Vyzkoušeli jsme nový Volkswagen Transporter. Je prostornější, utáhne plachetnici a potěší dynamikou

V Řecku jsme poprvé otestovali sedmou generaci nejúspěšnějšího užitkového vozu značky Volkswagen. Nový Transporter je ve srovnání s předchůdcem větší a prostornější. V kabině pak mají cestující k dispozici už od základní výbavy dva velké displeje i multifunkční volant. Potěší také řada moderních asistenčních systémů nebo možnost výběru mezi třemi pohony. Jak novinková dodávka jezdí a co všechno nabízí? To jsme zjišťovali na přímořských silničkách v okolí Athén.
Tady si vybere opravdu každý
V roce 1949, kdy byla novinářům představena první generace modelu Transporter, nikdo netušil, že se z T1 stane motor tehdejšího německého hospodářského zázraku a rozvine se v tak úspěšnou rodinu modelů. O 75 let později patří Bulli už dlouhodobě k automobilovému světovému kulturnímu dědictví. Aktuální tvoří produktovou řadu Bulli modely Multivan, ID. Buzz a nyní už také sedmé vydání vozu Transporter.
Nejstarší z rodiny „Bulliových“ se i nadále dělí na lehký užitkový vůz pro přepravu zboží a nákladu a řadu Caravelle pro přepravu osob. Rozdíl je zejména v počtu sedadel, zatímco Transporter má zpravidla maximálně šest, Caravelle až devět.
Osobní verze je zároveň lépe vybavená, používá kvalitnější materiály, komfortnější sedadla a celkově se více podobá rodinným autům typu MPV. Skříňový Transporter je vyloženě určený k práci. Devět sedadel, tedy stejně jako Caravelle, může mít ale i on, musí být ovšem označen jako Kombi. Toto provedení je totiž homologované jako osobní vůz.
Sériově je však nový Transporter dodáván se dvěma samostatnými sedadly vpředu. Na přání jsou pak k dispozici tři sedadla vpředu (sedadlo řidiče a dvoumístná lavice spolujezdce) a až tři snadno vyjímatelná samostatná sedadla ve druhé řadě. Varianta Kombi, která je levnější alternativou ke Caravelle, pak může mít ještě třímístnou lavici ve třetí řadě, tudíž může mít, jak už jsme zmínili, taktéž až devět sedadel.
Nový Volkswagen Transporter je zároveň jako jediné lehké užitkové vozidlo ve své třídě nabízeno také jako valník s dvojkabinou. V tomto případě čeká v interiéru na posádku šest sedadel - sedadlo řidiče plus dvoumístná lavice v první řadě a třímístná lavice ve druhé řadě.
Zvenku se potom klasické provedení dodávky natáhlo na délku 5050 milimetrů, čímž zaznamenalo nárůst o 146 milimetrů oproti předchozí generaci. K dispozici je ale i verze s prodlouženým rozvorem a celkovou délkou 5450 milimetrů.
V základu i dva obří displeje
Nový Transporter je dále o skoro třináct centimetrů širší, takže se výrazně zvětšila i maximální šířka mezi podběhy kol. Do nákladového prostoru se tak nyní vejde předmět o šířce až 1392 milimetrů. Díky tomu lze do auta snadno naložit i europalety.
V případě toho s větším rozvorem a delší karoserií pak dokonce až tři za sebou, jelikož nákladový prostor měří na délku přes tři metry. Transporter s normálním rozvorem má v úrovni podlahy délku nákladového prostoru 2,6 metru.
Co se pak týče samotného objemu nákladového prostoru, tak ten činí u varianty s normálním rozvorem 5,8 m3 a u té s dlouhým rozvorem a vysokou střechou až 9,0 m3. Nákladový prostor je zároveň možné nakonfigurovat podle vlastních potřeb. To znamená, že v něm mohou být nainstalovány různé přepážky, úchyty, madla nebo schránky. Vždy záleží na požadavcích daného zákazníka.
Jediné, co nenarostlo, je výška vozu. Důvod je ale pochopitelný. Inženýři chtěli, aby se vešla do dvou metrů a Transporter tak mohl bez problému vjet i do podzemních garáží. V některých zemích se navíc od výšky auta odvíjí také výše mýtného, což byl prý další důvod.
Caravelle se spíše než počtem sedadel, typem karoserie nebo objemem nákladového prostoru odlišuje jednotlivými výbavami, podobně jako kterékoliv jiné osobní auto. Na výběr je ze tří od základní Caravelle přes Life až po vrcholnou Style.
Při uvedení na trh budou navíc k mání ještě dvě speciální verze luxusní Edition a terénnější PanAmericana. Každopádně jak Transporter, tak Caravelle mají ve standardu už i digitální přístrojovou desku, kterou tvoří 12palcový displej před řidičem a 13palcová dotyková obrazovka pro multimédia s bezdrátovým připojením chytrého telefonu (Apple CarPlay, respektive Android Auto).
