Dává klišé o přilepení k asfaltu doslovný rozměr
Máme na nové "es elo" v nejvyšší specifikaci Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ asi hodinu, navíc si ho musíme prostřídat ve dvou. Takže sedám rychle za volant, jehož vzhled mě vyděsí. Nějaký ten týden jsem za kormidlem modelu AMG neseděl, takže už jsem zapomněl na pět pater ovladačů na něm a za ním, které ve mě vždy vzbudí totální paniku. Potřeboval bych tak hodinové školení, abych pronikl do všech tajů infotainmentu, na což fakt není čas. Takže rychle zjišťuji alespoň základní "životní" funkce vozu a vzpomínám na výlevy kolegy Pepy Vrtala z televizního Autosalonu, který ovládací prvky v nejnovějších mercedesech upřímně nenávidí a já mu dnes tak trochu rozumím.
Dojem samozřejmě spraví zahřmění čtyřlitrového osmiválce pod kapotou stejně jako lehký vítr ve vlasech díky stažené plátěné střeše. Ano, plátěné. To je jedna ze zásadních novinek sedmé generace třídy SL. Po dvou generacích experimentů se skládací plechovou střechou se vrací ke klasice. "Je to mimo jiné i proto, že zákazníci chtěli, aby bylo na první pohled jasné, že mají auto se stahovací střechou, když už si za něj zaplatili takové peníze," vysvětluje šéf českého zastoupení značek Mercedes-Benz a Mercedes-AMG Wolfgang Bremm von Kleinsorgen.
Když už jsme u té značky, asi jste si všimli, že o novém SL nepíši jako o mercedesu. To je totiž další revoluční změna. SL totiž nové patří výhradně pod křídla továrního ladiče mercedesů, firmy AMG. Takže žádný Mercedes-Benz SL už neexistuje, pouze Mercedes-AMG SL. Znamená to mimo spousty pozitiv i pořádně mastnou cenu. Nejlevnější provedení Mercedes-AMG SL 43 se čtyřválcovým motorem a mild-hybridním systémem a pohonem zadních kol přijde na 3 257 320 korun. O stupeň výš stojí základní osmiválec s biturbem Mercedes-AMG SL 55 4MATIC+ s pohonem všech kol a výkonem nejméně 476 koní za minimálně 4 358 420 korun. A o výkonu i ceně testované verze už byla řeč.
Výkon bohužel při našem testu tak úplně vyzkoušet nemůžeme. Jedeme totiž v koloně pěti vozů a i když nám instruktor v prvním autě dává na cestě z brněnského automotodromu na Vysočinu možnost na klikatých okreskách občas sešlápnout plyn až na podlahu, je to vždy jen velmi krátce. A upřímně, v těchto okamžicích jsme od auta čekali vzhledem k jeho parametrům a ceně ještě trochu víc. Převodovce totiž po předchozí pomalé jízdě chvíli trvá, než se rozhoupá k tomu, aby motor dostala do těch správných otáček.
Vzhledem k charakteru testů nemáme už vůbec možnost vyzkoušet podvozek v hraničních situacích. Kombinace sofistikovaného pohonu všech kol a širokánských pneumatik o rozměrech 275/35 ZR 21 vpředu a 305/30 ZR 21 vzadu dává klišé, že auto sedí v zatáčkách jako přilepené, na suchém asfaltu ten doslovný rozměr. Příjemně překvapí, že řízení je i přes šířku pneumatik velmi klidné a přesné.
Vzhledem ke šlupičkovým pneumatikám jsme příjemně překvapeni komfortem čtyřmístného kabrioletu. Bavíme se teď o komfortu jízdním, tedy přejíždění nerovností. Komfort sezení na zadních sedadlech se ani neodvažujeme vyzkoušet, protože je na první pohled znát, že jde o sedadla nouzová. Čtyřmístná homologace je další velkou novinkou. SL totiž vždy býval klasickým dvoumístným roadsterem. Dodatečná dvě sedadla prý vznikla i proto, že nová generace SL nahradí hned několik otevřených modelů v nabídce značek Mercedes a AMG. Auto hodně klame tělem. Na první pohled vypadá nesmírně kompaktně, ale díky celkové délce přes 4,7 metru jde o největší SL v historii a i to bude mít pozitivní vliv na jízdní komfort.
K pohodlí patří i velmi dobrá ochrana před větrem i v případě otevřené střechy. S vytaženými okny jsme i při rychlostech přes 130 km/h vnímali jen lehké vískání ve vlasech.