Špatně umístěný radar rozdával pokuty i za nízké překročení rychlosti. Teď je město musí vracet
Velmi dobrým byznysem pro město Vimperk na Prachaticku se stala malá vesnice Korkusova Huť. Místem, kde žijí jen tři desítky stálých obyvatel, totiž prochází hlavní tah do Německa. Řidičům se v malé obci nechtělo moc sundávat nohu z plynu. A tak tam město, pod které Korkusova Huť spadá, nechalo v roce 2020 nainstalovat úsekové měření. Jenže díky jednomu řidič, který si nechtěl nechat pokutu líbit, se ukázalo, že měření po celou dobu probíhalo v rozporu s tím, jak ho povolila policie. A město teď bude muset peníze vracet, což by ho mohlo přivést do vážných finančních problémů.
Pokuta za 53 km/h na padesátce
Autosalon už o měření v Korkusově Huti psal loni v červnu. To se totiž na redakci obrátil čtenář, který zde „schytal“ pokutu za rychlost 53 km/h (po odečtení tolerance) na povolených 50 km/h. Teď by mohl patřit k těm, kteří by se mohli peněz za přestupek domoci zpět. A že jich bude hodně. Jak se Autosalon od zástupců radnice města Vimperk dozvěděl, od zahájení měření v srpnu 2020 do konce daného roku bylo zaznamenáno 6874 přestupků, za rok 2021 celkem 12 tisíc a za rok 2022 13 tisíc. Všechny tyto přestupky včetně dalších až do poloviny loňského roku ale byly zaznamenány neoprávněně. A tudíž by řidiči měli dostat své peníze zpět.
Přišel s tím soud, na který se obrátil řidič, jenž dostal pokutu 1500 korun plus 1000 korun poplatek za rychlost 57 km/h na padesátce. Upozornil na to, že když policie povolovala měření v Korkusově Huti, stanovila, že musí probíhat minimálně 100 metrů za cedulí označující začátek obce. Firma, která měření prováděla, však sama přiznala, že zařízení nainstalovala jen 85 metrů od hranice obce s tím, že jde o dlouhý úsek a tudíž měla věc za splněnou. To se ale přepočítala a soud dal za pravdu žalobě. „Přestupci, který zpochybnil formální dokazování přestupku, byla pokuta vrácena,“ odpověděl zástupce města na dotaz serveru Novinky.cz, který o případu před několika dny informoval (zde).
V době, kdy začala pře s motoristou, se vedení města rozhodlo situaci s měřením napravit. Nikoliv ale tak, že by měřený úsek přesunulo alespoň 100 metrů za začátek obce. To by bylo totiž nákladné řešení. Místo toho si prostě od policie nechalo vypracovat nové stanovisko, které už vzdálenost měření neurčuje a tak ve výběru pokut od příliš rychlých řidičů pokračuje stejným způsobem dál. Tentokrát už ale zcela legálně.
Nic to ale nemění na tom, že řidičům změřeným od srpna 2020 do června 2023 bude muset peníze za pokuty vrátit. Nicméně nikoliv automaticky. O obnovu správního řízení totiž musí zažádat sám přestupce, pokud to neudělá, věc se nemění a město si neprávem vybrané peníze za pokuty může v rozpočtu nechat. V současnosti jde o zhruba 20 milionů korun. Jak upozornil na webu Sumava.cz zastupitel města Milan Pešek (zde), mohlo by to dostat Vimperk do problémů. V rezervě má totiž podle něj pouhé tři miliony korun.