Pod multimediálním displejem pak nechybí například tlačítka pro ovládání asistentů, jízdních režimů, zapínání vyhřívání skla nebo parkovací kamery. Součástí sériové výbavy jsou rovněž LED světlomety, zadní parkovací senzory, řada asistenčních systémů nebo multifunkční volant, jehož tlačítka lze snadno ovládat i v rukavicích.
Stejně jako Multivan a ID. Buzz má i nový Transporter elektronickou parkovací brzdu s funkcí Auto Hold. Ovládání parkovací brzdy bylo spolu s tím přemístěno na přístrojovou desku, takže v závislosti na výbavě vzniklo v prostoru pro nohy více místa pro průchod do zadní části kabiny.
Kulturista na čtyřech kolech
Jak už jsme několikrát zmiňovali, tak pod kapotou sedmé generace Transporteru mohou pracovat hned tři různé pohony. Tím nejtradičnějším a pochopitelně tím i v budoucnu nejžádanějším bude naftový čtyřválec o výkonu 81, 110 nebo 125 kW. Lze ho pak kombinovat s manuální nebo automatickou převodovkou a také čtyřkolkou.
Následuje plug-in hybridní motorizace propojující 2,5litrový benzinový motor s elektromotorem, jejíž systémový výkon činí 171 kW. Na čistě elektrický režim by měl být Transporter schopný ujet až 60 kilometrů.
Širokou paletu motorizací uzavírá zcela elektrická verze dostupná buď s 64kWh, nebo 83kWh baterií a výkonem 100, 160 nebo 210 kW. Dojezd auta s větší baterií by měl vydržet na maximálně 357 kilometrů. Nutno ale podotknout, že jak plug-in hybrid, tak elektrická čtyřkolka by měly na trh dorazit až v prvním kvartále roku 2026. Výběr motorizací je však poměrně důležitý, jelikož od nich se pak odvíjí nejvyšší užitečná hmotnost auta i maximální hmotnost taženého přívěsu.
Nejvíce nákladu, konkrétně 1326 kilogramů, uveze naftový Transporter, který zároveň může táhnout i nejtěžší přívěs, a sice o hmotnosti 2,8 tuny. Následuje plug-in hybrid s maximální užitečnou hmotností 1140 kilogramů a tažnou silou na kouli až 2,3 tuny. Obdobně těžký přívěs utáhnou i elektrické varianty, ovšem s tím rozdílem, že dovnitř naložíte „pouze“ 1038 kilogramů nákladu. Až 170 kilogramů pak každý Transporter uveze ještě na střeše.
Zatímco na elektrifikované pohony jsme se rozhodli počkat do Česka, ten nejvýkonnější naftový s automatickou převodovkou jsme v novém Transporteru projeli rovnou v okolí Athén. A musíme říct, že nás mile překvapil svou dynamikou. Při rozjezdu z místa vás dokonce dokáže zatlačit do sedaček, což je na dodávku neobvyklé. Navíc příliš neslábne ani ve vyšších rychlostech. Jo a co se nám také hodně líbilo, tak to byla okamžitá reakce na plyn, aniž by bylo auto v režimu Sport. Ano, i Transporter má tento režim. V porovnání s předchozí generací nám však přišel motor o něco hlučnější, takovéto naftové bublání a cvrkání resonovalo kabinou v poměrně velké míře.
Po technické stránce je to Ford
Možná se teď ptáte, a není to náhodou ten stejný motor? Odpověď je, není. Celá platforma, všechny motory a dokonce i některá tlačítka nebo klíček totiž pochází z dílny Fordu, s nímž Volkswagen už delší dobu spolupracuje. Takový Ford Tourneo Connect je zase naopak převlečený Volkswagen Caddy. Každopádně na kvalitách aut to nic nemění. Na klikatých přímořských silničkách nás nadchlo například i příjemné „osobákovité“ řízení. Je lehké, přesné a strmé. Automatická převodovka řadí po většinu času plynule.
Co bychom naopak vytknuli, ale vlastně to není úplně důležité, tak to je větší aerodynamický šum plynoucí z mohutné karoserie a také horší odhlučnění od kol a podvozku. Na druhou stranu ve srovnání s ostatními lehkými užitkovými vozy patří sedmá generace Volkswagenu Transporter k těm vůbec nejlépe jezdícím. Jednoduše si už za jejím volantem nepřipadáte jako v dodávce, ale jako v osobáku. Stejný pocit navozuje například i nový Multivan.
Co se týče cen na českém trhu a zahájení prodeje, tak to nám poodkryla PR manažerka užitkových vozů Volkswagen Lenka Vaňková. „Vstupní cena skříňového, tedy užitkového Transporteru s krátkým rozvorem a nejslabším naftovým motorem bude 699 000 Kč bez DPH. U Transporteru Kombi potom 883 179 Kč, ovšem už s DPH a u Caravelle 955 779 Kč s tím, že konfigurátor bude spuštěn v březnu a oficiální zahájení prodeje proběhne v květnu.
Auta budou vždy k mání se standardní pětiletou zárukou (nebo 200 tisíc kilometrů).“ Na závěr jsme se pak ještě dozvěděli, že skříňovou verzi bude možné vidět na showroomech už na přelomu března a dubnu.