Reklama
Testy

Kia EV9 je obr pro majitele solární elektrárny. Elektronických pomocníků má až moc

Ultimativní elektromobil může prakticky nahradit i rodinný VW Multivan. Cenově je ale ještě jinde
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Model EV9 je asi nejdůležitější novinkou, kterou Kia za poslední dobu představila. To vysvětluje, proč jeden z prvních kousků věnovala Jaromíru Jágrovi. Možná půjde i o impulz pro populárního hokejistu, aby konečně založil rodinu. Obr do zásuvky totiž poskytuje maximální možný komfort všem, zejména v šestimístném provedení. Až se nám po testu nechtělo vracet klíčky zpět. Kdybychom ale neměli chytrou kartu, která umožnila nabíjet všude zadarmo, možná bychom je naopak vrátili docela rychle. Vůz vážící 2,5 tuny s docela hranatým designem si totiž řekne o pořádnou porci elektrické energie.

Sympatický Goliáš

„Nezlobte se, prosím vás. Jen jsme vám chtěli říct, že máte moc pěkné auto.“ To byla věta, která zazněla u jedné z nabíječek pardubického nákupního centra, když jsme Kiu EV9 vzali na malý výlet do východních Čech. Podtrhuje jednu zajímavou vlastnost tohoto vozu. Ačkoliv jde o obrovskou kostku, která svou délkou přesahuje pět metrů, váží 2,5 tuny a všeobecně by ji šlo považovat za tank, působí na své okolí jaksi přívětivě až sympaticky. Těžko říct, čím to je? Že by málo agresivní vzhled, kterým se třeba chlubí BMW? Že by málo „posh“ křivek, s jakými by se zase ukazoval Mercedes? Je to tak, největší a nejdražší Kia v Česku je prostě spíš takovým příjemným parťákem pro každého.

Přitom je to ale vůz, který rozvíjí řadu moderních trendů. Obrovská kola jsou ještě zvýrazněná aerodynamickými plastovými vložkami. Full-LED světlomety mají orientaci na výšku a svítí opravdu silně. Kliky se elektricky zapouštějí do karoserie, aby auto mělo co nejvolnější průchod vzduchem. Vše je navíc elektrické, třeba krytka zásuvky, samozřejmě páté dveře a pak sklápění všech sedadel.

Vnitřek je také nádherný, takový čistý a přímo lákající k posezení. Auto můžete mít ve dvou uspořádáních, tedy sedmi nebo šestimístném, které je jen o trochu dražší. Sami bychom volili právě to. Vypadává z něj totiž malé prostřední sedadlo ve druhé řadě, které stejně málokdy využijete a naopak se lépe dostává dozadu a každý má tolik prostoru, kolik jen potřebuje. V tom Kia EV9 silně připomíná sedmý Volkswagen Multivan (schválně jsme oba vozy srovnali zde) a klidně by ho mohla nahradit i ve vaší rodinné garáži. Tedy pokud nechcete zůstat věrni jeho velmi povedenému dieselu, přestože to začíná být podle některých už docela i sprosté slovo.

Jako v bavlnce

Kabina je velmi vzdušná i vpředu. Mezi řidičem a spolujezdcem mohl být klidně volný prostor, místo toho je tu ale promyšlená konzola, která v sobě ukrývá nejen držáky na nápoje, ale i další ukládací prostory a výsuvný stoleček pro druhou řadu. Palubní deska je na jednu stranu piedestalem pro sadu hned tří obrazovek postavených do jednoho širokého pole, na stranu druhou na ní najdete i dotyková tlačítka. Volant je zase posetý klasickými tlačítky, muselo se na ně najít místo i na dolní části jeho středu. Je to trochu nesourodé, na druhou stranu si ale brzy zvyknete a za jízdy oceníte i nějaké to fyzické zmáčknutí.

Asi nepřekvapí, že zorientovat se v ovládání a všech těch funkcích zabere nějaký čas. Dlouho jsme pátrali po tom, jak nastavit klimatizaci. Až teprve po chvíli jsme si všimli, že mezi displeji přístrojů a médií je ještě jeden dedikovaný přímo klimatizaci. Je posazený tak, že řidiči se téměř kompletně schovává za pravou částí věnce volantu, ještě v tom místě, kde člověk může držet ruku. Pokud tedy chcete měnit „ofuk“ nebo nějaké funkce, musíte si na to vzpomenout a mírně se naklonit doprava. Na jinak promyšlené auto je tohle poměrně zásadní ergonomický přešlap, kterému jsme spílali celou dobu.

A pak je tu ještě jedna věc – elektronické asistenty, které místo toho, aby vám pomáhaly, neustále ruší vaši pozornost. To si takhle jedete, když začne pípat upozornění na překročení rychlosti. Jako obvykle neví, že koncem křižovatky se značky ruší a tak se ozývá, že byste měli jet 30, i když tady už platí padesátka. Inu, tak chceme systém vypnout, což jde v menu přes několik stisknutí. Ale to už pípá další asistent, podle kterého byste se měli dívat před sebe. „Ticho tady bude,“ hartusíme, zastavujeme a snažíme se toho vypnout co nejvíc. Tak jaký má tohle vlastně smysl?

To jsou ale jediné dva negativní postřehy k pobytu na palubě. Jinak vás auto hýčká elektricky nastavitelnými sedačkami s příjemnými hlavovými opěrkami, které jsou dělané ze síťoviny. Chlazení a vyhřívání sedadel mají k dispozici nejen lidé vpředu, ale i ve druhé řadě. Jsou tu promyšlené nabíječky i místo pro umístnění telefonů. Vrcholem je pak možnost sklopit sedadla do komfortní polohy ve stylu leteckého business class. Tohle auto opravdu patří mezi nejluxusnější vozy k cestování, minimálně se snadno vyrovná německé trojici Audi, BMW, Mercedes.

Jak to vypadá na palubě modelu Kia EV9 se můžete podívat i v následující fotogalerii:

Bylo by dobré mít vlastní elektrárnu

Kia EV9 se prodává ve dvou motorových verzích, základem je ta s pohonem zadních kol a výkonem 150 kW. Jako jediná se vejde pod dva miliony korun. My jsme testovali variantu AWD se dvěma elektromotory, které poskytují celkový výkon 283 kW. Kompletní ceník najdete v našem katalogu, stačí kliknout na tento odkaz. Za pozornost u testovaného kousku stojí i točivý moment, který má mamutí hodnotu 700 Nm. Díky tomu obří SUV akceleruje z nuly na 100 km/h za pouhých 5,3 sekundy. A dělá to velmi příjemně. Nikoliv trhnutím, ale plavným rozjetím vzdáleně podobným tomu, jakým způsobem se třeba rozlétávají vozy Rolls-Royce.

Takový obr si samozřejmě musí s sebou vézt co největší baterii, s kapacitou 100 kWh se staví na roveň BMW iX nebo Mercedesu EQS SUV. Udávaný dojezd má hodnotu 505 km. My jsme ale auto testovali v zimních teplotách a udávané spotřebě 22,8 kWh jsme se ani nepřiblížili. Spíš jsme se místy pohybovali i okolo 35 kWh. Při klidné jízdě po okreskách jsme zvládli klesnout na 28 kWh, ale ani město příliš nepomohlo. Nakonec jsme skončili na 29,8 kWh na 100 km, což by nám přišlo hodně, nebýt toho, že nás Kia vybavila kartou na dobíjení a tak jsme náklady na cestování vlastně neřešili.

Problém ale může být, že s takovou spotřebou se dostanete na reálný dojezd 335 kilometrů na jedno nabití. A pokud budete chtít jet daleko, budete muset stavět právě u dražších výkonnějších stojanů. Tam ale elektřina poteče velmi rychle, EV9 pracuje s 800V sítí a má DC nabíječku o výkonu 240 kW. AC má standardních 11 kW. I tak bychom si ale představovali delší dojezd. Nicméně jak to u elektromobilů bývá, jsou velmi háklivé na počasí i způsob využívání. Třeba během nedávné cesty Autosalonu z Prahy do Livigna se podařilo Pepovi Vrtalovi naměřit spotřebu kolem 25 kWh, a to měl auto naložené nejen rodinou a psem, ale až po strop potřebnou bagáží. Počasí ale bylo teplejší a jízda vyrovnanější. Určitě by bylo zajímavé EV9 vyzkoušet ještě třeba v pozdně jarních teplotách kolem ideálních 20 stupňů Celsia.

