Reklama
Nová auta

Plug-iny zažívají v Německu totální krach. V Česku je drží modré zóny, ale ne na dlouho

V prodejích nových aut vedou spalovací motory, dobře se daří i hybridům, elektromobily rostou
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Dotace ovlivňují trh a v sousedním Německu je to znát na statistikách prodeje nových vozů. Poukázal na to magazín Focus s odkazem na nejnovější údaje o registracích Spolkového úřadu pro automobilovou dopravu a mezinárodního sdružení výrobců motorových vozidel VDIK. „O 34 procent rostly v dubnu nejvíc registrace osobních automobilů s čistě elektrickým pohonem, následované klasickými hybridy, jejichž prodej vzrostl o 25 procent. S necelými 204 tisíci registracemi za první čtyři měsíce zůstaly nejobjemnějším typem alternativního pohonu,“ uvádí VDIK. Klasický spalovací motor ale zůstává jasnou jedničkou v počtu nových registrací.

Naopak strmý pád zaznamenaly v Německu prodeje plug-in hybridů. Má to přímou souvislost s ukončením dotací. „Plug-in hybridy zaznamenaly propad o 45 procent s něco málo přes 49 tisíci novými registracemi. Na tato vozidla se od začátku roku 2023 nevztahuje ekologický bonus. Prodej vozů na zemní plyn nebo zkapalněný ropný plyn klesl také o víc než 30 procent," pokračuje ve své zprávě sdružení VDIK.

Automobilky rozšiřují nabídku

V Česku podobné výkyvy v prodejích nejsou, už proto, že na plug-in hybridy se žádná dotace pro privátní zákazníky nevztahovala, tak ji nešlo ani zrušit. Registrace plug-in hybridů naopak rostou. Za první čtyři měsíce letošního roku jich bylo v přihlášeno 1691, za stejné období loni 985. Třeba Škoda registruje letos dokonce víc plug-in hybridů než elektromobilů (361 vs. 302). Pořád ale v celkovém součtu tvoří méně než dvě procenta nových aut.

Konkrétní čísla jsou v takto malých počtech samozřejmě ovlivněna výkyvy v dodávkách některých součástek či celých modelů. Značky v Česku zatím vesměs sází na obě varianty pohonu. „Zájem o elektrické modely značky Škoda dlouhodobě roste, roste i celý trh s elektromobily. Nárůst lze přičíst konstantně se zvyšujícímu zájmu o elektromobilitu a na ni navazujících služeb a rovněž také stále se rozšiřující nabídce elektrických modelů. Díky výraznému urychlení naší elektrické ofenzívy představíme do roku 2026 dalších šest nových plně elektrických modelů. V době transformace směrem k e-mobilitě současně již tento rok posílíme produktové portfolio o nové generace modelů Superb a Kodiaq s plug-in hybridním pohonem, který nadále tvoří základ naší rozmanité nabídky,“ uvedla mluvčí Škody Auto Michaela Sklenářová.

I u BMW jsou registrace plug-in hybridů vyšší než ryzích elektroaut, a to dokonce dvojnásobně. „I u objednávek je trend podobný, tedy rosteme,“ komentuje mluvčí českého zastoupení BMW David Haidinger. „Do karet nám hrají nové modely (řada 7, XM, X1) a nebo facelifty (třeba X5, kde je v nové verzi delší dojezd).“

EL značky pomáhají. Zatím

Při absenci dotací zvyšují popularitu plug-in hybridů jejich elektrické značky, díky kterým můžou jejich uživatelé parkovat v Praze na modrých zónách zdarma, a přitom když nechtějí, nemusejí se trápit nabíjením. I to je důvod, proč většina registrací těchto aut je v Praze a středních Čechách.

„Trend objednávek vozů s plug-in hybridním pohonem je víceméně stabilní. Argument v podobě parkování zdarma na modrých zónách může při rozhodování o koupi hrát významnou roli, nicméně dramatické navýšení zájmu neočekáváme – provoz plug-in hybridu je z velké míry o zodpovědnosti při pravidelném nabíjení a především u větších fleetů pozorujeme lehké obavy z nižší disciplíny řidičů a s tím spojenou ztrátou hlavní výhody tohoto pohonu. Faktem i přesto zůstává, že pro zákazníky, kteří mají možnost pravidelně dobíjet a jezdí především kratší trasy, je plug-in hybrid vynikající volbou,“ dodává mluvčí českého zastoupení Hyundai David Pavlíček.

Vládní škrty navíc ukázaly, že se majitelé plug-in hybridů mohou velmi rychle dočkat nepříjemných změn. Až dosud pro ně byla například dálniční známka zdarma, od roku 2024 ale začnou platit. Zdarma dál budou jezdit jen elektromobily. Je tedy otázkou času, kdy k podobnému kroku přistoupí pražský magistrát. Pokud zruší výhodu parkování zdarma na modrých zónách pro hybridy do zásuvky, mohlo by to značně ovlivnit jejich prodeje.
Reklama

Diskuze

bubla - 29.05.2023 09:06:47
ani piču, dokud dojedu se svým TDI kam potrebuju a nebudu platit v CR nejake myto, eko apod. pravidelne, nemenim :o) Gréta by mohla přijet na sraz TDI, to by byla paráda.
Jan - 29.05.2023 07:00:53
Svuj novy benzinak si budu hyckat dokud to pujde..elektrina je slepa kolej

Chystá se plug-in hybrid s dojezdem 200 kilometrů. Odpůrcům elektrifikace může vzít vítr z plachet

Alternativní pohon, který si nechává ještě kousek ze spalováku, je rozumným kompromisem
23.05.2023 13:29
|
6
Reklama

Řídili jsme BMW XM. Má plug-in hybrid, extrémní výkon, téměř tři tuny a za dálnice platit nemusí

Dlouho očekávané BMW XM umí v zatáčkách divy, ale dynamika není tak drtivá, jak vypadá na papíře
05.05.2023 13:34
|
5
Reklama

Stejný základ, jiný přístup. Otestovali jsme povedenou Kiu Niro jako klasický i plug-in hybrid

Obě verze mají stejný základ, jedna ale ujede až 60 km pouze na elektřinu
22.03.2023 13:30
|
3

Vybitá baterka u plug-in hybridů nemusí vždy znamenat vyšší spotřebu. Vadí něco jiného

Na cestě do Budapešti a zpět jsme zjišťovali, jak funguje DS 7 Crossback E-Tense s prázdnou baterií
06.03.2023 07:20
|
1

Ideální elektromobil pro Čechy? Velikost Škody Octavia, dojezd 500 km a cena do půl milionu

Čistota provozu není u tuzemských řidičů příliš rozhodující. Záleží jim hlavně na ceně
22.02.2024 17:00
|
13

Komentář: Spravedlnost pro všechny. Elektromobily by se neměly testovat jen v ideálních podmínkách

Je čas na zpřísnění evropských norem. Údaje o dojezdu u aut do zásuvky totiž hrubě neodpovídají
19.02.2024 09:45
|
6
Reklama

Ekologem na zakázku. Aktivisté žádali 50 milionů korun za boj proti dieselovým motorům

Organizace Deutsche Umwelthilfe v době skandálu Volkswagenu nabízela propagaci plynu
15.02.2024 08:14
|
6

Je vám něco přes dvacet a máte elektromobil? Za povinné ručení zaplatíte víc než ostatní

Výše povinného ručení se liší nejen podle auta a jeho ceny, ale i podle věku a bydliště řidiče
05.02.2024 17:00
|
0
Reklama
Autosalon TV