Reklama
Nová auta

Elektromobil může ujet více než 500 km na jedno nabití. Zvládli jsme to i při rallye

Tým Autosalonu získal s vozem Hyundai Kona Electric dva poháry v Českém Krumlově
Zdroj: Vojtěch Formánek

Jedním z velkých argumentů proti pořizování elektromobilů českými domácnostmi je jejich malý jízdní dosah na jedno nabití. Posádka webu Autosalon.tv v rámci 8. Czech New Energies Rallye 2019 dokázala, že se časy v tomto ohledu pomalu mění. Na trati závodu pořadatelé námi pilotovanému vozu Hyundai Kona Electric naměřili průměrnou spotřebu 12,5 kWh/100 km. To při kapacitě baterie 64 kWh znamená dojezd 512 kilometrů.

Podmínky pro jízdu na spotřebu nebyly optimální

Tento výsledek znamenal druhé místo ve FIA E-Rally Energy Consumption Cupu, tedy jedné z disciplín českokrumlovské rallye aut na alternativní pohony.
Zvítězila posádka z Francie s dalším vozem značky Hyundai - modelem Ioniq Electric. Té se podařilo dosáhnout dokonce spotřeby 10,7 kWh na 100 km. Jelikož ale Ioniq nemá takovou kapacitu baterie, jeho dojezd na jedno nabití by byl nižší.
Podmínky na soutěži přitom nebyly zcela ideální pro zajíždění co nejnižších spotřeb. Za prvé rallye vedla kopcovitou šumavskou krajinou plnou zatáček a nepřehledných úzkých silniček. Za druhé přibližně polovina vzdálenosti, na které se spotřeba hodnotila (celkem cca 310 km) připadala na rychlostní zkoušky soutěže pravidelnosti. Na nich jsme se věnovali výhradně navigaci a soustavnému udržování rychlostních průměrů vypsaných pro konkrétní úseky pořadateli. Na ekonomickou jízdu vůbec nebyl čas se soustředit.
To mohli jen naši týmoví kolegové z Francie s ioniqem, kteří brzy ztratili šanci uspět v soutěži pravidelnosti, a plně se koncentrovali pouze na co nejnižší spotřebu.
Na přejezdech mezi rychlostními úseky jsme se ekonomické jízdě věnovali stoprocentně, ale zároveň jsme museli dojet včas do časových kontrol, takže ani tady jsme nemohli jet úplně pomalu.
Měli jsme téměř ideální počasí, takže jsme nezapínali klimatizaci, která je velkým žroutem energie. V chladných ránech jsme se místo vytápění interiéru oblékli do svetrů. 

Hyundai Kona Electric

Typ vozu malé elektrické SUV
Délka 4,18 m
Objem kufru 332 l
Výkon motoru 100 kW verze Eco, 150 kW verze Power
Kapacita baterie 39,2 kWh Eco, 64 kWh Power
0-100 km/h 9,7 s Eco, 7,6 s Power
Spotřeba dle normy WLTP 15 kWh/100 km Eco, 15,4 Power
Cena od 924 990 Kč Eco, od 1 259 990 Kč Power
Zdroj: Hyundai

Kona Electric prokázala nízkou spotřebu i při testování mimo rallye. Konzumace zkoušeného vozu se v běžném provozu při dvoučlenném obsazení a mixu všech typů komunikací pohybovala mezi 15 a 18 kWh/100 km a to se zapnutým vytápěním interiéru ve studeném a deštivém počasí. To stále znamená solidní dojezd kolem 400 kilometrů na jedno nabití. Příjemný je navíc fakt, že na rychlonabíječce se plná baterie nabije z nuly na osmdesát procent během hodiny. To z Kony Electric dělá auto na širší využití než na "ježdění kolem komína".
Zajímavé jsou i výsledky dalších elektromobilů, které se soutěže zúčastnily. Ty najdete v galerii pod tímto odstavcem.
Reklama

Italové s Audi e-tron si vymohli zkrácení soutěže

Velmi špatnou reklamu udělali značce Audi a jejímu modelu e-tron italské posádky, které se soustředily pouze na soutěž pravidelnosti, ve které se umístily na stupních vítězů. Spotřebu si italští závodníci nehlídali, na start rallye nepřijeli zcela nabití, v průběhu rychlostních zkoušek používali sportovní režim jízdy, nešetřili s vytápěním a klimatizací, a tak by jim ani dobíjení přes noc nestačilo k tomu, aby třetí den soutěže dokončili. Na sportovních komisařích Mezinárodní automobilové federace (FIA) si tak vymáhali zkrácení třetího dne soutěže o dvě rychlostní zkoušky. Uspěli a ti to nařídili českokrumlovským pořadatelům, kteří sice byli proti, ale s nechutí se museli podřídit. Rozhořčení a rozpačití pochopitelně byli i ostatní závodníci.

