Tesle klesají prodeje a musí měnit strategii. Měla by se naučit být jako tradiční automobilky
Téměř každý šéf tradiční automobilky se veřejně či mimo záznam vyjádřil pochvalně a do značné míry i závistivě o prodejním modelu americké automobilky Tesla. Vše probíhá online, slevy jsou řízeny centrálně, klasické showroomy s proškolenými prodejci nejsou třeba. To vše ústí v nízké náklady a vysoké marže. Zkrátka, manažerská pohádka. Aktuální vývoj a zejména zákulisní informace, s nimiž přišel magazín Business Insider, však ukazují, že zatímco tradiční značky se vydávají cestou Tesly, ona je nucena prodejní strategii zásadně měnit právě směrem ke klasickým způsobům prodeje aut.
"Early-adopters" docházejí
Původní myšlenka prodeje i následná praxe byly pro automobilku Elona Muska opravdu jako z říše snů. Lidé jeho elektromobily chtěli natolik, že si je často bez zkušební jízdy objednávali dlouho dopředu pouze přes internetový konfigurátor, který ještě k tomu nenabízel ani moc možností individualizace. Zákazníci byli ochotni dlouho čekat na dodání aut, nevadily jim nedokonalosti, auto si bez řečí sami převzali někde na parkovišti a ke štěstí jim stačilo vědomí, že jsou součástí vizionářské skupiny, v jejímž čele stojí z jejich pohledu nedotknutelný extravagantní miliardář.
Není divu, že ostatní značky jen mlsně pokukovaly a toužily po identickém prodejním modelu. Jenže, jak se ukazuje, i tento způsob prodeje má své limity. Tesle klesá odbyt, což je způsobeno více faktory - pokud nepočítáme Cybertruck, už dlouho nepřišla se skutečně novým autem, rovněž se z velké části vyčerpala ona skupina průkopníků, řadě lidí vadí i osoba Elona Muska. Zdá se ale, že tím hlavním faktorem váznoucích prodejů je fakt, že značka neumí prodat své produkty normálnímu zákazníkovi. Zkrátka jí chybí klasická prodejní síť, proškolený personál a fungující zázemí.
Tesly už se neprodávají samy
V uplynulých dvou letech se Tesla snažila o změnu různými způsoby - poskytovala centrálně slevy, měnila své prodejní cíle, snažila se zaintegrovat do prodejů stávající majitele, kteří za doporučení získávali výhody. Nic ale nefungovalo natolik, aby značka zvrátila klesající prodejní trend. Do toho samozřejmě vstupuje i stále silnější konkurence, zejména ta čínská, a Tesle nezbývá, než začít u své prodejní strategie uvažovat „tradičně.“
Její showroomy byly totiž doposud brány spíš jako místa, kde se setkávají technologičtí nadšenci, což se odráželo i na schopnostech personálu - jednalo se více o technologické guru než lidi, kteří umí prodat auto. To může dobře fungovat v momentě, kdy se produkt prodává sám, lidé ho chtějí a jen si potřebuji „pokecat“ s někým, kdo sdílí stejnou technologickou vášeň a vyzná se v různých vychytávkách.
Podle Business Insideru však v rámci Tesly sílí hlasy po tom, aby se značka začala chovat jako tradiční automobilka. Nejmenovaný bývalý manažer říká: „Tesla se nachází v bodě zlomu. Je na čase zahodit staré manuály, protože to, co fungovalo v minulosti, už nefunguje.“ Značce by samozřejmě také prospěl zcela nový model schopny oslovit širokou veřejnost. Průběžné facelifty a aktualizace totiž už nikoho neohromí. Jenže i v tomto ohledu je prodejně atraktivní novinka Tesly, s níž by uspěla na velkých trzích a u běžných motoristů, v nedohlednu.