Reklama
Ojetiny

Prodej elektroaut z druhé ruky rapidně roste. Přispěla k tomu i energetická krize

Za poslední čtyři roky se zájem o čistě elektrické vozy ztrojnásobil. Zvyšují se i ceny
Zdroj: Tiskový servis Volvo

Zatímco v roce 2019 nabídl trh 1 476 ojetých elektromobilů, v loňském roce byl počet více než dvojnásobný. A rostoucí trend pokračuje i letos. Za uplynulé období se v nabídce objevilo přes 2 200 vozů a očekává se, že do konce prosince se jejich počet bude blížit čtyřem tisícům. Vyplývá to z analýzy trhu, kterou pravidelně provádí společnost AURES Holdings, provozovatel sítí autocenter AAA Auto a Mototechna.

Široká nabídka vozů

Zvýšenému zájmu o elektromobilitu ve velké míře přispěl širší a pestřejší výběr, než jaký byl ještě před covidem. Od původně malých městských elektromobilů, jako byly Peugeot iOn a Škoda Citigo iV, se trh přesunul nejen do oblíbeného segmentu SUV, ale můžeme vidět i vyloženě luxusní typy jako Mercedesy EQS, Tesla Model S a podobně.

S tím souvisí také zvyšující se průměrná cena elektroaut. Z původního mediánu 520 tisíc korun z roku 2019 je letos na hodnotě 890 tisíc korun. Zároveň je nutno podotknout, že meziročně je zatím cena nižší o 10 tisíc korun. I tak to znamená nárůst za sledované období o 71 %.

Paradoxně k vyšším prodejům elektrických aut přispěla i energetická krize. „Lidé si ve větší míře začali budovat fotovoltaiky na svých domech, aby byli méně energeticky závislí, a se soláry na střeše jim pořízení elektromobilu nebo třeba plug-in hybridu začíná ekonomicky dávat větší smysl. A to i přes pořizovací náklady,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA Auto a Mototechna v České republice.

Degradace baterií je hlavní téma

Elektrické vozy, které se v nabídce na trhu objevují, mládnou. Ještě před čtyřmi lety bylo jejich stáří okolo pěti let, dnes jsou to maximálně tříleté ojetiny zpravidla tuzemského původu. Znamená to, že riziko degradace baterie je pro zákazníky u takových vozů minimální, ale cena je naopak výrazně příznivější než u nových aut.

I když se setkali s pár vozy, jež z důvodu špatného stavu akumulátorů neodkoupili, během diagnostických procesů u vykupovaných elektromobilů zjistili, že hodnota zdraví baterie, takzvaná SoH, se v průměru pohybuje na úrovni 94 %. I přes tento fakt je obava z degradace akumulátorů hlavním důvodem, proč zákazník upouští od koupě takového vozu, ačkoli o něm zpočátku uvažoval.

„Elektrické vozy u nás kupují především progresivně smýšlející lidé z větších měst se zálibou do moderních technologií. Jejich vztah k autu je hlavně uživatelský,“ sdělil Autosalonu Eldar Vagabov, ředitel strategického rozvoje elektromobility v AURES Holdings. Za největší překážku, proč si klienti nakonec pořízení plně elektrického auta rozmyslí, vnímá nedostatečnou informovanost a s ní spojenou klamnou představou o nákladném provozu.

Jaké vozy táhnou?

Široký výběr typů elektroaut se odráží i na celkovém žebříčku nejvíce nabízených i prodaných vozů. V současnosti se na trhu nejčastěji objevuje SUV Škoda Enyaq iV, následovaný malým BMW i3, Teslou Model 3 a S, přičemž pětici uzavírá japonský kompaktní hatchback Nissan Leaf.

V rámci společnosti AURES Holdings je nejprodávanějším elektrickým vozem zmiňované BMW i3 a oblibu sklízí také mini auto české produkce Škoda Citigo iV. Třetí příčka patří Tesle a jejímu Modelu 3. Za kolik se nyní prodává a jaké má konkurenty, zjistíte v našem připraveném porovnávači zde.
Reklama

Diskuze

Petr - 13.06.2023 15:09:20
Nová baterie do Tesly vyjde na 320 000 kč. To jen uvádím pro toho kdo by snad chtěl koupit olítanou Teslu......
Marcel74 - 07.06.2023 10:40:59
Víte jaká je největší výhoda elektromobilu? Nestihne vám zreznout...

Autobazary si mnou ruce. Zájem o ojeté vozy na splátky je stále vysoký

Při výběru aut z druhé ruky je potřeba dávat pozor nejen na technický stav, ale už i na financování
30.05.2023 18:20
|
5
Reklama

Těmto ojetinám v nižší střední třídě s konkrétním rokem výroby je lepší se obloukem vyhnout

Poruchovost daného modelu se může výrazně lišit i podle roku výroby, dokazuje německý autoklub
16.05.2023 13:34
|
1

Naftová Alfa Romeo Giulia je v bazarech neprávem přehlíženou ojetinou. Jezdí skvěle a bez starostí

Že do Alfy patří jen benzin? Nesmyslné klišé. Pokud chcete Giulii do půl milionu, nejde to jinak
15.05.2023 07:40
|
1

Na trh míří nový Opel Frontera. Rodinné SUV nabídne až sedm míst k sezení, ale jen dva motory

Novinka byla k vidění v pražském obchodním centru, kde jsme ji důkladně prolezli a změřili
13.06.2024 08:03
|
7

Poslední vůz pod 300 tisíc padl, přitom ani nezdražil. Zásadní změny potkaly i další japonská auta

Automobilka Mitsubishi v květnu upravila ceníky všem svým modelům. Došlo i na zlevnění
11.06.2024 14:23
|
0
Reklama

Automobilka MG zlevnila vybrané modely až o 50 tisíc korun. Zájemce o SUV ale nepotěší

Červnové změny znamenaly vedle výrazného poklesu cen i zdražení oblíbeného vozu
06.06.2024 18:01
|
1

Automobilka MG pokračuje v ofenzivě a připravuje smršť nových modelů. První přijede už v létě

Do konce roku se na trhu objeví dlouho očekávaný sporťák, ale i malý hatchback i nové generace SUV
03.06.2024 07:50
|
4
Reklama
Autosalon TV