Reklama
Nová auta

Ford Mustang Mach-E: dojede daleko, ale to, co předvedl v jízdních testech, ADAC ještě neviděl

Na kritiku německého autoklubu musel zareagovat i Ford úpravou podvozku a kalibrace ESP
Zdroj: Tiskový servis Ford

Jakkoliv by se mohlo zdát, že s přibývající automobilovou unifikací a měnícími se preferencemi zákazníků ztrácejí klasické testy na významu, není to pravda. Důležitost skutečně detailního testování dokazuje aktuální prověrka čistě elektrického SUV Ford Mustang Mach-E, kterou provedl renomovaný německý autoklub ADAC. Ten na jednu stranu zjistil, že testovaný model je rekordmanem v dojezdu mezi doposud prověřovanými elektromobily, ale na tu druhou stranu jízdní testy odhalily kritické nedostatky v nastavení podvozku, které byly tak závažné, že donutily výrobce k úpravám. 

Špatně nastavené ESP: Ford už zjednává nápravu

Ford Mustang Mach-E se v médiích i u zákazníků dočkal poměrně pozitivního přijetí - vypadá pěkně, je prostorný, dobře vybavený a jak ukázal i test ADAC, na elektromobil má i solidní dojezd. Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Testovací jezdci, technici a inženýři německého autoklubu byli totiž nemile překvapeni tím, co toto auto předvádělo při standardních jízdních testech na testovací dráze.

Při vyhýbacím manévru měl vůz silnou tendenci k přetáčivosti a výrazně mu vybočovala záď. Na vzniklou situaci reagoval stabilizační systém ESP velmi pozdě, což může být nebezpečné i v rychleji projížděných táhlých zatáčkách či při nečekaném vyhýbacím manévru. Žádný jiný autoklubem testovaný konkurent takovou jízdní nejistotu na limitu nevykazoval. Vzhledem k tomu, že se tento model navzdory legendárnímu jménu profiluje spíš jako rodinné auto, jsou takové jízdní vlastnosti nepřípustné.

ADAC kritizuje i tvrdé nastavení odpružení, které výrazně snižuje komfort, jež se přenáší do karoserie a nerovnosti jsou tlumeny jen částečně. I to si Ford uvědomil a slibuje přepracování nastavení tlumičů.
Zdroj: ADAC
Při jízdních testech předvedl Ford Mustang Mach-E nepřesvědčivé výsledky a byl značně rozevlátý. Problém mu dělal i obyčejný slalom.

Co na to Ford? Mění setup pro evropské trhy

Neboť byly zjištěné nedostatky poměrně závažného rázu, setkali se vývojáři a technici Fordu na testovacím polygonu v Penzingu se svými protějšky od ADAC. Automobilka k tomu uvádí: "Naši experti byli v úzkém kontaktu s ADAC, abychom navzájem lépe pochopili nastavení ESP a jeho jednotlivých módů, které se doposud setkávaly s pozitivní odezvou zákazníků i médií. Výsledkem spolupráce bude nová kalibrace ESP v normálním módu, která ustoupí ze sportovního chování směrem k lépe kontrolovanému vozu."

Upravené nastavení ESP by se mělo dle vyjádření výrobce už od konce roku dotknout všech mustangů pro evropský trh. U doposud vyrobených vozů včetně těch, s nimiž už jezdí zákazníci, bude snaha provést vzdálenou aktualizaci "vzduchem" (tzv. Over-the-Air-Update).

Rekordní dojezd 480 km

Kromě kritiky jízdních vlastností si ale Mustang Mach-E vysloužil i jednu velkou pochvalu. Testovaný exemplář totiž dojede na jedno nabití nejdále ze všech doposud hodnocených elektromobilů, které si vzal ADAC pod drobnohled. Testovaným vozem byl základní model kombinovaný s větší baterií. nejednalo se tedy o čtyřkolku, ale o zadokolku s výkonem 216 kW (294 koní). V prospektech je u této verze uváděn dojezd 610 km, realita je však samozřejmě někde jinde. I tak je ale tento Mustang Mach-E rekordmanem.

V testu spotřeby podle metodiky ADAC vykázalo toto SUV s hmotností 2,1 tuny průměrnou spotřebu 21,7 kWh/100 km, což je na tento typ vozu docela slušná hodnota, která v kombinaci v baterií o velké kapacitě 99 kWh umožňuje reálný dojezd 480 km.

Přitom se nejedná o kdovíjak krotké a "přiškrcené" auto. Z nuly na stovku zrychlí tento model za 7,0 sekundy, maximálku má 180 km/h a technici ADAC byli mile zaskočeni i solidní hodnotou pružného zrychlení z 60 na 100 km/h během pouhých 3,2 sekundy. Po dynamické stránce tedy ostudu svému slavnému jmenovci z kategorie Muscle Cars tento elektromobil nedělá.
Reklama

Diskuze

Paco28 - 15.11.2021 21:51:25
Tento pořad vždy nabízel pro obyčejné občany jen stupidní soutěže, ať už za volantem, nebo prostřednictvím placené hlasové brány. le plakat nad tím, že Mustag E-Mach není pro obyčejné občany, můžete snad jen ze srandy....
PeJan - 15.11.2021 12:47:18
Takže ze zábavného, přetáčivého, pevného auta, chtějí udělat další nudný povoz, který nic nedovolí ? To dává smysl ?

První test Fordu Mustang Mach-E: Elektrické SUV jezdí podobně jako sporťák. To je ale i nevýhoda

Vyzkoušeli jsme novinku, která se začne prodávat až koncem roku. Klasický Mustang se nemusí stydět
25.05.2021 11:44
|
4
Reklama

Nese sice jméno nejprodávanějšího sporťáku, je to ale čistě elektrické SUV: Ford Mustang Mach-E

V Česku se už dá objednat za cenu od 1 299 900 Kč, na evropské silnice dorazí v příštím roce
14.12.2020 11:20
|
0

Škoda začne vyrábět přímého konkurenta pro Ford Mustang. Nabízíme porovnání obou aut

Nové elektrické SUV Škoda Enyaq iV bude mít podobné technické parametry jako Ford Mustang Mach-E
04.06.2020 18:41
|
28

Komentář: Plivnutí do tváře slušným řidičům. Tuneři si zablokují Nuselák, policajti jen koukají

Zní to natolik absurdně, že to může být pravda jedině v Česku. Tohle bohužel není fake-news
27.02.2024 13:31
|
24

Mezi tři nejlepší se v testu 16 letních pneu dostal překvapivě levný plášť. Vydrží 70 tisíc km

Německý autoklub otestoval letní gumy v rozměru 215/55 R17. Žádná vyloženě nepropadla
26.02.2024 13:50
|
13
Reklama

Nový VW Tiguan při prvních jízdách přesvědčil motoricky, adaptivní podvozek se ale ještě bude ladit

U třetí generace kompaktního SUV jsme vyzkoušeli dva motory ve verzích R-Line a Elegance
22.02.2024 08:08
|
1

Skandál kolem reflexních vest. Autoklub zjistil, že třetina z nich ani nezvládne odrazit světlo

Pět vest ze 14 zkoušených vyšlo z testu neuspokojivě a některé dokonce vůbec neodrážely světlo
16.02.2024 16:45
|
2
Reklama
Autosalon TV