Pohodlí plnými doušky

Jeden by řekl, že auto stojící na 21“ kolech prostě nemůže být komfortní. To je ale omyl. Kia EV9 hýčká svou posádku adaptivním podvozkem, který pracuje s nerovnostmi českých silnic poměrně dobře. Tu a tam je přece jen patrné, že jde o velký a těžký vůz a tak na úzkých zvlněných cestách občas auto jakoby přešlapuje, jinak je ale nesmírně komfortní a posádku přímo zahrnuje měkkým svezením.

Z tohoto hlediska není překvapivé, že od EV9 nelze očekávat nějaké sportovnější sklony, masa se skrýt nedá a Kia se do zatáček příliš rychle hrnout nedá. Citlivé dávkování energie pravou nohou ale může pomoci v zatáčkách, ze kterých dokáže díky pohonu všech kol vystřelit poměrně rychle. Bát se nedotáčivosti se podvědomě nebudete, vůz umí kroužit čistou stopu. Jeďte rychle ale jen sami, cestujícím vzadu se totiž bude dělat špatně už při svižnějším průjezdu serpentinou.

Elektromobily jsou obzvlášť citlivé na hluk, za který obvykle může aerodynamický svist. Kia EV9 je solidně odhlučněná a má i slušnou aerodynamiku. Až ve vyšších rychlostech se začnou ozývat třeba obrovská zrcátka. Rozhodně to ale není tak, že by zněla jako cihla letící prostorem ve stylu Mercedesu třídy G nebo Jeepu Wrangler. Kia je i přes energetickou náročnost jízdy přímo předurčena pro delší cesty, na kterých už dokonce oceníte onu armádu asistentů. Držení vozu v pruzích, precizní adaptivní tempomat, to jsou základní ingredience na bezstarostné cestování. A to tomuhle autu jde nejlépe. Do městského provozu si však vyberte něco menšího.

Kia EV9 se vymyká běžnému zařazení, je zřejmé, že ji musíme porovnávat s vozy luxusních značek. Postavili jsme ji proto v našem porovnávači do souboje s BMW iX a Mercedesem EQS SUV. Jak to dopadlo? Klikněte sem.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Kia Sorento po faceliftu si udržela i poctivý diesel. České ceny nejsou vůbec přestřelené

Designově se modernizované Sorento přiblížilo modelu EV9. Výkony motorů trochu poklesly
01.02.2024 16:45
|
3
Reklama

Pepa vzal konečně elektromobily na milost. Obrovská Kia EV9 ho totiž zahrnula luxusem

Kia EV9 je obrovský vůz do zásuvky. Má velmi bohatou výbavu, solidní dojezd, ale i vysokou cenu
16.01.2024 10:00
|
2
Reklama

Kia EV9 dorazila do Česka. Obr za dva miliony hostí posádku naprostým luxusem

Elektromobil sveze šest nebo sedm lidí. Na jedno nabití by měl ujet až 563 kilometrů
25.10.2023 18:15
|
0

Kia Sorento dostala novou tvář. Zbavila se starých tlačítek a vsadila na dotykové ovládání

Korejská automobilka odhalila vzhled svého SUV Kia Sorento. Změny jsou spíš decentní
25.07.2023 10:40
|
0

Aditiva sami nedolévejte, hotová paliva jsou lepší, říká v rozhovoru expertka na pohonné hmoty

V zimě může dojít k problémům i kvůli AdBlue, to totiž zamrzá už při -11 stupních Celsia
21.02.2024 13:51
|
18

Škoda Superb má nové ceny. Kombi i litfback se nyní vejdou pod milion

Mladá Boleslav rozšířila ceník Superbu o variantu s karoserií typu liftback, přidala motory
20.02.2024 13:42
|
0
Reklama

Tento model Lamgorghini Countach rozhodně není na hraní. Stojí stejně jako nová Škoda Kamiq

Postavit malou repliku legendárního italského vozu zabere profesionálům na 400 hodin práce
20.02.2024 12:00
|
0

Toto je nová Škoda Octavia. Upravila vzhled, dostala lepší výbavu a vsadí na umělou inteligenci

Ještě před oficiální premiérou jsme si na vlastní oči prohlédli mladoboleslavskou novinku
14.02.2024 10:00
|
5
Reklama
Autosalon TV