Dá se jezdit i za pět litrů
Citroën C5 X už testoval na našem webu kolega Martin a jeho dojmy si můžete přečíst v článku, na který odkazujeme nad těmito řádky. Martin zkoušel plug-in hybridní variantu, já jsem si vzal pod drobnohled verzi bez jakékoli elektrifikace - tedy čistě benzinové provedení 1.6 PureTech 180 s osmistupňovou automatickou převodovkou a bohatou výbavou Shine.
Nejde o variantu nejlevnější. Tu reprezentuje tříválcová dvanáctistovka 1.2 PureTech 130. Také ona se kombinuje výhradně s automatickou převodovkou. Se základní cenou 880 000 korun jde aktuálně o nejdostupnější kombík střední třídy na českém trhu. Všechny zástupce této vymírající kategorie s cenou do jednoho miliónu korun seřazené od nejnižší ceny naleznete
ZDE. Z výše uvedeného vyplývá, že Citroën C5 X cenou poráží i domácí bestseller Škodu Superb Combi. Mít ale pod kapotou manažerského aut tříválec je už podle nás dost přes čáru, byť jde o skvělý motor. I proto jsme raději sáhli po silnějším čtyřválci.
Jeho projev už považuji za dostatečně důstojný. Dynamika sice není oslňující, ale ani neuráží. Potěší hlavně jeho pružnost, elasticita, tichost a v některých jízdních módech i spotřeba. Při ustálené rychlosti 90 km/h jsem naměřil konzumaci pouhých 5,2 l benzinu na 100 km. Motor se v tu chvíli na osmý rychlostní stupeň pouze převaluje na 1600 otáčkách. Na dálnici při 130 km/h už spotřeba stoupá k sedmi litrům. Výrobce udává spotřebu 6,5 litru, což je při klidném stylu jízdy spotřeba reálná. Mě ale bavilo jezdit s benzinovým turbomotorem dynamicky a výsledkem bylo stále velmi slušných osm litrů benzinu na každých sto kilometrů.
Motor ve většině jízdních situací velmi dobře spolupracuje s osmistupňovou automatickou převodovkou. Problém nastával tehdy, když jsem popojížděl, parkoval nebo odněkud vyjížděl. Pak se totiž často velmi nesmyslně zapojoval stop start systém, který zhasínal motor v těch nejméně vhodných situacích. Několikrát se mi po zastavení ve svahu stalo, že auto po jeho intervenci znenadání o kus couvlo.