Reklama
Řidičův chleba

Ojetina z Německa mnohdy není ani spolehlivá, ani německá. Podvodníci s oblibou mění jejich původ

Zatímco u českých bazarovek má zákazník jistotu původu, u těch německých to nikdy není stoprocentní
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Lidé si často myslí, že ojetiny z Německa jsou zárukou spolehlivosti a kvality. Není to ale tak docela pravda. Podvodníci totiž s oblibou mění původ nabízených automobilů, čímž uměle navyšují jejich následnou prodejní cenu. Ve skutečnosti však může jít o auta ze zemí jihovýchodní a východní Evropy nebo pobaltských států a výjimkou nejsou ani případy, kdy auta pochází z Ománu či Spojených arabských emirátů, varuje společnost Cebia.

Německá ojetina z Ománu

Nepoctivý prodejce falšuje zemi původů, aby navýšil cenu, ale zároveň skryl nepříjemné skutečnosti, jako je nelegálně předělané auto, stočený tachometr nebo oprava po vážné havárii. „Rozdíl mezi cenou vozu například z Rumunska a Německa může dosahovat řádově desítek tisíc korun. Navíc, kdo hledá kvalitní ojetinu z Německa, by si ojeté auto z Rumunska, Bulharska či třeba Ukrajiny s největší pravděpodobností nekoupil,“ uvedl ředitel Cebie Martin Pajer.

Podvodníci postupují tak, že v Německu účelově vozidlo zaregistrují třeba na jediný den, pořídí si tam převozní doklady a úřadům v Česku vykáží dovoz z tohoto státu. A tím je německý „původ“ deklarovaný i v technickém průkazu. Většina zákazníků potom prostě jen koukne do techničáků a dál už to neřeší. Problém ale je, že zemí původu se ve skutečnosti rozumí to, pro jakou zemi bylo auto vyrobené, nikoli poslední země, ze které bylo přivezené do Česka.

Nepoctivým prodejcům zároveň hraje do karet také skutečnost, že mohou do technického průkazu nesprávně uvádět stejné datum původní první registrace a první registrace v Česku, čímž jednoduše změní jejich původ. V kolonce další záznamy se totiž uvádí země dovozu, nikoli původu. A navíc duplikáty velkého technického průkazu ve většině případů tuto kolonku už ani neobsahují. Takže kupující snadno a logicky nabude dojmu, že vůz jezdil jen u nás. Přitom je původem z jiné země.

Co je české, to je hezké

Řešením, jak se tomuto problému vyhnout, je nechat si prověřit historii auta od firem, které se tím specializují. Jasně, není to úplně levné, ale zase budete mít jistotu, že vaše jedničková Škoda Octavia není z Rumunska nebo třeba Ománu. Firmy totiž srovnají údaje z různých evropských databází a zjistí případné nesrovnalosti. Ověřují původ, průběžné stavy tachometru, havárie a výše škody, servisní historii, skutečný rok výroby, případně i kdy bylo vozidlo přihlášeno a odhlášeno, jestli nebylo v dané zemi odcizeno nebo odhlášeno z důvodu požáru, zatopení či totální havárie. K prověřené ojetině pak dostanete certifikát potvrzující její historii. Ani tak ale nemáte stoprocentní jistotu, že se na všechno, co se s autem dělo, přišlo.

Další možností je obrátit se na značkové programy, které tohle všechno udělají za vás. Každé vozidlo určené k prodeji důkladně prověří, aby zákazníci měli jistotu, že je všechno tak, jak má být. Například nejrozšířenější program Škoda Plus má ve své nabídce 90 procent vozů původem z Česka a navíc všechna nabízená auta prochází přísnou vstupní prohlídkou u proškoleného technika z autorizovaného servisu.

„Důkladně kontrolovány jsou také údaje v databázi na základě VIN a jejich původ prověřován pomocí AUTOTRACER firmy Cebia. Všechny důležité informace jsou zaneseny do zápisu o stavu motorového vozidla. Kupující si tak může udělat přesnější představu, než jakou by získal z roku výroby a počtu ujetých kilometrů,“ shrnuje Markéta Slámová, zodpovědná za program Škoda Plus.

Pozor na chybějící údaje!

Rada na závěr tedy zní. Pokud opravdu chcete auto z Německa, prověřte si jeho historii a jakmile bude třeba jen jeden údaj chybět nebo bude od pohledu nedůvěryhodný, hledejte dál. Jestliže chcete ušetřit čas a mít jistotu, že kupujete kvalitní a spolehlivou ojetinu s ověřeným původem, obraťte se na značkové programy.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 14.02.2023 12:14:11
OJETINA Z NEMECKA NENI NEMECKA !!!! FILIP TUREK NENI TUREK Z ERDOGANOVA TURECKA !!!! CARVERTICAL ANI CEBIA NEDOKAZE OD REIMPORTU ODRADIT ANI YOUTUBERA DAVIDA KUBRTA JEZDI S NIM TOTIZ PRO AUTA DO NEMECKA !!!! POMOCNIK JEMENEM DAVUD PUVODEM Z TURECKA !!!!
Toto - 14.02.2023 11:27:59
Všichni jsou propojení na těch podvodech a jde jen o peníze.

Opel Astra může být spolehlivou ojetinou. Důležité je ale datum výroby

Zjišťovali jsme, jak si oblíbený rodinný kombík a hatchback vedou ve statistikách německých STK
01.02.2023 18:04
|
5
Reklama

Trh s ojetými vozy se přesouvá na internet. Auto koupené on-line se dá vrátit do 14 dnů

Zavřené prodejny aut během koronavirové krize nastartovaly rozmach prodeje ojetých aut přes internet
19.01.2023 10:07
|
2
Reklama

Spolehlivé SUV za cenu ojeté Škody Octavia? Vybrali jsme pět vozů do 450 tisíc korun

Kdo potřebuje vozit rodinu, může si vybrat mezi Hondou, Mazdou, Peugeotem, ale třeba i Volvem
18.01.2023 16:14
|
4

Stylovky pro ženy: Pět ojetin pro parádu, do kterých se řidičky zamilují a přitom nestojí majlant

Nudu a rozšířenou šeď na českých silnicích můžete rozbít designovým autem za rozumné peníze
12.01.2023 13:29
|
0

Tesla Model Y jezdí jako nejlevnější auta na trhu. Zato si ale umí pořádně nahlas pšouknout

Málokdo tuší, že crossover Elona Muska je tím nejprodávanějším autem na světě. Otestovali jsme ho
18.05.2024 18:13
|
3

Až 100 tisíc korun na nové auto nebo jeho opravu. Někteří řidiči mají nárok na speciální příspěvek

Stát proplatí 70 procent z celkové pořizovací ceny vozu. Žádat o příspěvek je možné opakovaně
17.05.2024 07:50
|
2
Reklama

Policie už rychlým řidičům zabavuje a draží auta. Mladík kvůli tomu přisel o vzácný vůz

O vůz přijdete, pokud překročíte povolenou rychlost v obci o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h a více
15.05.2024 13:58
|
12

Uvnitř vás přivítá mluvící hlava. Vyzkoušeli jsme čínský kombík, pohodlím strčí Teslu do kapsy

Nio ET5 Touring zapadá někam mezi MG5 Electric a Volkswagen ID.7 Tourer, a to rozměrově i cenou
12.05.2024 18:31
|
2
Reklama
Autosalon TV