Elektromobil v trysku
Je to moc? Pokud by šlo jen o úpravy zevnějšku a kabiny, rozhodně ano. Jenže inženýři ve verzi GT posunuli Mach-E do nové vyšší úrovně i jízdně. Auto pohání dvojice elektromotorů. Ta produkuje výkon 487 koní a točivý moment 860 Nm. Sílu posílá na všechna čtyři kola. Výsledkem je akcelerace z nuly na 100 km/h za 3,7 sekundy. A tak auto s hmotností přes 2,4 tuny může do kapsy strčit svého sportovního jmenovce. Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli, že tohle zrychlení je až strašidelné. Auto se po sešlápnutí pedálu k podlaze nerozjede. Místo toho je spíš vystřeleno z praku. Mírně navlhlá vozovka sice způsobí prohrábnutí, ale o milisekundu později už tahle těžká bestie přimáčkne posádku do sedadel. Ta jsou mimochodem velmi pohodlná. Oproti základní verzi Mach-E, která zvládne stovku za 7,0 sekundy, je GT úplně jiné auto.
Je ale fakt, že nad stovkou vozu začne jemně docházet nadšení a nereaguje už tak svižně. Přece jen je těžké protlačit takovou hmotu vzduchem, a to i když má dobře aerodynamickou karoserii. Řidič si ale může hrát s jízdními režimy, přibyl Untamed Plus, který se hodí na závodní dráhu. V testovacích vozech byl ale deaktivovaný. V základním Whisper je auto tiché, vyšší Active a Untamed dodávají při zrychlení futuristický zvuk, který připomíná zrychlující kosmickou loď. Zvuk je jasně umělý, ale chápeme, že řadu řidičů potěší. Na dramatičnosti jízdě určitě dodává.
Verze GT se ale ještě chlubí podvozkem MagnaRide. Ten mění tuhost tlumičů podle jízdních stylů. Nám ale i v základu přišel poměrně tuhý, což koresponduje se sportovním pojetím varianty GT. Nicméně i tak bychom si dokázali představit i jemnější režim, zejména na rozbitých polských cestách. Auto s námi občas dost cloumalo, když se snažilo bojovat s rozbitými cestami. V žádném případě jsme ale nebyli svědky žádných ran ani hluku od podvozku.