Naše měření na okruhu: Lidový elektromobil má problém zatáčet na mokru. Jezdí ale za pakatel

V televizním pořadu Autosalon nově na okruhu v Sosnové testujeme všechna auta, která se objeví ve vysílání. Zatímco doposud jsme zde zkoušeli spíše auta se spalovacím motorem, tentokrát přišel na řadu elektromobil od značky Kia. Model EV3 je nejnovějším a cenově nejdostupnějším elektrickým autem od korejského výrobce a chlubí se nejen rozumnou pořizovací cenou, ale také hospodárným provozem. Jaká je ale realita? Opravdu je Kia tak úsporná, jak se o ní tvrdí? A co losí test a ostré kolo na závodní trati, kde rozhoduje převážně hmotnost, výkon a kvalita podvozku?
Představení vozu
Kia EV3 je nejnovější přírůstek do elektrifikované rodiny Kia. Rozměry, parametry, výbavou a částečně i cenou konkuruje nové Škodě Elroq, nicméně oproti českému elektromobilu má jednu významnou odlišnost - o pohon se stará jeden elektromotor umístěný na přední nápravě. Tuto koncepci Kia používá už řadu let a má jisté výhody a nevýhody. Tou stinnou stránkou tohoto řešení je nedostatek trakce (obzvláště pak na mokré vozovce), což se projevilo i v našich disciplínách.
Ale zpátky k novince. Kia EV3 se na trhu prodává ve dvou variantách, které se od sebe liší kapacitou baterie. Základní verze má akumulátor s kapacitou 58,3 kWh, zatímco varianta Long Range nabízí větší baterii s kapacitou 81,4 kWh, což jí umožňuje ujet až 600 kilometrů na jedno nabití. Kia se zároveň může pochlubit rychlým nabíjením - z 10 na 80 % se zvládne dobít za pouhých 31 minut.
Co se týče nabídky motorizací, tak ta je velmi jednoduchá. Model EV3 má v jakékoliv konfiguraci jeden elektromotor s výkonem 150 kW a točivým momentem 283 Nm. Podrobný ceník a technické údaje naleznete v našem katalogu zde. Výsledky disciplín najdete v tabulce.
Naměřené údaje
Disciplíny | Výsledky | Data od výrobce |
Losí test | 65 km/h | X |
Zrychlení 0-100 | 8,6 s | 7.5 s |
Rychlé kolo | 1:03.34 | X |
Spotřeba | 17,0 kWh/100 km | 14,9 kWh/100 km |
Podmínky na trati:
Na závodním okruhu v Sosnové bylo mokro a venkovní teplota se pohybovala okolo 1 stupně Celsia. Vůz měl obuty zimní pneumatiky.
Další informace o Seatu Arona.
Jak měříme?
Losí test:
Začíná se zpravidla losím testem, při kterém postupně zvyšujeme rychlost. Zprvu se tedy na cílové rovince na Autodromu Sosnová rozjedeme rychlostí 50 km/h a snažíme se projet třemi bránami vyznačenými pomocí kuželů. Jen pro zajímavost, brána z kuželů má vždy pouze tři metry na šířku, přičemž rozestup mezi jednotlivými branami je 13,5 metru.
Pokud zkoušené auto zvládne projet dráhou, aniž by skolilo jediný kužel, nájezdová rychlost se opět o 10 km/h navýší. Losí test končí ve chvíli, kdy auto do dráhy najede takovou rychlostí, že zboří některý z kuželů. Samozřejmě to vždy zopakujeme minimálně dvakrát, abychom si byli jistí, že jsme nepochybili my jakožto řidiči, ale opravdu auto.
Test zrychlení (z 0 na 100 km/h):
Na cílové rovince na autodromu v Sosnové se pak odehrává i v pořadí druhý test, tentokrát zaměřený na dynamiku. Pomocí speciálního zařízení Racelogic PerformanceBox s přijímačem GPS dokážeme s naprostou přesností změřit zrychlení auta z nuly na stovku.
Ostré kolo v Sosnové:
Čtvrtá zkouška testovaná auta prověří jak po stránce dynamiky, tak brzd, protože na ně čeká v Sosnové ještě ostré kolo na čas. Tento okruh sice není plnohodnotná závodní trať, na druhou stranu má technicky náročné zatáčky, ve kterých auta prověříme i v rozumné rychlosti.
Test reálné spotřeby:
Zkouška probíhá následovně - natankujeme plnou nádrž (popř. elektromobil dobijeme do 100 %), zapneme úsporný režim a vydáme se na okruh, který kombinuje dálnici, město a okresní cesty. Díky tomu dokážeme simulovat kombinovaný provoz a výsledná hodnota by se tak měla podobat výsledkům standardu WLTP.