Reklama
Řidičův chleba

Kolín dál rozesílá pokuty za překročení rychlosti o 1 km/h. Navzdory ministerstvu

Město rozešle tisíce dopisů měsíčně. Na každé zaplacené pokutě přitom vydělá jen desetikoruny
Zdroj: Robin Běhal

Zhruba 4600 dopisů, tolik město Kolín měsíčně rozešle řidičům, kteří se chytili do jedné z několika kamerových pastí ve městě. Tamní radary jsou totiž na padesátce nastaveny jen na minimální technickou toleranci plus minus tři kilometry v hodině. Znamená to, že řidičům chodí pokuty za naměřených 54 km/h, po odečtení 51 km/h. A i když na konci loňského roku vydalo ministerstvo dopravy metodiku, podle které mají obce měřit, Kolín trvá na svém a pokuty za tak marginální překročení rychlosti bude rozesílat dál. Vyplývá to ze stanoviska, které město zaslalo redakci Autosalonu.

Kauza jednoho kilometru

Na nízkou toleranci kolínských radarů už Autosalon upozorňoval několikrát. Jednou po stížnosti čtenáře, podruhé paradoxně i po vyjádření tamního odboru dopravy. Jeho šéfovi Miroslavu Babákovi totiž ostrý postup města proti řidičům přidělává vrásky. „Za měsíce září až prosinec roku 2023, kdy byl nově nastaven limit na měřících zařízeních na 54 km/h, nám městská policie zaslala přes 14 tisíc oznámení. Pro srovnání, když dohromady sečteme rok 2021, 2022 a měsíce leden až srpen 2023, přišlo celkem devět tisíc oznámení,“ řekl před časem Babák Autosalonu, když upozorňoval na obrovský nepoměr.

Výsledkem je, že se na odboru dopravy věnuje vyřizování pokut několik pracovnic, které kromě rozesílání dopisů odpovídají ještě na ostré až vulgární telefony řidičů, jimž výzva k zaplacení za překročení rychlosti o 1 km/h přišla. Město přitom na této činosti příliš nevydělá, protože při tak nízkém překročení chce po řidičích zaplatit jen 200 korun. „Náklady na odeslání jedné výzvy k uhrazení pokuty jsou zhruba 115 korun. A pro vaši představu v případě posunu do správního řízení musí následovat další minimálně jedna písemná výzva. A to když jde vše dobře,“ upozornil Babák. Pokud se tedy řidiči odvolají, město začne prodělávat.

Když se Autosalon prvně ptal kolínské radnice a městské policie, proč je nastavená tolerance minimální, dostalo se mu odpovědi, že strážníci postupují podle vyjádření ministerstva vnitra, které radnici informovalo, že nemůže sama nastavovat toleranci měření. Nicméně nová metodika ministerstva dopravy, na kterou se od začátku letošního roku odvolává už i ministerstvo vnitra, jasně říká, že je to naopak městská policie, kdo toleranci měření nastavuje.

„I s ohledem na konstantní judikaturu lze dovodit, že o nastavení tolerance radaru rozhoduje mimo policii i obecní, resp. městská policie, přičemž při nastavení sledované hranice zohlední povahu místa měření,“ potvrdil Autosalonu mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Město má zohlednit místo měření

Ministerstvo dopravy navíc dál ve své metodice upozorňuje, že policie „při nastavení sledované hranice zohlední povahu místa měření. Jinými slovy, nelze každé překročení dovolené rychlosti automaticky hodnotit jako přestupek. V opačném případě by např. postrádalo významu zkoumání materiální stránky přestupku, neboť by tento znak přestupku byl naplňován vždy bez ohledu na jakoukoliv dotčenou situaci.“

Převedeno do praxe to znamená, že by město mělo přehodnotit to, kde měří a s jak velkou tolerancí. Protože v každé místě může být překročení rychlosti posuzováno jinak a není tedy nutné mít vždy jen minimální technický rozdíl plus minus tři kilomtrey v hodině.

Jenže i čtyři měsíce po vydání metodiky ministerstva dopravy je situace v Kolíně stejná. A alespoň ještě nějakou dobu bude. "V tuto chvíli zůstává tolerance stejná, o případné změně budou vedena v brzké době jednání," řekla nyní Autosalonu mluvčí radnice Šárka Hrubá. Řidiči si tedy budou muset dál dávat pozor na past v podobě Kolínských radarů.
Reklama

Diskuze

Nobody - 01.04.2024 14:40:04
Hlavně to zaplatí provozovatel, NE řidič, pokud tedy zaplatí
PICHAV - 29.03.2024 18:28:53
KRU PON JE SPROSTE SLOVO ??!! HELEHO PRASE !!!! TAK MOZNA PROTO TAM BYL NA DOTYKUCZ NAZEV BEZ R TAKZE KUPON !!!! NA AUTOSALONU SE DOZVITE VSECHNO !!!! A I O ZABIJACCE !!!! TAK ZADNOU ZABIJACKU !!!! VELIKO NOCNI VOVCE !!!!

Policisté při měření rychlosti z auta musí dodržet několik pravidel. Řidiči se pokutě snadno vyhnou

Zjišťovali jsme, jakými způsoby policejní hlídky měří rychlost. Je to složitější, než se může zdát
04.05.2023 13:30
|
89
Reklama

Městský okruh je pastí na řidiče. Kamery úsekového měření se tu umí různě propojovat

Policie s úřady jednotlivé úseky propojuje na základě nehodovosti nebo častých přestupků
19.01.2023 13:22
|
27
Reklama

Při domácím dobíjení ze zásuvky se ztrácí až třetina energie, dokazuje měření. Lze to ale eliminovat

Při dnešních cenách elektřiny tato navíc vydaná energie, která nedoputuje do akumulátoru, nepotěší
21.09.2022 07:29
|
9

Nová policejní BMW ještě nějakou dobu na dálnice nevyrazí. Měření rychlosti by totiž bylo nelegální

Policie potvrdila, že nemá certifikát pro měřič rychlosti instalovaný v nových dálničních BMW
03.08.2022 13:02
|
2

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
15

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0
Reklama

Sveze sedm lidí, přitom je stejně dlouhý jako Škoda Karoq. Citroën představil nový C3 Aircross

Auto dostane pod kapotu elektrický pohon i benzinové motory. Výkon ale velký nebude
19.04.2024 09:50
|
0

Elektrické BMW iX2 umí na silnici bavit. Kvůli pomalému nabíjení je ale jen pro trpělivé řidiče

Luxusní materiály dělají skvělou atmosféru, překvapí velký kufr. Už chybí jen lepší nabíječka
19.04.2024 08:10
|
1
Reklama
Autosalon TV