Dva poháry pro Autosalon.tv

Tým webu Autosalon.tv dosáhl při letošní účasti na této rallye na šesté místo mezi dvaceti přihlášenými posádkami v mezinárodní soutěži FIA E-Rallye Regularity Cup vypsané pro elektromobily. V české Trophy v Eco Rallye vypsané i pro posádky s hybridy nebo vozy na CNG, kde se také hodnotila pravidelnost, jsme získali bronz. A o stříbru v soutěži spotřeby během elektromobily už byla řeč.
Reklama

Jak se jezdí rallye pravidelnosti

x Na každou rychlostní zkoušku je vypsaná průměrná rychlost. Tu by měla posádka za všech okolností neustále dodržovat. V průběhu rychlostní zkoušky se tato průměrná rychlost může neustále měnit. Pohybuje se většinou mezi 30 a 50 km/h. To může laikovi připadat jako velmi nízký průměr, ale jezdí se většinou na úzkých zatáčkovitých silničkách za běžného provozu a posádka se navíc musí intenzivně věnovat navigaci. Pokud se od ideální rychlosti odchýlí, měla by co nejdříve tuto odchylku kompenzovat.
x Na trati rychlostních zkoušek je totiž několik tajných měření. V každém z těchto měřených bodů posádky inkasují trestné body za odchylku od ideálního času. Každá desetina sekundy znemená jeden trestný bod. Neměří se ve vesnicích a 500 metrů za nimi.
x Povoleny jsou speciální aplikace na mobilní telefony, lze používat i tempomat. V hustých lesích ale často GPS u mobilů nefunguje, tempomaty si zase těžko poradí s prudkými kopci nahoru a dolů, takže je většinou stejně lepší jezdit "na nohu".
Reklama

5 zásad pro úspornou jízdu s elektroautem

x Předvídejte: Neakcelerujte, když to nemá smysl - tedy před křižovatkami, vesnicemi, klesáními. Plánujte si předjíždění.
x Plachtěte: Maximálně využívejte plachtění, tedy jízdu bez brzdění. Elektromobily mají výtečnou aerodynamiku, při plachtění ztrácejí rychlost pomaleji než běžná auta.
x Rekuperujte: Přeměňujte kinetickou energii zpět na elektřinu. Většina elektromobilů má má nastavitelných několik úrovní rekuperace, která vypadá jako brzdění motorem u běžných aut. Rekuperuje se i při běžném brzdění, ale ne tak efektivně.
x Uberte na dálnici: Jezděte maximálně 120 km/h. Při vyšších rychlostech stoupá spotřeba mnohem dramatičtěji než u aut se spalovacím motorem.
x Šetřete energii v kabině: Zbytečně netopte či neklimatizujte.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Hyundai KONA Electric má ocenění Zelené auto roku 2018

Vítězem letošního ročníku ankety Zelené auto roku se stal model Hyundai KONA Electric. Jako další v pořadí se umístily modely Jaguar I-Pace a Toyota Prius Plug-in.
12.09.2018 08:49
|
0
Reklama

Hyundai Kona Electric je první malé SUV s čistě elektrickým pohonem

Hyundai Kona Electric kombinuje styl SUV a elektrický pohon s místně nulovými emisemi. Nový model je k dispozici se dvěma verzemi elektrického pohonu a nabízí dojezd až 470 kilometrů.
01.03.2018 10:09
|
0

Není allroad jako allroad. Otestovali jsme lepšoaudi s plnohodnotným quattrem a sametovým automatem

Test Audi A6 allroad 50 TDI quattro: Největším plusem je všestrannost, minusem chudá základní výbava
18.02.2024 08:34
|
0

Vylepšená Tesla Model 3 vyšlapává cestu do budoucna i slepé uličky. Řidiče neposlouchá a šikanuje ho

Z hlediska poměru ceny, výkonu a výbavy jde ale o skvělou nabídku
24.01.2024 19:44
|
7
Reklama

Toyota letos v Česku zaútočí na stupně vítězů. A to řadíme teprve trojku, děsí konkurenty její šéf

Loni skončila japonská značka na tuzemském trhu s novými auty těsně čtvrtá. Dotáhla VW a Hyundai
20.01.2024 08:29
|
5

Mitsubishi přivezlo na český trh nový Colt. Stojí méně než klon od Renaultu, ale se slabším motorem

Porovnali jsme Mitsubishi Colt a Renault Clio nejen mezi sebou, ale i s konkurenty včetně Fabie
16.01.2024 18:18
|
0
Reklama
Autosalon TV