Reklama
Testy

Spotřeba pod pět litrů, cena pod půl milionu. MG3 je lákavé, brzdí ho jen pár kompromisů

Hybridní MG3 má výkon téměř 200 koní. Problémem pro stěhovavé Čechy mohou být nedělená sedadla
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Čínská automobilka MG se stává pro evropské výrobce stále ostřejším konkurentem. Nejenže se jí daří raketově zvyšovat prodeje, ale posílá na trh jednu novinku za druhou. Kromě SUV nebo elektromobilů to je teď i malý hatchback MG3, který by mohl zatopit domácí Škodě Fabia nebo zavedené Toyotě Yaris. Nabídka auta s výkonem téměř 200 koní, které se vejde pod půl milionu korun, totiž zní velmi zajímavě. Jaké je realita? To jsme zjišťovali během týdenního redakčního testu.

Velký jako Fabia, více místa než v Yarisu

Nové MG3 je auto dlouhé 4113 mm, široké 1797 mm a vysoké 1502 mm. Rozvor má hodnotu 2570 mm. Malé MG tak má podobné rozměry, jako u nás tak populární Škoda Fabia. Ta je o 5 mm kratší, o 17 mm užší a o 43 mm nižší. Rozvor má kratší o 6 mm. Coby hlavní konkurent je ale v současnosti zmiňovaná především Toyota Yaris, protože i ta dnes hodně sází na hybrid. V našich končinách ovšem bude zajímavé srovnání s Fabií i proto, že na přelomu roku dorazí do prodeje nehybridní MG3 vybavené klasickým benzinovým čtyřválcem, které bude z logiky věci levnější než Hybrid+. Teď se ale bavme jen o hybridu.

Ten přichází ve třech výbavových stupních, tedy Essential, Emotion a Exclusive, přičemž pod půl milionu se vejde jen ten základní. Nicméně z našeho pohledu obsahuje dostatek výbavy (jen bychom chtěli litá kola místo plechových). Jak se u testovacích vozů stává, dostali jsme naopak plně vybavený kousek ve verzi Exclusive, který obsahuje třeba už 360stupňovou parkovací kameru nebo bezklíčový přístup. K otevření vozu tak lze použít tlačítko na klice. Kompletní ceník MG3 najdete v našem katalogu.

Z hlediska designu jde o pohledný vůz, který sází na oblé tvary a navazuje maskou chladiče na střih svých sourozenců z kategorie SUV. Z hlediska prostornosti na tom není vůbec zle, auto jsme ostatně podrobně změřili (což najdete také v našem katalogu). A třeba podélné místo na nohy má hodnotu 149 cm. V případě Toyoty Yaris jsme naměřili 143 cm. Samozřejmě, pokud si za volant sedne někdo delšího vzrůstu, budou se muset lidé vzadu uskromnit.

MG3 Hybrid+: Technické údaje

Motor: hybridní čtyřválec + 2x el. motor
Převodovka: 3st aut.
Max. výkon: 143 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 8,0 s
Spotřeba: 4,4 l/100 km
Délka: 4113 mm
Objem kufru: 241 l
Základní cena: 489 900 Kč

Podrobnější údaje ZDE.

Problém v kufru

Než se ale český chalupář nadšeně rozjede do nejbližšího showroomu MG, měl by se ještě podívat do kufru. Objem 241 litrů totiž není zrovna výhra, Yaris i Fabia mají víc. Velkým prohřeškem proti praktičnosti je ale zadní lavice – opěradla nejsou oddělená, sklápí se celá. Přeloženo do praxe, pokud pojedete ve třech, nebudete moci do kufru uložit delší předměty. Stejně tak třeba v situaci, kdy máte například na zadním sedadle připevněnou isofixovou základnu pro dětskou sedačku. Navíc po sklopení sedadel vznikne schod. My jsme tedy jako tříčlenná rodina přes týden cestovali tak, že vpředu seděl řidič, na sedadle spolujezdce korba od kočárku, vzadu žena a dítě ve vajíčku a v kufru pak kolečka, která se vešla jen tak tak. Mezi ně pak zbytek zavazadel.

Rodinné ani chalupářské auto tedy MG3 úplně není, ale pro individualisty potažmo starší páry toho nabízí víc než dost. Šik je už ostatně samotná palubní deska, která má dva displeje ve stylu elektrického MG4. Přístrojový štít má jemnou grafiku, dotyková obrazovka uprostřed reaguje svižně. Jen jsou oba displeje lesklé, a tak je na nich vidět spousta prachu i otisků prstů. To se ostatně můžete přesvědčit v přiložené galerii.

