Reklama
Testy

Test: Nový Mercedes GLC je mezigeneračním skokanem roku. Revoluce se udála pod povrchem

Výrazným zlepšením prošel zejména interiér včetně jeho zpracování, podvozek, ale i motorizace
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.tv

Mercedes se rozhodl vecpat špičkovou techniku i do svých menších a cenově dostupnějších modelů. Výsledkem je de facto takové scvrknuté eSko, tedy Třída C a nyní už také zmenšené GLS, respektive zbrusu nové GLC. Na první pohled si ponechává své kompaktnější rozměry a usedlejší design, ovšem jakmile budete za volantem, okamžitě ucítíte nádech vrcholných modelů. Mezigenerační posun je v případě nového SUV snad největší, který jsme za poslední dobu zaznamenali. Nechte nám ho, prosím!

Prostorný interiér i obří kufr

Zatímco v minulém roce se zvýšeným mercedesům poměrně dařilo, letos už je to o poznání horší. Nyní však do hry vstupuje stuttgarský žolík v podobě nového GLC, aby získal zpět zákaznickou přízeň. Už předchůdce totiž patřil mezi nejprodávanější SUV s třícípou hvězdou na kapotě a novinka má rozhodně podobné ambice. Otázkou ale zůstává, má na to? To jsme se snažili zjistit během redakčního testu základní naftové varianty 220d 4Matic.

Nová generace Mercedesu GLC povyrostla do délky o 6 centimetrů na 4,72 metru a o 4 milimetry se pak snížila. Automobilka obecně velmi pracovala s aerodynamikou, která je nedílnou součástí optimalizace spotřeby paliva. Došlo tak k významnému mezigeneračnímu snížení koeficientu cd, a to z 0,31 na 0,29. Právě nárůst do délky se příznivě podepsal na objemu kufru. Ten je 600 litrů, což je o citelných 50 litrů více, než u předchozí generace. Po sklopení zadních sedadel se pak lze dostat až na 1640 litrů.

Z prodloužení karoserie profitují i cestující v kabině. Zejména pak v místech pro kolena, kde je nárůst asi nejznatelnější. Nad hlavou ani v loktech, kde by se na úkor aerodynamičtějších tvarů mělo prostoru ubírat, se naštěstí neubíralo. Nadále si tak vpředu a vzadu pohodlně sednou i vyšší pasažéři. V kufru se nám pro změnu líbilo hodně odkládacích prostor, množství nejrůznějších háčků či gumiček nebo vyjímatelný kobereček. To všechno příjemně usnadňuje každodenní používání.

V interiéru novinka těží z architektury známé z Mercedesu třídy C, ten se zase inspiroval u vrcholného Mercedesu třídy S, takže celek vypadá dostatečně moderně a prémiově. Zaujme tak nejen velký displej před řidičem (12,3 palce), ale zejména výrazný středový displej o úhlopříčce 11,9 palce, který sdružuje funkce infotainmentu. Tyto displeje, které do značné míry definují výraz interiéru, jsou součástí standardní výbavy. Oproti klasickému „Céčku" pak „GLCéčko" přidává ještě více kvalitních materiálu, a to dokonce v místech, kde by jste je běžně nenašli. Například u kolen. Oproti sedanu pak potěší i tradiční výhody spojené s vozy typu SUV, tedy vyšší posed a lepší výhled.

Všechny motory už jen s elektrifikací

Design exteriéru přeskočíme, jelikož změny tu jsou opravdu minimální a vrhneme se rovnou na motorizace. Jejich základní koncepce s podélným uložením zůstala v nové generaci stejná. Jiné než dvoulitrové čtyřválcové pohonné jednotky spojené s devítistupňovou automatickou převodovkou a čtyřkolkou ale zatím nekoupíte. Základní benzinová poskytuje 204 koní, ta výkonnější pak 258 koní. Námi testovaný naftový agregát s označením C 220 d 4Matic už opět výkonnostně padá k hranici 200 koní. Všechny motory jsou nově dovybaveny 48V mild-hybridním ústrojím šetřícím palivo a umožňující „boost" svými 23 koňmi.

V nabídce jsou i tři plug-in hybridní provedení s baterií o solidní kapacitě 31,2 kWh, což by mělo stačit k ujetí až 100 km čistě na elektřinu. Základní benzinová verze GLC 300e 4Matic má systémový výkon 230 kW, GLC 400e 4Matic nabídne dokonce 280 kW. Nechybí ale ani naftový plug-in hybrid GLC 300de 4Matic s výkonem 245 kW. Nejsilnější plug-in hybrid pak slibuje i zajímavou dynamiku - zrychlit z klidu na stovku by měl za pouhých 5,6 sekundy. Vše nasvědčuje také tomu, že se i v této modelové řadě objeví sportovní provedení AMG.

