Nový Volkswagen California je vychytaný obytňák. I tak jsme ale u něj našli pár much

Nový Volkswagen California na základech Multivanu T7 přijíždí na český trh. Oproti předchůdci je praktičtější, komfortnější a v mnoha ohledech ještě uživatelsky příjemnější. V rámci premiéry jsme se dozvěděli, kolik stojí jednotlivé verze a co nabízí. Zároveň jsme zjistili, že ne na všechno německá automobilka myslela a stále je co vylepšovat.
Obytná legenda v novém balení
Slovo California je mezi dobrodruhy známé jméno. Ještě aby ne, když patří k zřejmě nejikoničtějšímu obytnému vozu na světě. Ten letos přijíždí v nové generaci, která je postavena na podvozkové platformě MQB. Tu využívá například i Volkswagen Golf nebo Škoda Octavia. Zní to možná nepochopitelně, ale jak už nám dokázal nový Multivan, základ z osobního vozu není na obtíž. Ba naopak přináší mnoho benefitů.
Oproti předchozí generaci, která vycházela z užitkového Transporteru, je nová California postavena z prodloužené varianty Multivanu T7 o 27 centimetrů delší a čtyři centimetry širší. Přitom si ale zachovala výšku do dvou metrů. Díky tomu se vejde i do podzemních garáží. Paradoxně se ale zmenšil prostor nad hlavami posádky se sklopenou střechou, a to na 130 centimetrů. Pokud se ale střešní stan vyklopí a s ním i střecha, rázem máte 210 centimetrů vysoký strop.
Kompletně nová je nabídka motorizací, ze které zmizel nejsilnější naftový motor s dvojitým přeplňováním. Pod kapotou Californie může být motor 2.0 TDI s výkonem 110 kW, 2.0 TSI s výkonem 150 kW nebo nová plug-in hybridní jednotka, která pomocí benzinové patnáctistovky a elektromotoru generuje až 180 kW. Platí, že všechny verze pohonu jsou spojeny pouze se 7stupňovou automatickou převodovkou DSG.
Pokud vás zajímají podrobnější informace o novinkách a zejména kempovací výbavě, přečtěte si přiložený článek, kde to rozebíráme dopodrobna.
Základ za 1,5 milionu, plná palba za 2,6
Kromě nabídky motorizací se změnila i paleta výbav. Zatímco dříve si zákazníci mohli vybírat pouze z tří variant, nově jich existuje rovnou pět - Beach, Beach Tour, Beach Camper, Coast a Ocean. V čem se liší?
Základní verze Beach za částku od 1 499 000 korun je vlastně jakýmsi Multivanem se spacím stanem na střeše. Nic dalšího, samozřejmě kromě sedadel, kterých může být buď pět nebo šest, nemá, dokonce ani přídavnou baterii na obsluhu kempovacích funkcí. Tu má až varianta Beach Tour za nejméně 1 633 900 korun. Vedle toho však nabízí i druhou postel v interiéru auta a technickou skříň.
Zajímavostí je, že právě pro tuto konfiguraci Californie se v rámci předobjednávek rozhodlo nejvíce budoucích majitelů. Což je docela paradoxní, jelikož už za 1 668 900 korun můžete mít verzi Beach Camper, která má v kufru navíc i vysouvací minikuchyň.
Pokud ale chcete tu pravou Californii se vším všudy, budete si muset připlatit za verzi Coast. Ta začíná na částce 1 938 900 korun a nabízí velkou kuchyň v prostoru zadních sedadel, vnější sprchu, dvě kempovací baterie, multifunkční stolky, plynový vařič, zatemnění interiéru termoizolačními dečkami a samozřejmě dvě postele, na kterých se vyspí čtyři lidé.
Stále to není dost? Pro ty nejnáročnější klienty si Volkswagen připravil vrcholnou variantu Ocean, která Californii obléká do luxusnějšího hábitu. Samozřejmostí je prémiové čalounění interiéru, vyhřívaná přední sedadla, ambientní osvětlení v kuchyňce, elektronicky ovládané dveře, nezávislé topení, lepší odhlučnění a elektrické vyklápění střešního stanu (u ostatních verzí se to dělá manuálně). Jen počítejte s tím, že tenhle luxus něco stojí, konkrétně 2 074 900 korun.
Co šlo udělat lépe?
Kdo předchozí Volkswagen California vlastní nebo s ním strávil aspoň pár nocí, tak ví, že se jedná o takřka dokonalý kompaktní obytňák. A nebojíme se tvrdit, že nová generace na tom bude ještě lépe. Nicméně v rámci uvedení modelu na český trh jsme přišli na pár věcí, které by v Hannoveru mohli ještě vylepšit.
Novinka je veřejností kritizovaná za absenci běžného pohonu všech čtyř kol. Předchozí California postavená na podvozku Transporteru měla systém 4Motion řešený mezinápravovou spojkou (Haldex). Nový model ho kvůli podvozkové platformě MQB mít nemůže a pohon 4x4 řeší pomocí zadního elektromotoru. Ano, chápete to správně. Pokud chcete čtyřkolku, musíte si koupit plug-in hybrid, který stojí výrazně víc než čistě spalovací motorizace.
A s plug-in hybridním pohonem se pojí i další nemilé zjištění. Ptali jsme se expertů, zda jde trakční akumulátor o kapacitě 19,7 kWh, díky kterému California eHybrid ujede čistě na elektřinu až 86 kilometrů, využít k napájení spotřebičů v autě - zkrátka jako takovou velkou powerbanku, ze které budete při kempování brát energii. Mnoho elektromobilů i plug-in hybridů to v dnešní době umí, avšak Volkswagen ne, což je podle nás obrovská škoda.
Tím však nekončíme. Nová California se pyšní tím, že má posuvné dveře na obou stranách. Díky tomu můžete mít dvakrát navíc „obytného prostoru“ vedle auta. Naše otázka tak zněla: „Může si zákazník objednat markýzu na obě strany?“ Odpovědí bylo ne. V konfigurátoru tato možnost zkrátka není. Můžete si pouze vybrat, na které straně markýzu chcete mít. Tento problém jde však jednoduše vyřešit tím, že si markýzu objednáte zvlášť a sami si ji na Californii namontujete. Úchyty na střeše připravené jsou.
Žádné jiné výhrady však k novému Volkswagenu California nemáme. Jde o opravdu sympatický vůz, kterých není nikdy dost. A my se těšíme, až novinku řádně otestujeme v praxi.