Reklama
Nová auta

Nová generace Volkswagenu Golf možná nevznikne. Ovlivnit by to mohlo i Škodu Octavia

Hrozbou pro tradiční zástupce nižší střední třídy je chystaná norma Euro 7
Zdroj: Volkswagen

O rychlosti přechodu na masovou elektromobilitu nakonec nerozhodne ani tak oficiální evropský termín zákazu prodeje motorů produkujících emise, jako podoba normy Euro 7. Ta stále není známá, ale očekává se dramatické zpřísnění emisních limitů, které budou muset spalovací motory plnit. To v konečném důsledku spalovací auta dost zdraží. Automobilkám by se tak už u cenově dostupnějších modelů nemuselo vyplatit takové vozy vůbec nabízet a jak se zdá, v ohrožení jsou i tak tradiční jména, jakými je Volkswagen Golf. Aktuální osmá generace by mohla být tou úplně poslední. 

V prodeji příliš krátce

Možnost, že by bylo osmé vydání Volkswagenu Golf tím posledním, naznačil v rozhovoru pro Welt am Sonntag šéf značky Volkswagen Thomas Schäfer, který ještě nedávno stál v čele Škody Auto. Aktuální generace se světu představila v říjnu 2019, v současnosti automobilka připravuje modernizaci. Přibližně za další tři roky by pak měla následovat generace devátá. 

Kolem roku 2028 má ovšem začít platit nová norma Euro 7. Z pohledu běžného člověka (a evropského úředníka) se zdá, že je pořád spousta času, jenže vyvinout nový automobil trvá řadu let. Nejen Volkswagen se tak dostává do nepříjemné situace, kdy není úplně zřejmé, na co se musí za přibližně pět let připravovat. Automobilky to řeší tak, že si chystají soubory technických opatření u kterých ví, o kolik sníží produkci emisí a kolik budou stát. Otázkou ale zůstává, zda by nachystaná technika pro případný Golf deváté generace pro splnění normy Euro 7 stačila, respektive zda by nebyla už i na Golf příliš drahá. 

Právě na to Thomas Schäfer v rozhovoru upozornil. Podle něj existuje riziko, že by Volkswagen zaplatil drahý vývoj deváté generace Golfu a ta by pak reálně vydržela v prodeji jen krátkou dobu. Rozhodnout by se mělo během následujících dvanácti měsíců, protože v průběhu této doby by už Evropská komise měla po několika odkladech konečně zveřejnit svůj návrh podoby připravované normy Euro 7. Rozhodnutí o vývoji deváté generace Golfu by mohlo ovlivnit také působení Škody Octavie a Seatu Leon, což jsou modely, které využívají identickou techniku.

Za auta si připlatíme

Volkswagen už elektrickou náhradu za Golf má (ID.3), u Octavie a Leonu to zatím neplatí. S výhledem na nastavené trendy se ale zdá být pro německý koncern už dnes mnohem snazší postavit na platformě MEB několik dalších elektromobilů, než utrácet peníze za vývoj drahých úprav spalovacího motoru s nejistou budoucností. Příliš reálná se nezdá být ani možnost, že by Golf skončil a třeba Octavia pokračovala v nové generaci se spalovacími motory i po nástupu normy Euro 7. Čím méně modelů koncernovou techniku použije, tím horší je návratnost financí investovaných do jejího vývoje. Samozřejmě je ale možné, že nová Octavia přece jen dorazí, ovšem na platformě MEB a prodávat se bude už jen jako elektromobil.

Ve stejném rozhovoru Thomas Schäfer opět uvedl, že nástup elektromobilů bude znamenat konec levných automobilů dostupných za méně než 500 tisíc. Malá auta typu Fabie, Pola nebo Ibizy, která dnes tvoří základ nabídky, se kvůli normě Euro 7 nevyplatí vyrábět. Koncern Volkswagen už chystá podobně velké elektromobily, jenže u nich se počítá s cenovkou pod 25 tisíc eur, kterou budeme podle šéfa VW za pár let považovat za velmi atraktivní. V přepočtu se ovšem bavíme o částce přibližně 600 tisíc korun. 
Reklama

Diskuze

Mirin - 24.07.2022 19:19:14
Mě je zase na zvracení z japonských aut... To kreslil někdo na drogách.
Bennet - 23.07.2022 00:17:25
Jo, to jiste. Drive nez se fasistum v bruselu povede zavest euro 8, bude konec spropadene eu a s tim znova dostane sanci rozum!!! Tik-tak, tik-tak..

Volkswagen Golf posunul ceny hodně vysoko. Nejoblíbenější model zdražil až o 42 tisíc korun

Německá automobilka měnila ceny v zásadě u všech modelů, jak je na tom ten nejprodávanější?
12.04.2022 07:32
|
0
Reklama

Spalovací auta přicházejí o největší výhodu, kterou mají nad elektromobily. Důvodem jsou emise

Palivové nádrže se u některých modelů scvrkly i o desítky litrů. Zkracuje se tak jejich dojezd
22.02.2022 07:26
|
33

Všechna nová auta mají od ledna papírově mnohem vyšší spotřebu a emise. Elektromobily nižší dojezd

Auta v EU definitivně přešla na přísnější testy spotřeby WLTP. Jak se liší od starších NEDC?
03.02.2021 07:57
|
3

Ministerstvo financí má podezření na kartel. Prodejci paliv v červenci svorně drželi rekordní marže

Na litru benzinu i nafty měli prodejci v průměru přes pět korun
19.08.2022 11:33
|
1

Účinným trestem za řízení pod vlivem není pokuta, ale mytí mrtvol v márnicích a pomoc na hřbitovech

V Moldavsku našli poměrně radikální způsob, jak odnaučit řidiče pít před jízdou. Je velmi účinný
16.08.2022 09:32
|
1
Reklama

Když Tesla dojede kočár tažený koňmi, začnou se dít divné věci. Autopilot neví, co vidí

Autopilot si chvíli myslí, že jede za nákladním vozem, potom za chodcem a na konec za pick-upem
15.08.2022 15:40
|
1

Někdy 547, jindy 254 km. Kalkulačka dojezdu elektromobilů ukazuje, o jak proměnlivou veličinu jde

Zájemci si mohou prohlédnout, jak velký vliv mají různé podmínky na dojezd Škody Enyaq iV
15.08.2022 07:37
|
4
Reklama
Autosalon TV