Reklama
Ojetiny

Ojetá Škoda Octavia Combi Scout III. (2014-2019) je v bazarech téměř podpultovým zbožím

Zvýšený kombík s pohonem všech kol se v bazarech většinou dlouho neohřeje. Není divu
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

O trojkové octavie s pohonem všech kol je na trhu ojetin velký zájem (činí zhruba 10 % nabídky), pokud se pak jedná o provedení Scout, zmizí z bazarového placu rychle jako pára nad hrncem. Důvodů, proč si tento model i přesto, že si stále dobře drží cenu, rychle najde nového majitele, je hned několik. Nejenže provedení Scout dobře vypadá, ale přináší výhody i po technické stránce. Díky pohonu 4x4, ochranným krytům a zvýšené světlé výšce zvládne i lehčí terén, nikterak u něj neutrpěl objem zavazadlového prostoru a těší se pověsti vcelku spolehlivého auta. Přesto je i u něj samozřejmě několik oblastí, na které se vyplatí si dát pozor.

Profil modelové řady

Škoda Octavia Combi Scout se představila na ženevském autosalonu v roce 2014 a k prvním zákazníkům se dostala přibližně v září téhož roku. V roce 2017 pak prodělala facelift v duchu modernizace celé modelové řady Octavia. Zvýšený kombík má světlou výšku 171 mm (+30 mm oproti běžné verzi), kryty podvozku, výrazné lemy blatníků a  jasně viditelný přední i zadní kryt, který autu dodává potřebnou drsnou image. K dalším odlišnostem patří třeba jiné kryty zrcátek či specifická litá kola.

Objem kufru je identický s běžnými verzemi octavie (610 l), což je další plus tohoto derivátu. Z těch dalších je to jednoznačně pohon všech kol přes mezinápravovou spojku Haldex a v případě silného turbodieselu (135 kW) i možnost tažení přívěsu o hmotnosti až 2000 kg.

Scout se v detailech liší i v interiéru, kde najdete nápis Scout vešitý na čalounění sedadel či jako plaketku na volantu. Z hlediska výbavy přibyl (po faceliftu ve standardu) i jízdní režim off-road, který upravuje řídicí elektroniku pro jízdu v terénu.

Situace na trhu

Aktuálně je těchto modelů v prodeji jako šafránu. Dobře vybavený exemplář s rokem výroby 2017 a 90 000 najetými km stojí s nejsilnějším motorem 2.0 TDI (135 kW) 529 000 Kč. I za nejlevnější exempláře z počátku výroby (2014) zaplatíte přes 250 000 Kč, a to mají najeto i hodně přes 200 000 km (někdy až 300 000 km).

Ze situace na trhu je jasné, že zrovna tohle modelové provedení se cenově vůbec podbízet nemusí, vždyť v nabídce jsou na trhu momentálně víceméně jen vyšší desítky těchto vozů, a to v drtivé většině s naftovými motory 2.0 TDI.

Motory a převodovky

Škoda Octavia Combi Scout se na českém trhu nabízela se čtyřmi motory: 

1.8 TSI (132 kW)
Ve třetí generaci octavie patří tento benzinový motor ke spolehlivým agregátům, jakkoliv je těžké s ním jezdit úsporně. I při klidné jízdě se budete pohybovat kolem 9-10 l/100 km.

2.0 TSI (140 kW)
Poměrně raritní benzinový motor, který nahradil předchozí 1.8 TSI) se kombinoval výhradně s automatem. Jeho solidní výkon dělal ze scouta jakési RS v holínkách, díky dobré trakci nebyl problém s přenosem sil na vozovku. Potěší i spotřebou - vzhledem k výkonu není zhruba 8 l/100 km kdovíjak hodně.

2.0 TDI (110 kW)
Pro Octavii Scout nejrozšířenější pohonná jednotka a z mnoha ohledů i nejvhodnější. Převodovka má však poměrně krátké zpřevodování, a tak je vůz zejména na dálnici trochu hlučnější a točí při 130 km/h o něco více, než by bylo ideální. Z hlediska trvanlivosti a servisních nákladů je však tento agregát bez zásadních problémů. Spotřeba se pohybuje kolem 6 l/100 km.

2.0 TDI (135 kW)
Díky zásadním technickým odlišnostem (větší turbo, vyvažovací hřídele) je tento agregát jinak známý ze sportovní verze Octavie RS paradoxně kultivovanější a méně hlučný, než slabší varianta. Ze Scoutu dělá nečekanou raketu v nenápadném outdoorovém kabátu. I tento motor patří ke spolehlivým a je volbou fajnšmekrů, kteří jsou ochotni si připlatit. Počítejte se spotřebou kolem 7 l/100 km.

Servis, závady a poruchy

Škoda Octavia třetí generace netrpí žádnými systémovými konstrukčními neduhy a platí za spolehlivé auto - samozřejmě v případě, že se o něj majitel řádně stará. U verze Scout (a dalších čtyřkolek této modelové řady) se z technického a servisního hlediska přidává mezinápravová spojka Haldex. V té by se měl měnit olej ideálně každých 60 000 km, přičemž náklady na jeho výměnu jsou v řádu nižších tisíců korun. U zakoupeného ojetého vozu by to měl být jeden z prvních úkonů, které by měl nový majitel autu zajisti - tedy, pokud si není 100% jistý, že předchozí majitel tuto část údržby nezanedbával. To se děje hlavně u firemních aut či vozů z operativního leasingu.

Případné problémy s mezinápravovou spojkou poznáte i podle toho, že se při prudkém rozjezdu (ideálně na šotolině) protáčejí přední kola a ta zadní se připojí s výrazným zpožděním či vůbec. Pak je nutné dát vůz na diagnostiku ke zkušenějším servisákům, kteří odhalí příčinu. Nemusí to být vždy na výměnu celého komponentu (ten stojí cca 60 000 Kč), ale třeba jen čerpadla (cca 7000 Kč) či může stačit vyčištění sítka.

O předchozím zacházení leccos napoví i stav spodních ochranných krytů - většina scoutů do terénu zase tak často nezavítala, takže pokud narazíte na exemplář s poškrábanými či rozlámanými kryty podvozku, buďte na pozoru, tohle auto asi nemělo úplně snadný život. Stejně tak u nejsilnějších turbodieselů (135 kW) stojí za bližší průzkum případné tažné zařízení, neboť mohlo být auto využíváno k tažení docela těžkých přívěsů, třeba s koňmi nebo auty.

PLUSY

  • dobrá trakce díky pohonu 4x4
  • prostornost stejná jako u běžné octavie
  • atraktivní nadčasový design
  • rozumné servisní náklady 
  • dostupnost náhradních dílů

MÍNUSY

  • vyšší ceny na trhu ojetin
  • omezená nabídka rozumně ojetých exemplářů
  • vyšší hlučnost u motoru 2.0 TDI (110 kW)
  • u vozů z operativních leasingů riziko zanedbané údržby (zejména pohonu 4x4) 

NÁŠ TIP

Jakkoliv je motor 2.0 TDI (110 kW) trochu hlučnější, stejně bychom se nakonec na trhu ojetin dívali hlavně po něm, a to především v kombinaci s manuální šestistupňovou převodovkou. S ní je Octavia Combi Scout schopna jezdit za cca 6 l/100 km. Ideálně, kdyby bylo auto vybaveno originálním tažným zařízením a jednalo se o verzi po faceliftu (od 2017). Výhodou této motorizace je i širší nabídka na trhu. 

Statistiky (ne)spolehlivosti

Podle statistik poruchovosti u německých technických kontrol TