Tiché svezení i díky podvozku
Velmi milým překvapením je samotné svezení, což platí jako pro HEV, tak pro PHEV. Je to dáno dospělým podvozkem, který v obou případech používá na zadní nápravě víceprvkové zavěšení. Auto tak na silnici působí jistěji, rázy jsou minimální. Jen na opravdu rozbitých silnicích jsme se dostali na hranici tlumičů. Překvapením je, že Niru vyloženě sluší zakroucené okresky. Nechová se na nich jako SUV, spíš jako sportovněji naladěný hatchback. Jde o dobrý kompromis mezi agilitou a komfortem.
Řízení je příjemně plynulé a posilovač vyvážený. Ve sportovním režimu ztuhne, ale to pak působí poněkud uměleji. Lepší je tedy jezdit s normálním nastavením. V obou autech je potřeba si zvyknout na brzdy, kdy je cítit jasný přechod mezi fází rekuperace a opravdovým brzděním. Pokud se na to nepřipravíte, nebude vám připadat zpomalování plynulé, ale to je spíš detail. Úplně jsme si také nezvykli na kruhový volič automatické převodovky, kdy se nám občas nepodařilo správně trefit do kýžené polohy.
Na cestách je z auta dobrý výhled ven, tedy až na jeden úhel. Tím je pohled od řidiče doleva přes A sloupek. Samotný by nevadil, ale poměrně rozměrné zrcátko z něj přímo vychází a tak vzniká docela velký prostor, kam se může ledasco nechtěně schovat. Každopádně platí, že Kia Niro HEV i PHEV jsou dobrými vozy na každodenní ježdění. Na delších cestách vás bude poněkud obtěžovat fakt, že plug-in má jen 37litrovou nádrž, zatímco hybrid 42litrovou. Oněch pět litrů znamená 100 kilometrů, které sice model do zásuvky na začátku částečně ukousne elektrickým provozem, pokud ale jedete dál, nabíjení po cestě už obvykle smysl nedává a spotřeba stoupá rovněž k sedmi litrům. Musíte se tedy smířit s častějšími zastávkami na čerpacích stanicích.