Výhled zpoza volantu je dobrý, stejně jako v kufru jsme tu ale našli zásadní prohřešek, tentokrát proti ergonomii. Volant lze nastavovat jen výškově, nikoliv podélně. Už střední postavy se tak pohodlně neusadí, vyšší mají příliš pokrčené nohy a na dlouhých cestách je budou bolet stehna. Ovládání tlačítek na volantu chce také trochu zvyku, alespoň tu jsou dvě programovatelná. Trochu bláznivý překlad do češtiny, kdy nám v systému zbyla i jedna položka popsaná v arabštině, je už jen úsměvná drobnost. Zkrátka, u Číňana je potřeba vědět, že tu a tam se objeví něco zvláštního.

Na druhou stranu pochvalu zaslouží možnost snadného vypnutí povinného pípání při překročení rychlosti. Systém MG Pilot umožní nastavit elektronické asistenty podrobněji, než je zvykem u některých konkurentů, takže je nemusíte hned znechuceně vypínat, ale vyzkoušet si, co vám bude vyhovovat. Navíc 360stupňová kamera je vynikajícím pomocníkem a má i slušné rozlišení. Tady je vše v pořádku. Víc postřehů z paluby MG3 najdete v přiložené fotogalerii:

Jak to celé funguje?

Pohon Hybrid+ stojí jednoznačně za pozornost, už jen proto, že je poněkud komplikovanější, než jsme běžně u full-hybridů zvyklí. Už jen proto, že má poměrně velký akumulátor s kapacitou 1,83 kWh, zatímco třeba Yaris používá 0,76kWh baterii. O pohon se pak stará elektromotor (136 k, 250 Nm) v kombinaci s benzinovým čtyřválcem 1,5 l (102 k, 128 Nm). Systémový výkon je 194 koní a součástí celého ústrojí je ještě druhý elektromotor, který slouží jako generátor.

Elektromotor využívá jeden, spalovací motor tři převody. Systém může fungovat v čistě elektrickém režimu (kola přímo roztáčí pouze elektromotor), v režimu sériového hybridu (kola roztáčí elektromotor, spalovací motor dobíjí baterii) i jako paralelní hybrid (kola přímo pohání spalovací motor a pomáhá mu v tom elektromotor). MG3 se vždy rozjíždí na elektromotor.

Obecně platí, že do rychlosti 60 km/h jede malý hatchback v režimu EV, pokud to nabití baterie umožňuje. V rychlostech 60-80 km/h funguje jako sériový hybrid a až od 80 km/h spalovací motor začíná přímo pohánět kola. Proto má převodovka pouze tři rychlosti. Pokud jde o převodové poměry jako takové, jednička zde odpovídá čtyřce u běžně řešeného pohonu. Vlastně se dá říci, že je zde polovina automatické převodovky, které zbyla čtyřka, pětka a šestka.

Kromě zmíněných režimů jízdy existuje také režim, kdy auto pohání pouze spalovací motor a elektromotor mu nepomáhá, přičemž čtyřválec zároveň dobíjí akumulátor. A samozřejmě zde je režim rekuperace, kdy elektromotor při zpomalování dobíjí baterii. Ta je uložena pod zadním sedákem, takže neomezuje zavazadlový prostor. Pod dnem ale přesto nemůže být rezerva, protože tam je uložena klasická 12V baterie, která se do od pohledu přecpaného motorového prostoru nevejde.

Tolik stručný popis fungování pohonu, ale jak to vypadá v realitě?

Jako by spolkl nitro

V realitě silně záleží na tom, jak moc je baterie nabitá. Většinu času ale budete v nízkých rychlostech jezdit čistě na elektřinu. Tu a tam se však motor přece jen sepne a začne dobíjet akumulátor. To je v kabině jasně slyšet a také je to vidět na aktuální spotřebě, která poměrně stoupne. Jednou tak můžete jet přes město se spotřebou kolem tří litrů, jindy za sedm. V celkovém součtu ale pak není vůbec těžké dostat se pod pět litrů, my jsme za 500km test naměřili 4,9, což je vynikající hodnota, přičemž při klidném cestování na okreskách šly hodnoty ještě níž.

Díky elektromotoru působí MG3 Hybrid+ stejně svižně jako malý elektromobil, jízda po městě je tak dynamická a není problém být všude první. Zajímavým zážitkem je ještě zapojení spalovacího motoru do hry při vyšších rychlostech. To takhle předjíždíte pomalejší auto, dáte pedál na podlahu a MG začne zrychlovat. Najednou se připojí spalovací jednotka, vytočí se a vůz ještě víc zabere, jako by byl hvězdou filmu Rychle a Zběsile 15 a právě použil nitro. To je velmi příjemné. Naopak někdy se nám zase stávalo, že auto na plyn reagovalo podivně a motor se zbytečně vytáčel. Chce to jemnou práci s plynem.

Musíme se přiznat, že jsme si na MG3 Hybrid+ pár desítek kilometrů zvykali. Jakmile jsme ale pochopili, v jaké situaci se auto jak zachová, byla jízda bezproblémová. Jediným drobným neduhem tak je rekuperace, která se po každém nastartování nastaví na střední, tedy druhý stupeň. Řidiči je to celkem jedno, ale spolujezdec si toho okamžitě všimne, přičemž citlivější jedinec (čti žena na zadním sedadle) ohlašuje nepříjemné pocity. Stiskem jednoho tlačítka to ale lze snadno napravit.

