Trochu línější
Uveďme ale věci na pravou míru. Benzinový litrový tříválec s výkonem 81 kW je sice základ, ale se standardní technikou a manuální převodovkou. V takovém případě dáte za Golf 608 900 korun. Námi zkoušená motorizace je ale mild-hybrid (proto označení eTSI). To znamená, že k jednotce přibyl startér-generátor, který je s ní spojen řemenem. Systém díky tomu dokonce umí rekuperovat energii při zpomalování a dřív zapínat start-stop nebo plachtit. Díky tomu proti běžnému motoru ušetří asi čtyři deci benzinu. V testovaném provedení doplněném o sedmistupňovou automatickou převodovku DSG už ale vyšel na 688 900 korun.
Litrová jednotka je příkladně tichá. Nevíte o ní ani po nastartování, ani při jízdě. Motor má velmi jemný chod bez vibrací. Podíl na tom nese automat, který je nastaven spíš na to, aby se motor co nejvíc převaloval v nízkých otáčkách. To platí i při rychlostech okolo 90 km/h. Na dálnici je také ještě dostatek prostoru ke zrychlování. Nutno ale podotknout, že Golf s tříválcem není žádný rychlík. Ne, že by se na německé dálnici nedokázal rozjet až ke 180 km/h, ale trvá mu to poměrně dlouho. Mrštný není ani při předjíždění, zkrátka 200 Nm je pro řidiče pocitově málo, ještě když je tlumí automat. Určitá lenost je ale vlastně jediným silným negativem jinak povedeného vozu.
Velmi dobrá je spotřeba. Auto jsme vzali na výlet z Prahy do Berlína, kde jsme ho na německých dálnicích opravdu nešetřili. Řeklo si o 6,9 litru benzinu na 100 km. Pak jsme jezdili po českých okreskách, kde spotřeba padla na 5,5 litru, což je opravdu příjemná hodnota. Velkou měrou se na tom opravdu podílí mild-hybridní systém s 48V sítí, ten například stojí i za tím, že se auto přepíná do režimu plachtění ve vyšších rychlostech. Můžete klidně v 90 km/h pustit nohu z plynu a motor se vypne. Opětovné nastartování a zapojení pohonu pak probíhá vlastně jen na displeji, kde můžete sledovat nabíhající ručičku otáčkoměru. Žádné cuknutí se samozřejmě nekoná.
Popravdě, je tu ještě jedna slabina, která se ale zdála být na začátku testu větší než na jeho konci. Je to chování brzd, které je po prvním usednutí za volant vozu se schopností rekuperace energie poněkud zvláštní. Po sešlápnutí brzdy na malý moment působí velmi měkce - reagují méně, než čekáte. To probíhá rekuperace. Pak ale svou účinnost trochu zvýší. Výsledkem je cuknutí a divící se spolujezdec. Za pár dní za volantem tenhle problém prakticky vymizí, to když se řidič s vozem sžije.