Reklama
Ojetiny

Nová jména mezi nejspolehlivějšími ojetinami: Německá STK doporučují Hyundai i30 nebo Opel Insignia

Našli jsme ojeté vozy, které patří podle TÜV Reportu 2021 mezi nejlepší ve více věkových kategoriích
Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Vybrali jsme nejspolehlivější auta podle německého TÜV Auto Reportu 2021. Jde o statistiku vycházející z německých technických kontrol, která pokrývá ojetiny ve stáří od dvou do jedenácti let a hodnotí je podle procentuálního výskytu závažných potíží. Zároveň je rozděluje do pěti barevných pásem, která jsou obdobou školního známkování. Do našeho přehledu jsme vybrali modely, které se alespoň dvakrát umístily v tmavě zelené, tedy jedničkářské zóně. Zároveň jsme se podívali na největší překvapení mezi nejmladšími ojetinami.

Téměř devět miliónů aut

Obrovskou předností TUV Auto Reportu 2021 je masivní vzorek kontrolovaných aut. Data vycházejí z technických kontrol téměř devíti miliónů vozidel (!) sledovaných mezi červencem 2019 a červnem 2020. Odpůrci TÜV Auto Reportu zmiňují, že v tomto případě nehraje ani tak roli spolehlivost samotného auta jako spíš jeho majitele a toho, zda se na STK připraví, nebo ji nechá osudu. Velké mezigenerační rozdíly u některých modelů nebo u značek s podobným profilem zákazníků ale tuto teorii vyvracejí. TÜV Auto Report rozhodně patří mezi renomované zdroje informací pro zájemce o ojeté auto.

Mezi nejčastější zmiňované závady, které se podepisují na skóre jednotlivých automobilů, patří věci na STK ostře sledované - tedy úniky oleje z motorů i převodovek, poruchy světlometů a komponentů brzdové soustavy.

Jediná škodovka

A teď už k výsledkům. Absolutně nejspolehlivější ojetinou TÜV Auto Reportu 2021 se stalo dvou až tříleté rodinné SUV Mercedes GLC s pouhými 1,7 % vážných závad. Průměr pro tuto věkovou kategorii byl 5,5 procent. Mercedes-Benz se stal tradičně velmi početně zastoupenou značkou na předních místech (mezi jedničkáři má osm aut, lepší bylo jen Audi s devíti "zářezy"), ale mezi premianty se objevily i modely neprémiových značek, které tam rozhodně nikdo nečekal. Mohou tak být tajnými tipy pro zájemce o spolehlivé a cenově dostupné auto.

Na druhém místě mezi 129 posuzovanými vozy v nejmladší věkové kategorii se umístil Opel Insignia, manažerský liftback a kombík, který je ve své kategorii na českém trhu nejlevnější ze všech. Může tak jít o velmi zajímavou alternativu k tradičně protěžovaným vozům Škoda Superb a VW Passat. Předchozí generace Insignie přitom rozhodně ke spolehlivým autům podle TÜV Auto Reportu nepatřila. Mezi čtyř až pětiletými vozy jsme ji našli mezi čtyřkaři a ve věku od šesti do devíti let patří k průměru. Mimochodem, Opel je třetí nejúspěšnější značkou v počtu modelů, které se alespoň jednou umístily mezi jedničkáři. Podařilo se to hned pěti, stejně jako mazdám.

Podobně pohádkový příběh jako Opel Insignia napsal i nošovický Hyundai i30. Také jeho aktuální generace zazářila mezi nejmladšími ojetinami šestým místem. Ty předchozí se plácaly mezi trojkou a čtyřkou v hlubokém podprůměru.

Mezi jedničkáře v nejmladší věkové kategorii patří také dvě kompaktní SUV od Suzuki - Vitara a S-Cross. Vitara se v žádné jiné kategorii neobjevuje, ale předchůdce těchto dvou vozů, model SX4 patří u starších ročníků sotva k průměru.

Škoda se mezi jedničkáři objevuje pouze jednou, ale není v tom sama. Podobně dopadlo třeba BMW, Renault nebo Seat. Jedničkářem se stal Superb ve věku čtyř až pěti let. Bohužel v žádné jiné věkové kategorii tento úspěch nezopakoval, a tak se nedostal do našeho přehledu, kam jsme zařadili pouze ty modely, které se mezi elitou umístily alespoň ve dvou věkových kategoriích. Na jejich kompletní seznam a stručné charakteristiky se dostanete po kliknutí na tlačítko PROHLÉDNOUT pod tímto textem.

Diskuze

David - 19.09.2021 13:53:42
Tak to je dobrý fòr,ještě nedávno jsem tu četl článek,kdy Hnujdaj Hnuson dopadl hodně špatně Brzdy!!! A najednou jsou nejlepší Hnujdajari!!! Zase zaplacena reklama?
Kunilingus - 19.09.2021 16:00:47
Hjundee nezastavis!

Souboj těžkých vah mezi ojetinami: Patriot i chalupář volí Škodu Octavia III, technokrat VW Golf VII

Podobně drahá auta z jednoho koncernu mají často úplně odlišné zákazníky
15.09.2021 19:12
|
4
Reklama

Ojetá Škoda Octavia Combi Scout III. (2014-2019) je v bazarech téměř podpultovým zbožím

Zvýšený kombík s pohonem všech kol se v bazarech většinou dlouho neohřeje. Není divu
12.09.2021 19:44
|
4

Ojetý Renault Espace čtvrté generace může být pohromou, i nejlepší trefou. Záleží na fázi i motoru

Francouzské MPV je levnější než Ford Galaxy nebo Volkswagen Sharan, a přitom spolehlivější
03.09.2021 07:07
|
6

Prodej litých kol se změnil. Zatímco dříve je motoristé nejvíce nakupovali na jaře, teď frčí podzim

Čím dál více nových aut dostává litá kola ve standardu. Motoristé ale chtějí mít i pěknou zimní sadu
15.10.2021 15:29
|
0

Testovali jsme obytný automobil, který se dá lehce vyrobit z dodávky. Za 55 tisíc korun

Vestavba Visu Sitka sice nemá sprchu ani lednici, ale jako postel nebo malá jídelna poslouží dobře
13.10.2021 08:50
|
4
Reklama

Hyundai i30 N má kouzelné tlačítko, které z něj dělá bestii. Funguje jen 20 vteřin a těžko se hledá

Funkce se jmenuje N Grin Shift (NGS). Rádi bychom ji viděli ve všech sportovně laděných autech
12.10.2021 14:49
|
6

Continental slaví 150 let od založení. Vyrábí pneumatiky z pampelišek a testuje recyklát z PETek

Závod v Otrokovicích dnes vyrábí přes 20 miliónů plášťů ročně. Potíže výrobců aut zatím moc nevnímá
08.10.2021 19:09
|
1
Reklama
Autosalon TV