Reklama
Testy

Skvěle jezdí a nemá žízeň. Honda Civic aspiruje na novinku roku, jen kdyby nestála tolik peněz

Testovali jsme 11. generaci známého japonského modelu. Má unikátní systém pohonu
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Je to 50 let od chvíle, kdy na silnice vyjela první Honda Civic. Od té doby se toho v automobilovém průmyslu změnilo mnoho a platí to i pro model samotný. Ten ve své 11. generaci přijíždí odvážně pouze s jediným dostupným pohonem (zatím!). Jde o hybrid se dvěma elektromotory, který většinu času jezdí na elektřinu, ale není ho potřeba dobíjet. Má díky tomu švih jako elektromobil, ale nabízí svezení jako dobře naladěný hatchback se silným benzinovým motorem. Jak jsme zjistili v týdenním testu, je toho ještě mnohem víc.

Kryt kufr jako inspirace

Honda Civic prošla mezigenerační evolucí. A kdo se v japonských autech alespoň trochu vyzná, dokáže ji na první pohled identifikovat. Přesto jde o naprosto nový vůz, ať už hovoříme o šasi s vyšší tuhostí nebo jeho velikosti. Civic se totiž protáhl o více než 30 mm a narostl tak na délku až 4551 mm. Spolu s tím narostl i rozvor na 2734 mm, což slibuje více místa uvnitř. Naopak je nyní vůz nižší a vypadá tak sportovněji.

Honda pokračuje v politice bohatých výbav a tak auto už v základu stojí na 17“ discích, testovaný vůz ve druhé verzi Sport dokonce dostal černé 18“. Auto díky nim působí sebevědomě, což podtrhuje ještě ostrá maska chladiče (byť na první pohled dost plastová), doplněná o LED světlomety. Adaptivní jsou ale až pro top výbavu Advance. Auto působí výrazně hlavně při bočním profilu, kdy se pohybuje na pomezí hatchbacku a liftbacku, což potvrzuje i kufr s dlouhým víkem, které znamená snadný přístup k zavazadlům.

Objem zavazadelníku je solidních 410 litrů. Škoda, že se po sklopení zadních sedadel vytvoří citelně velký schod. Honda tu nemá příliš praktických detailů až na jeden. Jde o kryt kufru, který je úzká roletka zatahující se nikoliv podélně, ale do strany. Výsledkem je, že manipulace s ní je snadná a navíc má jen velmi malou základnu, kterou schováte prakticky kamkoliv (hlavně ji někde neztratit!) a nic neváží. Tohle není pro Civic novinka, měla ji už minulá generace. Škoda, že tohle řešení nenabízí víc automobilek.

Testovanou Hondu Civic si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii:

Ráj tlačítek

Designéři učesali interiér vozu, takže s nepřehlednou rozsypaností před několika generacemi už nemá nic společného. Hlavním motivem na palubní desce je voštinový panel, který slouží jako dekorace i jako prostor pro výdechy klimatizace. Už v základu dostanete velký displej zábavního systému včetně navigace i duální klimatizaci. Po vrcholné verzi sáhněte, pokud chcete třeba vyhřívání volantu nebo prémiové audio. Střední volba Sport je ale pro každodenní život dostačující.

Volant má tenčí věnec, ale stále se velmi dobře drží. Na první pohled je na něm dost titěrných ovladačům, rychle si ale zvyknete. Dobrou zprávou je, že Honda šla sice s dobou a nahradila klasické ručičkové ukazatele obrazovkou, nicméně zachovala jejich tvar. Kabina tak působí velmi přirozeně a navíc jsou hlavní ovládací prvky stále fyzické, třeba zesílení zvuku nebo klimatizace.

To platí až na jedinou výjimku, kterou je ovládání automatické převodovky. K tomu neslouží páka, ale panel s tlačítky, což by možná nevadilo, kdyby se všechna tlačítka nemačkala, jen zpátečku bylo nutné zatlačit směrem k sobě. Je to trochu nezvyklé a trvalo nám déle, než jsme si na tohle ovládání vybudovali svalovou paměť.

Za volantem se sedí nízko a řidič má dobrou kombinaci pocitu vzdušnosti a zároveň propojení s vozem. Výhled ven je díky tenkým A sloupkům excelentní, sedadla jsou zase pohodlná i na delší cesty, nicméně neztrácí slušné boční vedení. Dost prostoru je na nohy i hlavu také na zadních sedadlech, kam se snadno vejdou dva dospělí. Ve verzi Sport není střešní okno, v top verzi Advance ale ano a i z ní hlásí kolegové novináři stále dost místa na hlavu. Strop je totiž v daném místě mírně vykousnutý.