Dost bylo obecností, teď se pojďme zaměřit na námi testovaný motor. V současnosti nejslabší „nafťák" v nabídce se chlubí výkonem 145 kW (197 koní) a maximálním točivým momentem 440 N.m. Také on je spřažen s 48V mild-hybridní technologií, devítistupňovou automatickou převodovkou i pohon všech čtyř kol. Základní dieselový agregát nás kupodivu nadchl svou dynamikou. V porovnání s obdobně výkonnými vznětovými motory například od koncernu Volkswagen nebo třeba od BMW je pocitově svižnější. Inu o velmi slušné dynamice vypovídají i papírové údaje, jenž hovoří o zrychlení z nuly na 100 km/h za rovných 8 sekundy a pokračovat může nové GLC až do maximální rychlosti 219 km/h.

Nutno ale podotknou, že motor slušně táhne hlavně z nízkých otáček. V porovnání s Třídou C však rychleji odumírá v těch vyšších. Nad 130 km/h už de facto nezrychluje, což se o sedanu říct rozhodně nedá. Ten má údaje o zrychlení i maximálce díky nižší hmotnosti ještě vyšperkovanější. Prvotřídní kultivovanost už jde ruku v ruce se sourozeneckým modelem. Při jízdě není vznětový čtyřválec téměř slyšet. Pokud by ale člověk vyšel ven z nastartovaného auta, ihned mu ušními bubínky začne resonovat ten typický chrochtavý zvuk. Odhlučňovací materiály tak plní svou práci na jedničku.

Výrazně horší je ve srovnání se stejně laděným sedanem spotřeba paliva. U něj se jsme byli schopni jezdit i za neuvěřitelných 3,3 l/100 km! V průměru pak za 5 litrů. To u mohutnějšího GLC jsme se sotva dostali pod 7 l/100 km. Důvod je ale zcela pochopitelný - čtyřkolka, vyšší hmotnost a méně aerodynamická karoserie. Co se týče devítistupňové automatické převodovky, té jsme u nového stuttgarského SUV neměli skoro co vytknout. Řadila hladce a prakticky bez povšimnutí. Jen po vytočení do maximálních otáček ji chvíli trvalo, něž přeřadí na další rychlostní stupeň. Jinak ale nic.

Technika z luxusních limuzín

Zatímco vozy ze stáje BMW sází na dynamický a agilní podvozek, Mercedes už řadu let upřednostňuje jeho komfortní naladění. Proto inženýři přepracovali přední nápravu pro ještě vyšší pohodlí, nižší úroveň hluku a větší jistotu během jízdy. Nebeský komfort po vzoru Třídy S nebo SUV GLS pak v našem případě utvrzovalo i vzduchové pérování Airmatic nebo opravdu prémiová technologie v podobě aktivního natáčení zadní nápravy s úhlem natočení až 4,5°. Ta podle aktuální rychlosti natáčí zadní kola buď v opačném směru než přední (do 60 km/h), čímž zmenšuje průměr otáčení na neuvěřitelných 11 metrů, nebo ve vyšších rychlostech ve stejném směru, čímž zlepšuje agilitu vozu v zatáčkách. Obojí je ale samozřejmě za příplatek.

Pro ty, kteří by snad nové GLC chtěli využívat v náročnějších podmínkách, připravil Mercedes terénní technickou sadu se zvýšenou světlou výškou o 20 milimetrů doplněnou o ochranu podvozku. Další volbou je naopak sportovní ztužení podvozku pro výbavu AMG Exteriér. Ještě se sluší dodat, že zkoušený exemplář obouval příplatkové 20palcové disky s pneumatikami 255/45 R20.

Díky vzduchovému odpružení a vylepšené přední nápravě pluje nový Mercedes GLC pohodlně navzdory veškerým nástrahám českých silnic i přes obří nízkoprofilové pneumatiky. Posádce nedá ochutnat žádného diskomfortu. Pobyt na palubě navíc znovu zpříjemňuje fantasticky odhlučněná kabina, která skvěle absorbuje veškeré venkovní vlivy - aerodynamický šum v oblasti zrcátek a kol, drobné bouchání od podvozku nebo třeba okolní provoz. Je úsměvné, že jsme místy dokonce přemýšleli, zda máme vůbec nastartováno. Až takový komfort nové GLC nabízí!

