Itinerář a první problémy
Jak je z počtu kilometrů patrné, naše cesta nevedla přímo do Stockholmu. Není to přece závod, ale dovolená. A tak tam směřujeme přes místa, kde trávíme den dva odpočinkem. Navštívili jsme Hamburg, Kodaň, Göteborg, Stockholm a nazpět Malmö. Vyrážíme ve všední den ráno a první, čeho si všímáme, je komfort. Velké plus elektromobilů je bezesporu ticho na palubě, až při dálničním tempu se hranatější tvary Kie EV9 ozývají svištěním vzduchu, ale není to nic hrozného. Navíc musíme vyzdvihnout dvě věci – velmi přívětivý podvozek, který je i s obrovskými koly nadmíru pohodlný a pak reaktivnost vozu na povely pedálem. Točivý moment 700 Nm dostupný téměř okamžitě má prostě své kouzlo. Navíc auto reaguje opravdu rychle, přitom moderní vozy se spalovacími motory jsou uměle uškrcené, aby reagovaly na povely plynovým pedálem s větší prodlevou. Elektromobilů se to prostě netýká.
Nicméně, prvních 100 kilometrů po české dálnici směrem do Drážďan přináší pochyby o tom, zda náš odhad byl správný. Auto totiž i teď konzumuje 30 kWh na 100 km. Jedeme 130 km/h, neubíráme ani na klimatickém komfortu. Prostě tak, jak bychom jeli s každým jiným autem. Z domova jsme také nevyjížděli plně nabití. Kia samozřejmě umí ve své navigaci vybrat zastávky a tak po zadání hotelu v Hamburku navrhne při cestě dvoje nabíjení, spočítá čas včetně zastávky a ještě před dojezdem ke stanici předehřeje baterii. Zastavujeme u Ionity kousek za Drážďany a hned narážíme na první problém.
Karta Kia Charge funguje, Ionity chce nabíjet, ale zámek v zásuvce vozu nechce přichytit kabelový konektor, třikrát cvakne a pak to vzdá. Nabíjení přerušeno. Zkoušíme zoufale čtyři stojany, stejný výsledek. Máme asi 10 procent a vedle je ještě volná 50kW nabíječka, ale my přece nechceme trávit dvě hodiny na parkovišti. Voláme na Ionity, telefon vezme česká operátorka. „Naše kabely jsou hodně těžké a někdy je s tím problém. Zkuste to tak, že jedem bude přikládat kartu ke stojanu a druhý bude konektor držet tak, aby se v zásuvce vašeho auta nevyvracel!“ Funguje to. Dobíjíme výkonem 191 kW a máme radost. Ale zároveň strach a tak zkoušíme jen tak otestovat další stojany Ionity při cestě do Hamburku. Tam už nabíjení nerozchodíme vůbec, zas to cvaká a nám je jasné, že máme zásadní problém. Do Stockholmu dojedeme, ale raději bez využití Ionity, na které jsme v podstatě spoléhali. A aby nás navigace neházela k těmto stojanům, tak už další místa hledáme na Google Maps.
Za chvíli už máme jasný postup cesty. Střídáme se zhruba po 200 až 250 kilometrech, kdy nabíjíme a hledáme další zastávku, abychom měli rezervu asi 80 kilometrů. Při dojezdu je to totiž už jen 40. Při nabíjení si můžeme v klidu odskočit a poobědvat. Je to ostřejší dril než s běžným spalovacím vozem, ale na druhou stranu, těhotná přítelkyně musí každé dvě hodiny protáhnout nohy, na toaletu se nám stejně chce a jsme zvyklí se na dlouhých cestách přesně takto střídat. Oběd bychom si stejně dali a během něj se auto dobije vždy někam k 90 procentům. Dojezd je pak zhruba 330 kilometrů, což je dostatečná rezerva, abychom nabíjeli po 250 km. Rezervu si necháváme i proto, že nemáme nikdy jistotu, že nabíjecí stanice, ke které přijedeme, bude s naší kartou či vozem jako takovým fungovat. Ještě jednou opakuji: zásadním neduhem elektromobility je, že nikdy nevíte, zda v místě, které jste si vybrali, pohodlně nabijete tak, jak očekáváte. To se u spalovacích aut samozřejmě neděje.