Jak dnes vypadá
K testu jsme si vybrali Hondu CR-V s turbodieselem 2.2 i-DTEC, který byl spojen s automatickou převodovkou a pohonem všech kol. Auto v top výbavě Executive bylo z roku 2012 a mělo překvapivě nízký nájezd 108 tisíc kilometrů. Autobazar Auto ESA, který vůz k testu zapůjčil, za něj požadoval 350 tisíc korun. Mimochodem, k vozu bylo dostupných několik faktur ze servisu, které dokládaly reálnost nízkých kilometrů a také fakt, že se celý život pohyboval v okolí francouzského Lyonu.
Čtvrtá generace kompaktního SUV byla ve své době kritizovaná za rozporuplný vzhled. Je pravda, že i dnes jde o auto, za kterým se nikdo asi neotočí. Na druhou stranu po deseti letech jsme si i díky hojnosti tohoto modelu na českých silnicích na něj zvykli a nepůsobí ani nijak staře. Zajímavostí je, že čtvrtá generace se od předchozí rozměrově nikterak neliší, na délku má necelých 4,6 metru, je jen mírně nižší. Zvenčí ji „zdobí“ plast kolem dokola, který navozuje dojem outdoorového stylu. Auto už má i denní diody a LED najdeme i na zádi.
Ta je ostatně hlavní devízou čtvrté Hondy CR-V. Pod elektricky ovládaným víkem, které umožňuje pohodlnou manipulaci tlačítkem i ručně (pokud vezmete za kliku, neklade odpor jako u většiny jiných aut), se nachází obrovský zavazadelník s kapacitou 589 litrů! Tam se pohodlně složí celá rodina. Pokud byste potřebovali stěhovat větší předměty, je tu velmi promyšlený systém sklápění zadních sedadel. Stačí zatáhnout za páku a podsedáky se vyklopí vpřed, aby záhy na jejich místo zapadla opěradla. Je to rychlé a efektivní. Bohužel, v námi testovaném voze byl systém zaseknutý a opěradla nešlo sklopit. Oprava by ale měla být snadná a levná.
Vzadu je hodně místa, kde si cestující mohou v řadě případů užít i příplatkové panoramatické střešní okno. Jedinou nevýhodou výbavy Executive je fakt, že léty leštěná kůže velmi klouže a v zatáčkách nepomohou ani mělké sedáky, takže tu lidé trochu „létají“ ze strany na stranu. Vpředu je už situace lepší. Sedadla top výbavy jsou nesmírně pohodlná, vyhřívaná a místo řidiče je navíc elektricky ovládané s pamětí.
Palubní deska je sice vyrobena z tvrdých plastů, ale slícování je přímo příkladné. Ani v 11 let starém voze nic nevrzalo, neskřípalo a vše sedělo na svém místě. V tomhle jsou Japonci dobří. Volant s tenkým věncem bude vyhovovat ženám, možná se ale ztratí ve velkém množství tlačítek a komplikovaném ovládání palubního počítače, jehož údaje jsou rozděleny mezi displej uprostřed přístrojového štítu a na vrchu palubní desky. V tom se fakt těžko orientuje. Vyloženě obstarožně pak působí zábavní systém s navigací, která je už dnes spíš jen barevná dekorace, než že by ji šlo opravdu využít. Byli jsme ale překvapeni, jaké množství připojení takto staré zařízení nabízí. Můžete využít Bluetooth, klasické USB, i AUX nebo dokonce Cinche.
„Honda CR-V nabízí také řadu vynikajících funkcí a technologií. Mezi nejdůležitější patří pokročilé bezpečnostní funkce, jako jsou například brzdový asistent, kontrola stability vozidla, nebo systém rozpoznání únavy řidiče,“ říká Filip Kučera, mluvčí autobazaru Auto ESA.
Více o životě na palubě testované Hondy CR-V najdete v následující komentované fotogalerii: