Jak dnes jezdí
Facelift Land Roveru Discovery 4 z roku 2011 hraje naprosto klíčovou roli v tom, co budete mít pod kapotou. Před ním narazíte častěji na vznětový šestiválec s objemem 2,7 litru s výkonem 140 kW nebo silnější třílitr (180 kW). Motory jsou spojené se starší šestistupňovou převodovkou, kterou poznáte díky vysoké řadicí páce v interiéru. Po faceliftu mizí, aby udělala místo pro modernější osmistupňový automat ZF, který se ovládá podobně jako u Jaguarů elektricky výsuvným otočným voličem. Kromě toho jsou už k mání jen třílitrové dvojitě přeplňované jednotky, konkrétně jde o TDV6 o výkonu 155 kW a SDV6 s výkonem 190 kW. Vždy jde o známý šestiválcový turbodiesel od PSA a i přes některé jeho slabé stránky jednoznačně o nejlepší motorovou volbu za celou historii model. Benzinové jednotky rozebírat nebudeme, jde o raritu.
Motor se startuje tlačítkem a po zahřátí má poměrně klidný chod. Je nutné si uvědomit, že má hodně práce s extra těžkým vozem, který váží okolo 2,5 tuny. Testovaný TDV6 proto předvádí spíš vlažnou akceleraci, nicméně pohodlně vás vytáhne i ke svému maximu, kterým je 180 km/h. Disco rozhodně není brzdou dálničního provozu. Osmistupňový automat má proti staršímu šestikvaltu nespornou výhodu v nízkých otáčkách i při vyšších rychlostech, výsledkem je tak o poznání nižší spotřeba. My jsme s testovaným vozem ujeli zhruba 900 kilometrů, značnou část z toho po dálnici. Skončili jsme se spotřebou 9,1 litru nafty na 100 km. S 84litrovou nádrží se tak dostanete opravdu daleko.
I když je dynamika vozu opravdu vlažná, nevadí to. Extra vysoký posaz za volantem znamená, že se na okolní provoz díváte shora a tak ani není nutné pospíchat. Disco umí navodit ten samý pocit jako plnokrevný Range Rover. Velká rozvážnost je samozřejmě nutná mimo dálnici. Na klikatých okreskách se auto opravdu naklání jako parník na mělčině. Řízení má sice dlouhý převod, ale kolem středu zasahuje hodně rychle. Umí být relativně komunikativní, kazí to jen extra výkonný posilovač. Prvních pár kilometrů tedy budete spíš nesví z toho pocit, že tak snadno lze měnit směr tak velkého vozu. Pak si ale zvyknete a lehkost nakonec i oceníte, to když se budete s Discem proplétat městem.
Za pozornost stojí vzduchový podvozek se třemi výškami, tedy nástupní, standardní a do terénu. Stojí i za přirozeným komfortem na cestách, který není přehnaně houpavý, avšak stále nadprůměrně měkký. Příčné nerovnosti mu ovšem nedělají dobře, takže se musíte připravit na občasné drcnutí. Svezení s Discem je ovšem ve většině případů hlavně uklidňujícím zážitkem. Spěchat se nevyplatí a rozhodně není kam.
Unikátní stavba vozu, kterou Britové nazvali Integrated Body Frame (IBF) kombinuje žebřinový rám s monokokem a přináší neobyčejnou tuhost šasi (nevýhodou je už zmíněná extra vysoká hmotnost). Discovery jeho majitelé sice v řadě případů využívali jen k běžnému ježdění, jde ale díky tomu o plnohodnotný a velmi schopný off-road. Známý je systém Terrain Response, kterým lze nastavit několik specifických jízdních režimů, třeba pro bláto, písek nebo kamení. Je tu stálý pohon všech kol, redukce i uzávěra diferenciálu. Nevyrazit s takovým vozem za nějakým dobrodružstvím by byl hřích. Ne, tohle není SUV, které jen předstírá svůj terénní záměr a pak stačí akorát na polní cestu. Tohle může být expediční speciál. Ostatně, k vozu si lze přikoupit celou řadou vybavení, šnorchlem počínaje a navijáky konče.