„Eeeen-eeeeen!“

Než se projedeme, je potřeba si trochu vysvětlit zajímavý hybridní pohon nového Civicu. Ten dohromady kombinuje atmosférický benzinový dvoulitr a dva elektromotory. Vznětová jednotka pracující v Atkinsonově cyklu má výkon 105 kW a točivý moment 186 Nm. Elektromotor, který slouží k pohonu (druhý je tu jako generátor), má k dispozici 135 kW a 315 Nm. Lepší parametry, které Honda navíc prezentuje jako celkové, napovídají, že hlavní hnací jednotkou tu nebude spalovací, ale právě elektrický motor. Ten tak s autem pohybuje nejen v plně elektrickém jízdním režimu, ale i v hybridním, kdy zážehový motor běží, ale dodává jen elektrickou energii. I tak Civic umí jet jen na benzin, ale jde o vybrané případy, kdy se elektronika rozhodne, že je to dobré. Hybrid má tedy vlastně převrácené fungování, než na které jsme zvyklí.

Překvapivě mu to dokonale hraje do karet. Díky častému zapojení elektrické jednotky totiž Honda Civic téměř vždy působí pod plynem jako elektromobil. Myšleno je to v dobrém slova smyslu, kdy má vůz pocitově dynamiku jako na gumě a řidič cítí, že je vůz velmi agilní a lačný po akceleraci. Auto potřebuje na stovku 7,9 sekundy. Vděčí za to i nízké hmotnosti 1,5 tuny, kterou se překvapivě podařilo udržet na uzdě. Civic je při jízdě díky hybridnímu systému velmi tichý a i proto, že se spalovací jednotka tolik nehlásí do práce, je na palubě klid i ve vysokých rychlostech. Tady se opět Civic podobá víc elektromobilu než spalovacímu vozu.

Výborné hodnocení zaslouží také bezstupňová automatická převodovka e-CVT. Takový systém řidiče většinou štve kvůli zvukům připomínajícím vysavač při prudké akceleraci. Inženýři z Hondy tu ale nasadili virtuální rychlostní stupně, které dokořenili zvukem z reproduktorů. Pod plným plynem se ozve něco, co připomíná projev nadšeného kluka, který svým kamarádům předvádí, jak znělo zvodní auto v jeho oblíbené počítačové hře. „Eeeen-Eeen-neeen!“ Virtuální přeřazení je bleskové a celé to vypadá téměř uvěřitelně. Jasně, víte, že to není skutečnost, ale přesto vás to pobaví. Tleskáme.

Auto primáře Blažeje

Honda Civic se objevila poprvé v roce 1972 a tak je jedním z nejdéle kontinuálně prodávaných modelů na světě. Například takový Volkswagen Golf je ještě o dva roky mladší. Už první generaci ukázal tuzemským divákům Jozef Abrhám, který s ní jako primář Blažej jezdil ve slavném seriálu Nemocnice na kraji města. Civic měl tehdy relativně slabé motory (řadový čtyřválec disponoval silou 37 kW), ale auto bylo zase velmi lehké. Vážilo jen něco málo přes 600 kg. K mání byly verze hatchback, sedan i kombi. Honda Civic se stala jedním z nejlépe prodávaných vozů historie, za deset generací se jí prodalo 27 milionů kusů.

Podvozkový král

Všechny tyhle hračky by se mohly rozsypat, kdyby Hondě nefungoval podvozek. Naštěstí patří tato automobilka k těm značkám, kterým na jízdním chování opravdu hodně záleží a dá se u nich spolehnout, že bude minimálně zajímavé. Patří sem ještě třeba Mazda nebo Ford. V Japonsku se pracovalo na zvýšení tuhosti šasi nejrůznějšími úpravami nosníků, podlahy a dalších dílů. Výsledkem je o pěti vyšší tuhost, ale hmotnost stále držená na uzdě díky nasazení hliníku (je z něj třeba přední kapota). K tomu je tu ještě moderní zavěšení kol, které nenabízí jen tak každé auto v této třídě, nebo jen za určitých podmínek. Honda Civic má ale vždy vpředu McPherson a vzadu víceprvek.

Výsledkem je jistý a dospělý jízdní projev. V zatáčkách jsou náklony minimální a auto se jen tak nenechá rozhodit. Zadní kola neposkakují ani na pořádných příčných nerovnostech. Podvozek je přitom velmi dobře odhlučněn (což nebývalo u japonských vozů zvykem) a funguje i na rozbitějších českých okreskách. Na dálnici pak dobře drží směr. To vše bez větších kompromisů v komfortu. Možná půjde pro někoho zvyklého na DCC tlumiče v komfortním odpružení už o dost tuhé svezení, ale Honda žádné takové nastavení nemá, přesto je její podvozek z našeho pohledu velmi dobře vyvážený.