O poznání levnější než ostatní

Velmi dobře je na tom podvozek, i když jeho práci oceníte hlavně mimo město. Na pražských kostkách a retardérech nám přišel tužší, což se promítlo hlavně do nepohodlí vzadu. Vpředu je ale situace o poznání snesitelnější. Na okreskách pak funguje dobře, jen je potřeba počítat s tím, že máte pod plynem na tak malé auto docela vysoký výkon a k tomu ne vždy předvídatelné chování hybridu. Třeba za deště bychom si tak dávali větší pozor. Auto ale nemá problémy se stabilitou a je snadno ovladatelné, i když sportovní svezení navzdory jeho výkonu nečekejte.

Zapracovali bychom hlavně na odhlučnění, při dálničních rychlostech uvnitř nepanuje úplná akustická pohoda. Mimo dálnice je naopak svezení klidné, tedy pokud zrovna zbytečně nesešlápnete plyn a nevytočíte spalovací motor do vysokých hodnot.

MG3 Hybrid+ je ovšem celkově povedené auto. Pokud vám vyjdou všechny trumfy, je pod plynem velmi rychlé. Navíc dokáže jezdit s malou spotřebou a vypadá neokoukaně. Je ale potřeba překonat pár kompromisů, z nichž největším jsou nedělená zadní sedadla. Pokud vám to nevadí, máte o čem přemýšlet. Výkonný full-hybrid s cenou pod půl milionu je totiž dobrá nabídka.

Jak je na tom konkurence? V našem porovnávači jsme MG3 postavili proti Toyotě Yaris a Renaultu Clio. V obou případech jsme brali také hybridní pohon, který je u zmiňovaných aut dražší. Srovnání MG3 vs. Škoda Fabia máme zase připravené zde. V tomto případě jsme se soustředili na cenu. V obou případech se také podívejte na výkon, který je u MG3 výrazně vyšší než u konkurentů.

Reklama

Diskuze

franta - 04.11.2024 05:01:39
Malé auto za velké peníze, co jiného dodat. Hybrid z něho trhák prodejů bohužel neudělá. Když hybrid, tak Renault Symbioz od 699 000 výš. Ale mě nejvíc vyhovuje velikostí Škoda Karoq, délkou, šířkou a hlavně výškou nastupování.
Ota - 03.11.2024 14:20:46
V tomto segmentu bych stejně volil Suzuki Swift.O něco kratší,ale má větší kufr,je to hybrid a cena pod 400.

Poprvé za volantem nového Mercedesu-AMG GT 63. Stále je to bestie, ale už se vás nesnaží zabít

Zúčastnili jsme se programu AMG Experience a vyzkoušeli nové nadupané kupé s výkonem 585 koní
21.10.2024 14:00
|
0
Reklama

Šéf MG v Česku: Hybridní MG3 má unikátní pohon, ale na zdejším trhu povede spalovací motor

Autosalon hovořil s Martinem Králíčkem o plejádě novinek, kterou MG posílá na český trh
21.10.2024 08:00
|
4
Reklama

Jozef Kabaň teď dohlíží na design značky MG. Vývoj aut je v Číně neskutečně rychlý, říká

Autosalon hovořil s proslulým designérem nejen o jeho nové kariéře v čínském koncernu SAIC
06.10.2024 18:05
|
2

MG řadí další rychlost, nové HS chce v Česku konkurovat prémiovkám. Designem i technologiemi

Číňané umí nejen elektromobily, ale i auta s benzinovými motory, tvrdí technický ředitel importéra
20.09.2024 15:57
|
2

Od matrace v kufru auta po luxusní karavany. Chystá se 21. ročník akce Caravaning Brno

Veletrh dostal halu navíc, chystají se čtyři dny doprovodných akcí. K vidění bude řada osobností
05.11.2024 09:50
|
3

Elektromobil za 2000 korun měsíčně. Dacia láká za volant Springu, nabídka ale není pro každého

Operativní leasing je vyměřen na dva roky, za které řidič nezaplatí dohromady ani 50 tisíc korun
04.11.2024 10:00
|
3
Reklama

Těmto ojetinám se obloukem vyhněte. Jsou tak špatné, že je autobazar musel vyřadit z nabídky

Katastrofální nespolehlivost hlásí třeba u Fordu Kuga, Dacie Lodgy, Subaru Outback či Nissanu Leaf
04.11.2024 07:45
|
15

Opel Astra ST je prostě normální kombi, jen jezdí na elektřinu. Jediným problémem je cena

Normalita je jeho výhodou. Navíc nabízí solidní jízdní vlastnosti, slušný dojezd i velký kufr
01.11.2024 16:15
|
0
Reklama
Autosalon TV