Reklama
Nová auta

Českým autem roku 2023 se stala Honda Civic. Porotce z Autosalonu ukázal své hodnocení

Japonský kompaktní model se dvacítce českých porotců líbil nejvíc
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Z 26 nominovaných vozů postoupila, díky rovnosti bodů, do finále v letošním ročníku ankety Auto roku výjimečně šestice novinek. Odborná porota složená z dvaceti motoristických novinářů v druhém kole vybrala vítěze a zároveň odůvodnila svůj příděl bodů jednotlivým finalistům. Celkovým vítězem se stala Honda Civic, která byla slavnostně vyhlášena autem roku 2023 dnes ve 12 hodin.

Princip hlasování v druhém kole

Do druhého kola tuzemské ankety Auto roku postoupily v abecedním pořadí tyto vozy: BMW X1, Ford Ranger, Honda Civic, Peugeot 408, Renault Megane E-Tech a Volkswagen ID. Buzz. Jednotliví porotci pak mezi tyto automobily musí rozdělit 25 bodů, přičemž nejlépe hodnocenému vozu lze přidělit maximálně 10 bodů a zároveň nesmí být dvěma nejlépe hodnoceným autům přidělen stejný počet bodů. Jinými slovy to znamená, že porotce musí určit vítěze.

Stejně tak platí, že body musí být rozděleny minimálně pěti vozům, což znamená, že v tomto ročníku, kdy bylo finalistů šest, může (ale nemusí) být přiděleno jednomu z aspirantů na titul nula bodů. Stejně tak musí být pro platnost volby v druhém kole součástí hlasování i slovní odůvodnění, v kterém porotce vlastními slovy zdůvodní, proč jednotlivá auta obodoval tak, jak obodoval. Díky tomu se můžete níže podívat na detailní popis volby Ondřeje Běhala, který v porotě reprezentoval náš web.

Výsledky ankety Auto roku v ČR 2023

Pořadí Automobil Body
1. Honda Civic 123
2. BMW X1 83
2. Volkswagen ID. Buzz 83
4. Renault Megane E-Tech 79
5. Peugeot 408 75
6. Ford Ranger 57
Zdroj: Auto roku v ČR

Jak hlasoval Ondřej Běhal z webu Autosalon.tv?

BMW X1 - 6 bodů
Jeden z největších mezigeneračních skoků, které jsem kdy zažil. Auto s úžasně variabilním interiérem, které dospělo z malého SUV do rodinného. Skvěle jezdí, má nízkou spotřebu a spoustu unikátních, inovativních, chytrých a skvěle fungujících řešení v řidičově zóně. Oceňuji širokou nabídku typů motorů a pohonů. Ceny jsou na poměry BMW příznivé.

Ford Ranger - 4 body
Soudím, že auto roku má být vždy nějakým způsobem vizionářské, což se o novém Rangeru napsat nedá. Je to však nádherný a skvělý chlapácký pickup, který nabízí i plnotučný šestiválcový motor. Zkrátka vymazlené pracovní auto. Bohužel za ceny, které se už vymykají jeho zařazení a udělají z něj spíš masírku pro multimilionáře.

Honda Civic - 7 bodů
Dokonalý převozník mezi dobou spalovací a elektrickou. Z obou světů si bere to nejlepší a jeho unikátní hybridní systém je zároveň funkční. Zajišťuje nízkou spotřebu, solidní dynamiku a příjemný řidičský zážitek. K tomu jde o prostorné, skvěle vybavené auto. Cena je sice v nižší střední třídě relativně vysoká, ale zároveň nejnižší mezi všemi šesti finalisty.

Peugeot 408 - 2 body
Další auto s nádherným designem, ale cenami, které ho diskvalifikují od vyššího počtu bodů. Francouzská Octavia boduje nejen dravou vizáží pětidveřové karoserie, ale okouzlí i líbivou a kreativně pojatou přístrojovou deskou. Škoda, že v nabídce motorů převažují plug-in hybridy a zcela chybí naftový motor, který by mu slušel.

Renault Megane E-Tech - 1 bod
Elektrický Megane nabízí jeden z řidičsky nejpřátelštějších a nejpohodlnějších interiérů u osobních aut. Google prostředí včetně map bez nutnosti připojit telefon na praktickém vertikálně orientovaném displeji se skvělou grafikou - to mě fakt baví. Mnohem méně mě ale baví jeho přestřelená cena, v zimě chabý dojezd a těžkopádná jízda na kluzkém povrchu.

Volkswagen ID. Buzz - 5 bodů
Hodnotit jen design, tak je u mě elektrický Busík suverénním vítězem. Reinkarnace Bulliho musí chytnout za oči každého. Skvělý je i propracovaný prostorný interiér na kompaktním půdorysu. Víc bodů nedám kvůli šílené ceně a tomu, že v řidičově zóně nacházím až příliš mnoho řešení z rodiny vozů ID, které nejsou vždy přátelská a intuitivní. Ani jízdní vlastnosti neuchvátí.
Reklama

Diskuze

mínusák - 09.02.2023 09:57:13
Zdar mínusáku...zase jsi tu smrděl?Jdi si hajnout a nezacláněj.A nezapomeň na prášek.
Toto - 09.02.2023 01:49:12
JoJo - ty nemajetný chudáčku,je vidět,po čem toužíš! Ojetou škodnou a tvoje stará je taky ojetá,na víc nemáš. Já takové ambice nemám .

Od luxusního SUV po stylový elektromobil. Anketa o české auto roku zná šest finalistů

Vítěz z této šestice vzejde na začátku února. Čisté elektromobily jsou ve finále jen dva
19.01.2023 11:52
|
1
Reklama

Anketa o evropské auto roku má sedm finalistů. Jsou to elektromobily a hybridy do zásuvky

O titul bude bojovat třeba elektrické MPV Volkswagen ID.Buzz nebo SUV Nissan Ariya
24.11.2022 15:56
|
2

Když stavíte sporťák z předokolky v hatchbacku. Honda Civic Type R slaví čtvrtstoletí

„Erko“ se letos ukáže na silnicích už v šesté generaci. Novinka drží traťový rekord v Suzuce
23.08.2022 13:55
|
0

Komentář: Upínat se k syntetickým palivům je naivní. Budoucnost je bohužel elektrická

Diskuze o syntetických palivech vytváří mylný dojem, že spalovací motory zůstanou zachovány
26.03.2023 09:05
|
15

Retro: Podivný mercedes, který téměř nikdo nezná, slaví 50. výročí. Měl chránit chodce

Experimentální vůz ESF 22 vycházel z Mercedesu-Benz třídy S (řada 116), příď ale byla z jiného vozu
25.03.2023 08:35
|
4
Reklama

Plastové lahve či slupky z rýže, i z takových materiálů se mohou vyrábět udržitelné pneumatiky

Continental chce do roku 2050 vyrábět pneumatiky výhradně z udržitelných materiálů
09.03.2023 16:48
|
1

Evropská komise porušila příslib, proto teď Češi spolu s dalšími státy bojují za spalovací motory

Ministr dopravy Martin Kupka chce výjimku zejména pro použití syntetických paliv
07.03.2023 17:09
|
5
Reklama
Autosalon TV