Reklama
Nová auta

Citroën C5 je zpět! Dostal přídomek X a je z něj zajímavý velký crossover. Nafta ho pohánět nebude

Francouzi se opět nebojí jít do rizika. Novinka střední třídy je kříženec hatchbacku, kombi i SUV

Citroën se opět rozhodl bořit zažitá pravidla a do střední třídy vstupuje s křížencem hatchbacku, kombi a SUV. Jeho Citroën C5 X nemá s předchozími generacemi cépětky nic společného, i když i novinka samozřejmě sází hlavně na komfortní cestování. Pod kapotou už nebudou naftové motory, o pohon se budou starat pouze benzinové nebo plug-in hybridní agregáty.

Konkurence pro Ford Evos

Citroën C5 se až do roku 2017 prodával v Evropě jako kombi a sedan a těšil se poměrně solidní přízni díky rozumným cenám, úsporným motorům a hlavně poskytovanému jízdnímu komfortu. Následně tato modelová řada z nabídky zmizela a objevuje se zpět až nyní v podobě zajímavě střiženého křížence, který ve střední třídě působí dost exoticky.

Vypadá však k světu, a pokud se podíváme na současné trendy a vyvíjející se vkus zákazníků, má takové auto docela šanci. Citroën C5 X je dlouhý 4,81 metru, na šířku měří 1,87 m a vysoký je 1,49 metru. Jeho rozvor je 2,79 metru. Zboku se vyznačuje linií kupé navzdory čtveřici dveří, má rovněž zvýšený podvozek, což se dnes nosí, a pod víkem kufru se skrývá zavazadlový prostor o objemu 545 litrů, který lze zvětšit až na 1640 litrů. 

To, že Citroën C5 X svým stylem možná skutečně určuje nový trend, dokazují i plány Fordu, který nahradí model Mondeo svým crossoverem Evos, který se tak stane přímým konkurentem francouzské novinky.

Pouze benzinové motory a plug-in hybrid

Citroëny střední střídy byly dříve vyhlášené svými turbodiesely 2.0 HDI, které v kombinaci s velkou nádrží umožňovaly autu dojezd i přes 1200 kilometrů s velmi příjemnou charakteristikou. To však již zůstane navždy jen v naší paměti, neboť doba si žádá jiný přístup.

Citroën C5 X vychází z platformy EMP2 koncernu Stellantis, kterou používá Peugeot 508, DS 7 či Citroën C5 Aircross. I když není zatím, co se pohonných jednotek týká, Citroën příliš konkrétní, jedno je jisté - pod kapotou budou pouze benzinové motory (asi dva, zatím blíže neurčené) a nebo plug-in hybridní pohon 1,6 litru s elektromotorem, který nabízí systémový výkon 225 koní a dojezd v čistě elektrickém režimu kolem 50 km. Později by se měla objevit i čistě elektrická verze podobně, jako u modelu C4. 
Reklama

Nové technologie včetně autonomní jízdy

V interiéru čeká na řidiče zcela nový infotainment s dvanáctipalcovým displej, který může mít na obrazovce widgety podobně, jako je známe z tabletu. Řidič má k dispozici také rozšířený head-up displej či komfortní sedadla se speciální měkčenou vrchní vrstvou, která při dosednutí vzbuzuje dojem luxusní pohovky.

C5 X využívá všechny aktuální technologie pro poloautonomní řízení 2. stupně v souladu s platnou legislativou. Systém Highway Driver Assist kombinuje adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go a systém udržování vozu v jízdním pruhu, kdy řidič již nemusí ovládat rychlost ani směr a o vše se stará automobil.

Laurence Hansen, ředitelka produktové strategie

„Cílem vozu C5 je poskytnout emocionální a současně racionální odpověď pro zákazníky segmentu D, kteří hledají modernost, eleganci, komfort a všestrannost. Vůz C5 X nabízí díky svému jedinečnému tvaru, vynikajícímu komfortu, plug-in hybridnímu motoru a inovacím potěšení a klid v nejčistší tradici značky Citroën.“

Ekologická kaňka. Dovoz z Číny

I pro evropské zákazníky se Citroën C5 X bude vyrábět v Číně. Navzdory ekologickým pohonům tak při jeho dopravě na Starý kontinent vznikne nemalá emisní zátěž. Citroën samozřejmě není v takové situaci ani zdaleka sám, nicméně i to ukazuje na jistou povrchnost v současném globálním přístupu k ekologii.

Citroën C5 X se na evropském trhu objeví v druhé polovině roku 2021, nejčastěji se hovoří o říjnu.

Diskuze

modrý krokodýl - 05.02.2022 23:13:34
měl jsem poslední C5 kombi 2,0Hdi.Nejlepší auto, co zeměkoule poznala.Tohle ujde zepředu i zezadu.Z boku nic moc.Ale kdyby to byl PHEV v naftě,tak bych si to docela dobře dokázal představit u baráku.Ale zase benzín-proč?Nafta by jezdila do 4 litrů
jirka - 21.04.2021 17:36:42
vzpomínám na citroen XM tenkrát výborný,už se na něj těším

Citroën C5 Aircross Hybrid ujede v elektrickém režimu až 50 km. Představí se v Bruselu

Plug-in hybridní SUV kombinuje benzinový motor a elektromotor. Má celkový výkon 225 koní
07.01.2020 14:20
|
0
Reklama

Minutový test: Citroën C5 Aircross - 15 důvodů proč ho chtít, či nechtít

Čas všechny tlačí. Rychlá informace proto vítězí. S námi budete za minutu vědět vše podstatné!
19.09.2019 19:10
|
2

Citroën nabídne další SUV. Tentokrát je to C5 Aircross.

Automobilka Citroën představila evropskou verzi nového SUV C5 Aircross a pokračuje tak ve své ofenzívě v segmentu SUV.
27.05.2018 16:09
|
0

Praha mění pravidla parkování. Přinášíme přehled všech změn, které by měli řidič znát

Magistrát se chystá zavést celou řadu novinek, z nichž některé vypadají docela smysluplně
06.12.2023 13:03
|
3

Elektromobilisté sobě: Rady na rozšíření zimní výbavy zahrnují fén, 50 Kč minci a dokonce i hrablo

Diskuze o reálných zimních strastech elektromobilistů by měl povinně číst každý výrobce
05.12.2023 13:08
|
3
Reklama

Víc škody než užitku. Test bezpečnostních pásů pro těhotné dopadl s nečekaným závěrem

Ochránit těhotnou ženu a její ještě nenarozené dítě při jízdě v autě speciální pásy nedokážou
30.11.2023 13:33
|
1

Škoda Karoq paří mezi tříletými ojetinami k těm nejlepším. Na jednu oblast je ale potřeba dát pozor

Ideový nástupce modelu Yeti je v bazarech žádaným artiklem, jeho poruchovost je nízká
22.11.2023 13:41
|
4
Reklama
Autosalon TV