Nejvýkonnější je elektromobil
Tři auta za pár hodin vyzkoušet nejde, museli jsme si tedy během národní premiéry vybrat jedno. Volba padla na elektrickou verzi, jakkoliv jsou hybridní a plug-in hybridní varianty také zajímavé. Třeba tím, že jejich šestistupňová automatická převodovka zahodila zpátečku (o ni se nyní stará elektromotor pro couvání) a tím zhubla o 2,3 kg. Není to moc, ale každé kilo se u bateriových vozů počítá. Elektrická verze sice takový automat nemá vůbec, přesto je logicky nejtěžší. Na váze by ukázala 1682 kg (1519 kg má plug-in a 1399 hybrid). Elektromobil je ale nejvýkonnější a nejrychlejší. Chlubí se sílou 204 koní (150 kW) a točivým momentem 255 Nm. Stovka padne za 7,8 sekundy, maximum je 167 km/h. Elektrické Niro zaujme dobrou dynamikou i ve vyšších rychlostech.
Elektrická Kia Niro si s sebou veze akumulátor s využitelnou kapacitou 64,8 kWh, takže jí vyšel dojezd podle WLTP až na 460 km. O celých 200 km navíc by mělo přijít při častějším ježdění po městě. My jsme zhruba polovinu ze 170 ujetých kilometrů strávili na dálnici, což je nejméně přejícné prostředí pro čistě elektrické vozy. Přesto jsme skončili s průměrem 17 kWh na 100 km, což se jeví jako dobrý výsledek. Pokud tedy budete s Nirem zacházet jako s běžným autem a nebudete hledět na nic, dosáhnete na dojezd 381 kilometrů na jedno nabití. Výkon palubní nabíječky je 77 kW, což dnes není oslnivý parametr. Je ostatně stejný jako u minulé generace.
Za těch pár kilometrů jsme si ale zvykli na velmi pohodové řízení. Tomu prospívá zejména fakt, že si lze pomocí páček pod volantem nastavit rekuperaci v několika stupních, od plachtění po chvíli, kdy pustíte pedál akcelerátoru a auto začne brzdit. Je tu i režim řízení jedním pedálem, při kterém auto rekuperací brzdí na maximum a to až do zastavení. Teoreticky tedy brzdy vůbec nemusíte používat, stačí odhad. To je dobré chování vozu do městského provozu, na okreskách nám přišly reakce příliš agresivní.
Automobil je celkově nastaven hlavně na pohodlnou jízdu. Tlumiče byly na hrbolaté české cesty možná až příliš měkké, Niro se občas pohupovalo a to i při rychlém průjezdu zatáčkou. Jistotě příliš nepřidává ani řízení, které má tak aktivní posilovač, že si řidič připadá spíš jako v počítačové hře než za volantem téměř 1,7 tuny vážícího vozu. Všechno směřuje k tomu, aby se jelo klidněji a tím i úsporněji. Odměnou je pak to, že se také dojede dál.