Evropané přestávají kupovat elektromobily. Výrobcům tak hrozí obrovské pokuty
Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) zveřejnila své pravidelné statistiky prodejů aut v EU, i když se na první pohled zdá, že celkový trh je stabilní, není to při bližším zkoumání trendů příliš veselé čtení. Jak data za listopad, tak údaje za prvních jedenáct měsíců totiž naznačují, že automobilový sektor bude i v nadcházejícím roce čelit velkým výzvám a je otázka, jak, a zdali vůbec, se mu podaří negativní trendy zvrátit. To se týká zejména elektromobilů, jejichž dostatečné prodeje jsou kvůli obrovským emisním pokutám pro automobilky naprosto zásadní.
Plán je to hezký, ale zákazníci ho nechápou
“Vzhledem k nastaveným pravidlům pro platbu emisních pokut je pro automobilky v Evropě životně důležité prodávat elektromobily co možná nejvíce, aby se jim díky tomu snižoval flotilový průměr CO2. Listopadová data však potvrzují negativní trend, který ukazuje, že trh v EU tento typ pohonu zatím nepřijal za vlastní. Nejenže prodeje elektrických aut nerostou tempem, které by bylo nutné a které si automobilky vysnily na základě politicky stanovenému principu výpočtu pokut za každý překročený gram CO2, ale ony navíc klesají. S jistou dávkou sarkasmu tak lze říci, že v prezentacích, grafech a tabulkách vypadá plán na přechod směrem k elektromobilitě hezky, jen to má takový „malý“ háček v podobě zákazníků, kteří evidentně takovou hru hrát nechtějí.
V listopadu v meziročním srovnání klesl celý trh o 1,9 %, přičemž nejvíce k tomu přispěla Francie (-12,7 %) a Itálie (-10,8 %). Registrace čistě elektrických bateriových aut ale v listopadu klesly o citelných 9,5 % a opět k tomu přispěly hlavně velké trhy jako Francie (-24,4%) a Německo (-21,8 %). Nedařilo se ani plug-in hybridům, jejichž registrace byly meziročně nižší o 8,8 %.Jediným typem pohonu, který v listopadu zaznamenal růst a víceméně táhne celý trh, jsou hybridní vozy. Na tom ale není nic zase tak překvapivého, protože tyto spalovací motory kombinované s malou baterií a elektromotorem nabízí čím dál více výrobců a u celé řady modelů ani zákazník nemá možnost koupit něco jiného než full-hybrid či mild-hybrid.
Co prozrazují data o evropském zákazníkovi?
Tabulky registrací nových aut určitě nejsou tou jedinou a nejvhodnější cestou, jak vyprofilovat preference typického evropského zákazníka, ale i přesto z nich lze leccos zajímavého vyčíst. Zejména to, že více než 83 % zákazníků i nadále upřednostňuje auto, do kterého se tankuje u čerpací stanice. Je tedy evidentní, že rychlost tankování a spolehlivější akční rádius za všech podmínek jsou pro Evropany stále důležitým faktorem.
Čistě elektrických vozů se v EU prodalo za prvních jedenáct měsíců lehce přes 1,3 milionu. Takové číslo není na první pohled špatné, jen se bohužel nejedná o ryze spontánní uspokojení přirozených potřeb zákazníků, ale velkou část těchto registrací tvoří jakési „vynucené“ prodeje - velké firmy jsou tlačeny do „zelených fleetů“, státní správa musí kupovat elektrické vozy, na které získává dotace z unijních prostředků, celý automobilový sektor registruje kdejaký elektromobil na značky jen proto, aby figuroval ve statistikách... Jinými slovy, masivní regulaci automobilového trhu plnou restrikcí, podpor a netržních principů, dohnala prostá realita zákazníků, kteří nepořizují auto z cizího, ale musí si na něj vydělat. A to není jen privátní klientela, ale i menší firmy, živnostníci a vlastně všichni, kteří přemýšlí, co za své peníze dostanou jako protihodnotu.
Data za 11 měsíců moc optimismu nedávají
Za prvních jedenáct měsíců se celý trh Evropské unie drží víceméně na stejných prodejních číslech jako v roce 2023, když s prodejem 9 726 049 ks nových aut vykazuje růst o pouhých 0,4 %. Nahoru ho opět táhnou hybridy (+19,7 %), zatímco všechny ostatní podstatné druhy pohonu klesají. Přechod na elektrickou mobilitu evidentně nebude tak plynulý a samovolný, jak se předpokládalo - elektromobilů se v EU prodalo o 5,4 % méně, plug-in hybridů ubylo dokonce o 8,0 %. Se stále se omezující reálnou nabídkou ze strany výrobců logicky klesá i prodej dieselů, a to o 11,2 %. O 4,9 % pak klesl i prodej benzinových aut, přičemž zde se dá předpokládat, že zákazníci přešli na již zmíněné hybridy.
Vzhledem k tomu, jakou setrvačnost automobilový trh má, se lze do roku 2025 dívat s notnou dávkou skepse a je načase sundat růžové (nebo lépe řečeno zelené) brýle. Automobilový sektor, který má v řadě zemí i zásadní vliv na celkové hospodaření státu, čeká těžká zkouška - pokud čtyři z pěti zákazníků i nadále preferují návštěvu čerpací stanice před dobíječkou, měli by pro ně výrobci mít i nadále odpovídající produkty, protože „na sílu“ nelze trh křivit do nekonečna. A to nejen ten automobilový.