A pak je tu ještě řízení. Posilovač je méně účinný než u řady konkurentů, to ale rozhodně není na škodu. I když není komunikace mezi předními koly a vašimi dlaněmi nikterak přehnaná, máte pocit, že jste vtaženi do hry. Vůz se dobře vede a v zatáčkách při sportovnějším svezení není problém identifikovat limit a přesně se svézt na hraně, za níž nastává nedotáčivost. Dynamický motor, dobrý podvozek a citlivé řízení dohromady znamenají, že Honda Civic dokáže opravdu poskytnout radost z řízení, která u řady moderních aut tolik chybí.

A ke všemu ještě za velmi rozumné náklady – po rychlých pasážích jsme odečetli z palubního počítače 6,6 litru benzinu na 100 km, to byl ale strop. Spíš jsme jezdili za méně než šest litrů. To se pak ani člověk nezlobí kvůli docela malé palivové nádrži, která pojme jen 40 litrů Naturalu.

Chceme ji, ale počkáme si

Čas od času se nás někdo zeptá, co bychom si my sami koupili za nové auto. Odpovídá se na to stále hůř, těžko totiž hledáme dobrou kombinaci zábavy za volantem a každodenní využitelnosti. Honda Civic obojí nabízí a i proto je pro nás jednou z nejlepších novinek, které se letos na silnicích objevily. Bohužel to má jeden háček, kterým je cena. Civic začíná na 769 900 tisících korunách v základní verzi Elegance, v testované Sport stojí bez stokoruny 800 tisíc. Plná výbava vyjde na 879 900 Kč! Kompletní ceník včetně technických údajů najdete v našem katalogu zde.

To je na vůz nižší střední třídy prostě moc, většina konkurentů se nabízí mnohem levněji, pravda někdy bez tak bohaté výbavy a se slabšími motory. Navíc bez automat. Možná vás také tak dobře nepobaví, ale cenový rozdíl je opravdu znát. Podívejte se do našeho srovnání, do kterého jsme vybrali naopak cenově podobné nabídky Volkswagenu a Mazdy. Najdete ho pod tímto odkazem.

My máme ale jasnou strategii. Až někdy za pět let budeme potřebovat rodinné auto, podíváme se do bazarů a pořídíme si nějaký dobře zajetý kus Hondy Civic. Budeme totiž na svezení za jejím volantem vzpomínat jen v dobrém. Ostatně, podobně jako kolega Pepa Vrtal, který Hondu Civic - tentokrát v top výbavě Advance, testoval pro televizní Autosalonu. Reportáž uvidíte ve středu 2. listopadu od 20:15 na Prima COOL.
Reklama

Diskuze

Dežo - 08.11.2022 13:06:19
Mám Hondu CRV hybrid parádní svezení spotřeba,5 , převodovka tam není
Toto - 06.11.2022 21:38:10
Ten slovenský nácek si nedá pokoj. Ubožák fašistický. Odporní,tohle pomatenci,co si myslí, že jen oni mají opravdu, Slovák nacistický

Test: Jezdit na motorce s automatem není ostuda. Honda NT1100 vsadila na komfort, má jen pár chyb

Automat motor trochu dusí, sportovní mód je ale lahůdka. Honda hýčká jezdce vyladěným podvozkem
04.09.2022 18:35
|
3
Reklama

Když stavíte sporťák z předokolky v hatchbacku. Honda Civic Type R slaví čtvrtstoletí

„Erko“ se letos ukáže na silnicích už v šesté generaci. Novinka drží traťový rekord v Suzuce
23.08.2022 13:55
|
0
Reklama

Honda Civic Type R svou rychlost tentokrát spíše skrývá. Do Evropy přijde příští rok

Ostrý Civic nejnovější generace sází na osvědčenou techniku. Přesná čísla ale automobilka zatím tají
21.07.2022 15:37
|
1

Nová Honda Civic vstupuje na český trh. Známe ceny i to, jak si stojí v porovnání s konkurenty

Civic nejnovější generace pořídíte výhradně s hybridním pohonem. Připravte si minimálně 770 tisíc
30.06.2022 07:46
|
3

Auta bez řidiče se brzy objeví i na českých silnicích. Ministerstvo pro ně připravuje zákon

Podle ministra dopravy Martina Kupky by měla být legislativa hotová do konce letošního roku
28.03.2024 16:06
|
0

Biometrické brýle na míru mohou pomoci řidičům hlavně v noci. Vyzkoušeli jsme je

Čočky se vyrábí na základě 3D skenu očí. V testu pomohly hlavně s ostrostí během jízdy po tmě
27.03.2024 18:30
|
1
Reklama

Kolín dál rozesílá pokuty za překročení rychlosti o 1 km/h. Navzdory ministerstvu

Město rozešle tisíce dopisů měsíčně. Na každé zaplacené pokutě přitom vydělá jen desetikoruny
27.03.2024 15:05
|
38

Nová Dacia Duster zná své české ceny. Pod půl milionu se vejde jen s motorem na LPG

Dacia Duster začíná s benzinovým tříválcem, k mání je i verze s pohonem všech kol
26.03.2024 13:22
|
1
Reklama
Autosalon TV