Čtyřkolka, ale raději to má zezadu

Revírem jednoho z nejprodávanějších SUV s třícípou hvězdnou na kapotě jsou pochopitelně dálnice, na jejichž podmínky bylo doslova stvořeno. Auto se na rovném asfaltu jen tak vznáší, ale přitom je všemi čtyřmi koly pevně zakousnuté, čímž řidiči dává neuvěřitelnou jistotu do řízení. Nové GLC zároveň fantasticky maskuje vysokou rychlost. Možná až nebezpečně, protože i při rychlosti 180 km/h máte pocit, že se jen ploužíte a bylo by dobré dále zrychlit.

Rychlá jízda vozu svědčí také na klikatých okreskách, a to i v případě, že nesáhnete po sportovním podvozku. Na suchu dokonale lepí k silnici a za žádnou cenu se jí nechce pustit. Sandál mu nerozhodí ani nastražené nerovnosti uprostřed zatáčky. Pokud je mokro nebo dokonce sníh, dostává se ke slovu inteligentní čtyřkolka 4Matic. Stálý pohon všech kol s mezinápravovým diferenciálem je vždy nastaven tak, aby v základním nastavení posílal více síly na zadní nápravu, konkrétně v poměru 45:55. Výsledkem je takřka dokonalý grip za jakýchkoliv podmínek. A když nezvládá inteligentní pohon všech kol, je tu hromada asistenčních systémů, která přetáčivému či nedotáčivému smyku pohotově zabrání.

Samotné řízení se může zdát zpočátku spíš nepřirozené, klade totiž zvláštně gumový odpor. Pak si ale zvyknete a je vše v pořádku. Nečekejte žádné vtažení do hry, ale přímost převodu je ideální nejen na běžné cestování, ale občas i na nějakou tu ostřejší klikatou okresku. Brzdy nám naopak přišli na rodinné SUV příliš ostré a citlivé.

Závěr a cena

Už dlouho jsme nezaznamenali takový mezigenerační posun jako u Mercedesu GLC. Novinka je ve všech ohledech výrazně lepší než předchůdce, přitom v základu stále stojí to, co podobě vybavená Škoda Kodiaq. Jízdními vlastnostmi a moderními technologiemi však škodovku dalece předhání, tady by si zasloužila spíše srovnání s těmi nejdražšími SUV na trhu. I proto v současné době nenajdete lepší a hlavně všestrannější rodinné auto. Pokud vás zajímá, na kolik přijde, podívejte se do našeho katalogu zde. Na porovnání s konkurenty pak sem.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Test: Nissan Townstar patří mezi nejlépe jezdící dodávky na trhu. Vystačí si bez naftových motorů

Japonský kříženec rodinného MPV a lehké užitkové dodávky stojí na základech Renaultu Kangoo
28.11.2022 07:21
|
4
Reklama

Test Audi SQ8: Důkaz, že ideální balanc mezi komfortem a sportovním charakterem existuje

Vyzkoušeli jsme ostrou verzi luxusního SUV-kupé, ze kterého vzniklo Lamborghini Urus
24.11.2022 07:31
|
0
Reklama

Test Citroënu C5 X 1.6 PureTech 180 Shine: Echtovní francouzské auto se dováží z Číny a poráží Superb

Pohodlím trumfuje ostatní kombíky střední třídy, ale v zatáčkách se někdy až hrozivě naklání
23.11.2022 13:41
|
7

Test: Volkswagen Golf 1.0 eTSI má hlavně šetřit. Oblibu si ale získá spíš díky tichu a pohodlí

Nejdostupnější elektrifikovaná verze sází na ticho. Řidič si ale musí zvyknout na specifické brzdy
22.11.2022 14:39
|
5

Minuta stání za 1000 Kč. Soukromá parkoviště ve velkém vydělávají na nic netušících řidičích

Stačí o chvíli překročit povolenou dobu stání a do schránky vám dorazí tučná pokuta. Často i po roce
20.11.2024 07:58
|
23

Malé dodávky jsou ideální pro rodinu i podnikatele. Z fatální chyby Francouzů ve velkém těží Toyota

Sestavili jsme žebříček nejúspěšnějších malých dodávek, a to jak v užitkových, tak osobních verzích
13.11.2024 15:58
|
4
Reklama

Policie už smí při měření rychlosti porušovat předpisy. Dopravní expert popsal zásadní změny

Řidiči by se měli mít pořádně na pozoru. Nikdy nebylo snazší přijít o řidičský průkaz než právě teď
12.11.2024 07:48
|
34

Městská policie má větší pravomoce, než se řidiči domnívají. Víme, jak je to s měřením rychlosti

V některých případech může strážník městské policie připravit řidiče dokonce i o řidičský průkaz
05.11.2024 07:50
|
2
Reklama
Autosalon TV