Ze třetího dne soutěže máme skvělý pocit. Díky jasnému dni po noční bouřce nám konečně celkem dobře funguje GPS modul na našem tabletu a drtivou většinu rychlostních zkoušek projíždíme podle něj v naprosto ideálním časovém pásmu. Daří se nám i navigačně a už nás v duchu vidím někde kolem pátého místa celkového pořadí.
Jenže neříkej hop...! Na úplně posledním trochu náročném místě v úplně poslední rychlostní zkoušce soutěže si navigátorčina slova vyložím trochu jinak a přejíždím odbočku. Milovaná žena zoufale křičí, takže rychle couvám a vracím se na správnou cestu, ale na odbočce se jí nepodaří zkalibrovat ukazatel kilometrů a čas na správnou hodnotu, takže zbytek erzety jedu vyloženě na odhad a pohodová atmosféra v kabině se mění na pořádné dusno.
V cíli soutěže jsme oba přepadlí. Rychle hledám online výsledky z dnešních rychlostních zkoušek a mám pocit, že jsem od našeho elektromobilu dostal pořádnou ránu proudem. Od začátku dne se ve všech rychlostních zkouškách krčíme na chvostu výsledkové listiny. Horečně rozklikávám detailní výsledky z kontrolních bodů a dostávám další kopanec. Okamžitě od startu máme na každém bodě vždy pět vteřin "sekeru", která se s námi táhne úplně všemi kontrolními body v erzetě. Ve zlé předtuše vytrhávám tablet z držáku. Běžím k oficiální časomíře. Porovnávám ji s naším časem na tabletu a všechno mi je jasné. Náš čas v aplikaci je vůči tomu oficiálnímu posunutý o pět vteřin. Aplikace asi udělala nějakou botu a my ráno zapomněli čas zkalibrovat.
Má to jednu výhodu. Má navigační chyba ze závěru soutěže je v přívalu trestných bodů rázem zapomenuta jako zcela bezvýznamná epizoda. Naopak je to tak, že v závěru poslední erzety máme výsledky nejlepší, protože jsme se chybou k ideálnímu času přiblížili.
I přes tu bídu figurujeme v konečném pořadí soutěže "regularity", tedy pravidelnosti, na 13. místě ze 41. posádek, což se nedá označit jako výbuch. Nebýt toho špatného času, vyskočili bychom během posledního dne někam k sedmé příčce, jak jsme si to malovali.
A čekáme na výsledky spotřeby. Dosud jsem totiž nezmínil, že podle pravidel Mezinárodní automobilové federace (FIA) se celkové umístění v soutěži sestává z dvou bodovaných částí - regularity a spotřeby. Každá posádka má totiž kromě jízdy na přesnost za úkol jet také na co nejnižší spotřebu. Jenže jak porovnat mezi sebou různá auta tak, aby to bylo spravedlivé? FIA se rozhodla brát v potaz výrobcem udávanou spotřebu WLTP očištěnou o údajné dobíjecí ztráty a skutečně naměřenou spotřebu vozu. Takže například náš Ford Mustang má podle FIA spotřebu 15,5 kWh/100 km a během závodu nám naměřili 16,3 kWh/100 km. Takzvaný výkonnostní index tak máme 1,05, což znamená až 16. místo. Ty nejlepší posádky se dostaly těsně nad 0,8.
Zní to celé jako neprůstřelně sofistikovaný model, ale realita je bohužel taková, že podle výrobcem udávané spotřeby a ztrát mají dnes v těchto typech soutěží ve spotřebě šanci pouze posádky s vozy
Hyundai Kona Electric,
Kia e-Soul a
Kia e-Niro, plus exot v podobě čínského elektromobilu MG ZS. Těmto vozům patřilo ve výsledkové listině CNER Český Krumlov prvních dvanáct míst. I proto nebyly na soutěži vidět nejmodernější elektromobily
Hyundai Ioniq 5,
Kia EV6 nebo
Škoda Enyaq iV, se kterým jsme v rámci tohoto systému marně bojovali minule.
Dalším velmi sporným bodem celkové klasifikace, ve které se boduje prvních deset míst každé disciplíny (tedy regularity a spotřeby) 15, 12, 10, 8, 6, 5, 4, 3, 2 a 1 bodem je, že když některé posádky udělají hned na začátku soutěže nějakou fatální navigační chybu, která je vyřadí z možnosti zabodovat v pořadí pravidelnosti (regularity), soustředí se výhradně na spotřebu. To dělala třeba španělská posádka s číslem 1 bojující o titul mistra světa. V jednotlivých erzetách úplně rezignovala na jízdu pravidelnosti, takže znervózňovala svou napohled nepochopitelnou jízdou ostatní soutěžící, ale jela jen a pouze na spotřebu. Hodnocení spotřeby pak pochopitelně vyhrála, což ji v celkových výsledcích katapultovalo na třetí místo. Co na tom, že v pravidelnosti byli vychytralí Španělé beznadějně poslední s ostudnou porcí trestných bodů.
Z Krumlova jsme tak odjížděli trochu naštvaní a trochu znechucení, ale s bojovnou náladou a předsevzetím, že další soutěž pojedeme dříve než zase tady v Krumlově za rok. Doufáme, že FIA pro příští roky systém hodnocení změní k lepšímu a že k lepšímu začne fungovat i naše technika. Tím myslíme tu navigační od Rabbitu, nikoli Ford Mustang Mach-E RWD, se kterým jsme si letošní soutěž parádně užili. A podle palubního počítače jsme ji odjeli se spotřebou 14 kWh/100 km, což je u tak velkého elektromobilu parádní výsledek.