Naše měření na okruhu: Tohle sedmimístné SUV má výkon sporťáku, ale přitom jezdí pod 6 litrů benzinu

Na závodním okruhu v Sosnové nově testujeme všechna auta, která se vysílají v televizním pořadu Autosalon. Tentokrát jsme na trať vytáhli opravdu zajímavý vůz. Na trhu je už od roku 2015 a bude se ještě několik dalších let prodávat. Ano, jde o Volvo XC90, které v nedávné době prošlo modernizací. Nicméně i když má deset let starou konstrukci, stále patří mezi ta nejprodávanější sedmimístná SUV na trhu. Jak si ale švédská novinka poradila s našimi disciplínami, které prověřují jízdní vlastnosti, dynamiku a reálnou spotřebu paliva?
Představení vozu
Novinka si oblékla svěží kabát, který zahrnuje přepracovanou masku chladiče, nové užší Matrix-LED světlomety ve tvaru Thorova kladiva nebo jinak tvarovanou kapotu. Evolucí prošel také interiér, kterému kromě nového čalounění z recyklovaných a syntetických materiálů vévodí větší dotykový displej s úhlopříčkou 11,2" a lepším rozlišením. V útrobách nového multimediálního rozhraní pak tepe inovované rozhraní od Googlu.
A co motorizace? Vlajková loď švédské flotily může mít pod kapotou buď benzinový dvoulitrový čtyřválec s mild-hybridní technologií, který nese označení B5 AWD a pyšní se výkonem 250 koní (+14 koní z elektromotoru), nebo námi testovaný plug-in hybrid T8 AWD, který ze čtyřválce a elektromotoru dokáže vygenerovat 455 koňských sil.
To stačí k tomu, aby švédský mastodont zrychlil z 0 na 100 kilometrů v hodině za 5,4 sekundy. Kromě toho by tato verze měla díky 15kWh baterii ujet čistě na elektřinu 63 až 72 kilometrů (dle WLTP). Více informací o cenách a výbavách naleznete v našem katalogu.
Video z měření včetně losího testu najdete níže, následuje tabulka s výsledky a video, kde vám Tereza novou XC90 v krátkosti představí. Kompletní test uvidíte v televizním Autosalonu.
Naměřené údaje
Disciplíny | Výsledky | Data od výrobce |
Losí test | 65 km/h | X |
Zrychlení 0-100 | 5,6 s | 5,4 s |
Rychlé kolo | 54,52 | X |
Spotřeba | 5,6 l/100 km | 1,2 l/100 km |
Podmínky na trati:
Na závodním okruhu v Sosnové bylo mokro a venkovní teplota se pohybovala okolo 4 stupňů Celsia. Vůz měl obuty zimní pneumatiky.
Jak měříme?
Losí test:
Začíná se zpravidla losím testem, při kterém postupně zvyšujeme rychlost. Zprvu se tedy na cílové rovince na Autodromu Sosnová rozjedeme rychlostí 50 km/h a snažíme se projet třemi bránami vyznačenými pomocí kuželů. Jen pro zajímavost, brána z kuželů má vždy pouze tři metry na šířku, přičemž rozestup mezi jednotlivými branami je 13,5 metru.
Pokud zkoušené auto zvládne projet dráhou, aniž by skolilo jediný kužel, nájezdová rychlost se opět o 10 km/h navýší. Losí test končí ve chvíli, kdy auto do dráhy najede takovou rychlostí, že zboří některý z kuželů. Samozřejmě to vždy zopakujeme minimálně dvakrát, abychom si byli jistí, že jsme nepochybili my jakožto řidiči, ale opravdu auto.
Test zrychlení (z 0 na 100 km/h):
Na cílové rovince na autodromu v Sosnové se pak odehrává i v pořadí druhý test, tentokrát zaměřený na dynamiku. Pomocí speciálního zařízení Racelogic PerformanceBox s přijímačem GPS dokážeme s naprostou přesností změřit zrychlení auta z nuly na stovku.
Ostré kolo v Sosnové:
Čtvrtá zkouška testovaná auta prověří jak po stránce dynamiky, tak brzd, protože na ně čeká v Sosnové ještě ostré kolo na čas. Tento okruh sice není plnohodnotná závodní trať, na druhou stranu má technicky náročné zatáčky, ve kterých auta prověříme i v rozumné rychlosti.
Test reálné spotřeby:
Zkouška probíhá následovně - natankujeme plnou nádrž, u plug-in hybridů nabijeme baterii na 50 procent, zapneme úsporný režim a vydáme se na okruh, který kombinuje dálnici, město a okresní cesty. Díky tomu dokážeme simulovat kombinovaný provoz a výsledná hodnota by se tak měla podobat výsledkům standardu WLTP.