Reklama
Řidičův chleba

Nový radar řidiče tak stresuje, že se pod ním raději plouží. Přesto městu vydělá milion týdně

Radar nainstalovaný na silnici pod Ještědem pomáhá Liberci k velmi solidnímu příjmu
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Přísně nastavené radary nemusí pomáhat s příjmy do rozpočtu jen malým obcím a městům. Jeden takový má také Liberec, který letos nechal nainstalovat úsekové i okamžité měření rychlosti na silnici, která směřuje přímo k Ještědu. Měření je tedy hlavně zaměřeno na turisty, kteří místo neznají a směřují sem v létě i v zimě. Liberec si zařízení pochvaluje, už mu totiž vydělalo miliony.

Přehledná silnice, dobrá kasička

Měření je nainstalováno na široké silnici, která směřuje k Ještědu. Je přehledná, volná a tak svádí mnoho řidičů k tomu, aby jeli rychleji, než je povolených 50 km/h. Liberec sem nainstaloval dvě sady kamer, které změří jak okamžitou rychlost, tak průměrnou v celém úseku. Pokutu tak například dostane ten, kdo jede rychle a nestihne před kamerou dobrzdit. A také ten, kdo na konci úseku příliš brzy zrychlí.

I díky tomu se z měření stal pro Liberec vynikající „penězovod“. Jen za první dva a půl měsíce provozu už bylo zaevidováno přes dvě desítky tisíc přestupků. Jinými slovy, rychle tu jeli čtyři řidiči z pěti. „K dnešnímu datu evidujeme přes 21 tisíc porušení pravidel silničního provozu,“ řekl před časem vedoucí odboru dopravy libereckého magistrátu Pavel Rychetský pro CNN Prima News, partnerský server Autosalonu. Při minimální pokutě 500 korun to znamená příjem radnice okolo milionu korun týdně, odhadl server. Většina řidičů totiž pokut nerozporuje ve správním řízení, bojí se ještě většího postihu.

Jak moc je nastavena tolerance radaru, to město neprozradilo. Obecně ale platí, že kromě Prahy, kde je tolerance měření nastavena obvykle na vyšší hodnoty (řidiči počítají až s 10 km/h nad limit), jsou tolerance mimo hlavní město přísnější. Zejména u zařízení, která slouží primárně k příjmu měst a obcí. Vzhledem k povinné technické toleranci 3 km/h tedy stačí, aby řidič jel místem rychlostí 54 km/h a dostane pokutu za překročení o jeden kilometr. O takovém přístupu jsme psali už několikrát, děje se například v Kolíně nebo také v Korkusově Huti, kde bylo dokonce měřící zařízení několik let umístěno v rozporu s pokyny policie.

Řidiči se bojí, ministerstvo chce toleranci

A zatímco je radar připraven kasírovat turisty, kteří vyrazili na Ještěd za zábavou, místní se o něm pomalu dozvídají. Někteří si ho všimli hned, jiní už pozdě díky dopisu, který jim přistál s výzvou k zaplacení ve schránce. Výsledkem je, že se lidé bojí a vytváří tím v místě zbytečné komplikace. Jezdí totiž výrazně nižší rychlostí, než by mohli. A to je v závěru nebezpečné.

„Problém je, že spousta lidí je z toho radaru tak vystresovaná, že se táhnou třicítkou, místo aby jeli padesát. Další je pak předjíždějí a vznikají z toho nebezpečné situace,“ řekl CNN Prima News nejmenovaný řidič zásilkové služby. To je běžný fenomén, které s sebou kamery nainstalované nad vozovkou nesou. Například v Praze na ulici 5. května řidiči ignorují značku „silnice pro motorová vozidla“ a raději jedou dál 50 km/h místo povolených 80. Bojí se totiž kamer, které slouží k počítání dopravy, nikoliv k pokutování.

Už před časem tento způsob vybírání peněz do městské kasy kritizovalo i ministerstvo dopravy. Vydalo k tomu přímo metodiku, ve které se mimo jiné píše: „...nelze každé překročení dovolené rychlosti automaticky hodnotit jako přestupek. V opačném případě by např. postrádalo významu zkoumání materiální stránky přestupku, neboť by tento znak přestupku byl naplňován vždy bez ohledu na jakoukoliv dotčenou situaci.“ Liberci ale podle všeho na dokumentu ministerstva nezáleží.

Reklama

Diskuze

Emil Figl - 09.09.2024 07:54:08
Brzy nás budou bonzovat vlastní auta a i vlastní děti. Kam ten svět spěje?!!
Miroslav Souček - 04.09.2024 15:36:33
Neplať, proč platíš, já neplatím, nezáviď.

Špatně umístěný radar rozdával pokuty i za nízké překročení rychlosti. Teď je město musí vracet

Vimperk vybral na pokutách miliony. Jeden z řidičů ho ale žaloval. Vyhrál a dostal peníze zpět
26.08.2024 07:30
|
18
Reklama

Stali jsme se obětí pasti na řidiče. Chytře umístěný mobilní radar neodhalí ani aplikace

Němci hlídají dodržování povolené rychlosti kamerami, které se umí přemisťovat. Dostali nás
07.08.2024 08:06
|
16

Překročení rychlosti není vždy přestupek. Bojovat proti zbytečně přísným radarům je možné

Dokonce samotné ministerstvo je proti nekompromisnímu měření, připomínáme v komentáři
05.08.2024 12:50
|
47

První elektromobily značky Alfa Romeo je v Česku. Prohlédli jsme si nový model Junior

K mání je i spalovací verze s hybridním pohonem. Později přijde také varianta s pohonem všech kol
13.09.2024 15:01
|
1

Hezký, dobře vybavený a moc tohoto nevypije. Renault Symbioz je v Česku, svezli jsme se

Nové SUV francouzské značky se prodává zatím jen jako hybrid. Přibudou ale i další motory
13.09.2024 08:13
|
0
Reklama

Aston Martin se oficiálně začíná prodávat v Česku. První showroom se otevře v pražských Strašnicích

Značka si slibuje, že by mohla prodat mezi 25 až 70 auty za rok. Kromě prodejny bude i servis
12.09.2024 16:11
|
0

Úřad práce nabízí řidičům až 42 tisíc korun na palivo. Musí ale prokázat, že ho využijí

Jde o příspěvek, který je možné pobírat maximálně rok. Platí jen pro nové zaměstnaní
12.09.2024 07:25
|
5
Reklama
Autosalon TV