jízdní kola pro celou rodinu a další spoustu kempovacích doplňků. Takové možnosti ale pro současná elektroauta vůbec nepřipadají v úvahu...
Reklama

Diskuze

Jura Jurax - 08.08.2022 00:39:48
V roce 2035 bude karavan patřit do minulosti. Lidi nebudou mít na elektroauta, kterým by je tahali, natož na karavany. Nebudou mít ani na elektřinu zatíženou spotřební daní, neboť stát si bude kompenzovat výpadek spotřební daně z benzínu a nafty.
Martin - 07.08.2022 07:05:49
V roce 2035 bude karavan patřit do minulosti. Těch pět důchodců si to odtáhne spalovacím vozem. Zbytek lidí bude využívat jiné způsoby cestování a ubytování.

Volkswagen spustil slevovou akci na své kempovací vozy. California vyjde o 200 tisíc levněji

Výhodou jsou i rychlé dodací lhůty, průměrně se čeká čtyři měsíce. Některé vozy jsou i skladem
02.06.2022 18:16
|
2
Reklama

Česká firma umí během 15 minut přeměnit Dacii Jogger v útulné kempinkové auto. Potěší i cena

Set s kuchyní, ale třeba i postelí je navíc lehce vyndavací a v garáži nezabere moc místa
26.05.2022 06:58
|
4

Voda v makedonském jezeře Ohrid je čistší než v mořích. V národním parku tolerují kempink na divoko

Malá balkánská země ukrývá poklady, které jinde na světě nenajdete. Navíc je tu levně
22.07.2021 12:13
|
4

Komentář: Zoufalá situace vyžaduje zoufalá řešení. Lidé chtějí Fiat Panda, tak zastavíme jeho výrobu

Koncern Stellantis oznámil rozhodnutí, které se jen těžko chápe. Může mít hned několik důvodů
24.10.2024 12:00
|
4

Další varování pro evropské značky. Většina Němců by zvážila koupi i čínského auta, pokud bude levné

Cena, inovativní technologie a design. To jsou hlavní argumenty, proč uvažovat o čínském voze
18.10.2024 12:05
|
2
Reklama

Komentář: Není pravda, že Češi odmítají elektromobilitu. Za dvě miliardy z eráru ji začali hned milovat

Konečně jsme zakusili kouzlo dotací. Zkreslilo to statistiky prodejů a zdeformovalo trh. Hurá!
17.10.2024 07:42
|
11

Pneumatiky na přezutí se v autě mohou stát smrtící zbraní. K zajištění přitom stačí jednoduchý trik

Z crash-testu s nezajištěnými pneumatikami v kufru vám naskočí husí kůže. Vozí je takhle každý
10.10.2024 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV