Reklama
Nová auta

Řídili jsme novou elektrickou Kiu Niro. Je sexy a dojede už daleko, jen nabíjení by mělo zrychlit

Kia Niro dává na výběr mezi hybridem, plug-inem a čistým elektromobilem. Ten má nejvyšší výkon
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Kia Niro je jediné auto na evropském trhu, které se nabízí hned se třemi ekologickými pohony naráz. Může tak být full-hybridem, plug-in hybridem nebo elektromobilem. I proto se v minulých letech stalo nejprodávanějším modelem korejské automobilky v Evropě. Nyní přichází na český trh v druhé generaci, která chce zaujmout nejen odvážnějším designem, ale i zajímavějšími technologiemi. Autosalon proto usedl za volant, aby vůz v rámci národní premiéry poprvé vyzkoušel na českých silnicích. Vybral si elektrickou verzi.

Odvážná zvenčí, tmavá uvnitř

Druhou generaci modelu Kia Niro jsme si prohlédli už při červnové statické premiéře (odkaz na článek najdete vlevo u tohoto odstavce). Sluší se ale zopakovat některá fakta, jako například to, že Niro mezigeneračně pořádně vyrostlo. Na délku se protáhlo o 65 mm, má o 20 mm delší rozvor a je o 25 mm širší. Výška zůstala stejná, jen elektromobil je o 25 mm vyšší. Stavbou karoserie už působí jako dospělé SUV. A sází i na nápadný vzhled, který se trochu inspiroval u většího sourozence Sportage. Futuristická příď či výrazný C sloupek s ostrým brzdovým světlem novému Niru sluší.

Interiér je zase variací na elektromobil Kia EV6. K tomu přispívá hlavně totožný dvouramenný volant. Za ním vyniká barevný displej přístrojového štítu, na který navazuje další pro zábavní systém. Oba mají úhlopříčku přes 12“. Z Kie Sportage zaše přišel dotykový panel, kde se střídají ovladače zábavního systému a klimatizace. Známý je i kruhový volič automatu na středovém tunelu. Kabina působí futuristicky, ale v námi testovaném autě trochu tmavě a studeně. Možná za to může i akcent na ekologické materiály.

Po usednutí do kabiny nám přišlo, že je poněkud úzká, za což může nezvykle strukturovaná výplň dveří. Nebylo si kam dát pohodlně levý loket. Jde ale o osobní preference. Niro jsme ještě neměřili naším laserovým metrem, jakmile se ale tak stane, aktualizujeme jeho katalogový list (zde). Zatím se podívejte, jak si proti sobě Niro stojí v jednotlivých motorizacích, tedy nejen cenově, ale i výbavou a technickými parametry. Srovnání najdete pod tímto odkazem.

Nejvýkonnější je elektromobil

Tři auta za pár hodin vyzkoušet nejde, museli jsme si tedy během národní premiéry vybrat jedno. Volba padla na elektrickou verzi, jakkoliv jsou hybridní a plug-in hybridní varianty také zajímavé. Třeba tím, že jejich šestistupňová automatická převodovka zahodila zpátečku (o ni se nyní stará elektromotor pro couvání) a tím zhubla o 2,3 kg. Není to moc, ale každé kilo se u bateriových vozů počítá. Elektrická verze sice takový automat nemá vůbec, přesto je logicky nejtěžší. Na váze by ukázala 1682 kg (1519 kg má plug-in a 1399 hybrid). Elektromobil je ale nejvýkonnější a nejrychlejší. Chlubí se sílou 204 koní (150 kW) a točivým momentem 255 Nm. Stovka padne za 7,8 sekundy, maximum je 167 km/h. Elektrické Niro zaujme dobrou dynamikou i ve vyšších rychlostech.

Elektrická Kia Niro si s sebou veze akumulátor s využitelnou kapacitou 64,8 kWh, takže jí vyšel dojezd podle WLTP až na 460 km. O celých 200 km navíc by mělo přijít při častějším ježdění po městě. My jsme zhruba polovinu ze 170 ujetých kilometrů strávili na dálnici, což je nejméně přejícné prostředí pro čistě elektrické vozy. Přesto jsme skončili s průměrem 17 kWh na 100 km, což se jeví jako dobrý výsledek. Pokud tedy budete s Nirem zacházet jako s běžným autem a nebudete hledět na nic, dosáhnete na dojezd 381 kilometrů na jedno nabití. Výkon palubní nabíječky je 77 kW, což dnes není oslnivý parametr. Je ostatně stejný jako u minulé generace.

Za těch pár kilometrů jsme si ale zvykli na velmi pohodové řízení. Tomu prospívá zejména fakt, že si lze pomocí páček pod volantem nastavit rekuperaci v několika stupních, od plachtění po chvíli, kdy pustíte pedál akcelerátoru a auto začne brzdit. Je tu i režim řízení jedním pedálem, při kterém auto rekuperací brzdí na maximum a to až do zastavení. Teoreticky tedy brzdy vůbec nemusíte používat, stačí odhad. To je dobré chování vozu do městského provozu, na okreskách nám přišly reakce příliš agresivní.

Automobil je celkově nastaven hlavně na pohodlnou jízdu. Tlumiče byly na hrbolaté české cesty možná až příliš měkké, Niro se občas pohupovalo a to i při rychlém průjezdu zatáčkou. Jistotě příliš nepřidává ani řízení, které má tak aktivní posilovač, že si řidič připadá spíš jako v počítačové hře než za volantem téměř 1,7 tuny vážícího vozu. Všechno směřuje k tomu, aby se jelo klidněji a tím i úsporněji. Odměnou je pak to, že se také dojede dál.

Bude elektromobil úspěšnější?

V případě minulé generace byla v Česku nejoblíbenější hybridní varianta modelu Kia Niro, kterou si vybralo na 81 procent lidí. Se 17 procenty pak skončil elektromobil. Ten ale nyní přichází na posunutý trh, kde velmi rychle přibývá plně elektrických vozů. Navíc opravdu nabízí použitelný dojezd. Jeho slabinou může být jen pomalejší nabíjení. Přesto by se teď podíl na trhu mohl stočit jeho směrem. Ostatně, na Evropském trhu je ze tří pohonů nejúspěšnější už teď.

Kia Niro má ovšem velmi sebevědomou cenu, začíná jako hybrid na 729 980 korunách, plug-in stojí nejméně 1 049 980 korun a elektromobil 1 169 980 korun. Drtivá většina bohaté výbavy je nicméně v ceně. Jak si elektrická Kia Niro stojí proti konkurenci? To jsme zjišťovali v našem porovnávači, kde jsme ji postavili proti modelu Hyundai Kona Electric a Škodě Enyaq iV. Výsledek najdete zde.
Reklama

Diskuze

OMG - 08.09.2022 19:32:57
Nejhorší vehikl,co lze koupit. Korejské rakve jsou ještě horší, než ty čínské Tesly. Poruchovost neskutečná, servis žádný. Přesně přes kopírák, Tesla vzorem. Zákazníci vracejí Korejce po pár dnech užívání.

Se zvířecí kůží nebo dřevem bude brzy konec. Kia, Škoda i BMW investují do zpracování odpadů

Recyklované materiály jsou v nových autech čím dál častěji. Přinášíme přehled těch nejzajímavějších
28.07.2022 07:31
|
3
Reklama

Test Kia Sportage 1.6 T-GDI HEV: V Mladé Boleslavi třeste se, tohle je téměř dokonalé kompaktní SUV

Je tu nová generace populárního korejského SUV, v redakčním testu s hybridním pohonem a čtyřkolkou
01.07.2022 18:35
|
8
Reklama

Test Kia EV6 Earth 4x2: Ocenění nejlepšího elektromobilu současnosti si právem zaslouží

Vyzkoušeli jsme základní provedení evropského auta roku 2022
27.06.2022 19:54
|
7

Katka Neumannová otestuje novinku Kia Sportage PHEV, Sršeň osedlá dvě motorky značky Kayo

Takový bude premiérový Autosalon už ve středu večer na Prima COOL
20.06.2022 10:42
|
0

BMW Skytop navazuje na legendární bavoráky. Navzdory elektrickým trendům má osmiválec

Model představený na výstavě luxusních vozů dosahuje výkonu 617 koní. Je to ale koncept
27.05.2024 17:00
|
0

Kvíz: Tatra si za socialismu vydobyla auru nedostupného luxusu a má ji dodnes. Znáte její historii?

Legendě, která jednou chtěla mít i SUV po vzoru Range Roveru, srazily vaz až divoké devadesátky
26.05.2024 08:07
|
3
Reklama

Čínským elektromobilům už Evropané neuniknou ani v MHD. Do Londýna míří nové autobusy

Elektrický double-decker má obří baterii o kapacitě 532 kWh a celkový nabíjecí výkon 500 kW
24.05.2024 16:11
|
0

BMW i7 je elektromobil, který konečně dává smysl. Zatímco vy žijete, váš řidič nabíjí

Otestovali jsme auto do zásuvky pro vyvolené, kteří se rozhodně s kabely špinit nebudou
24.05.2024 10:02
|
3
Reklama
Autosalon TV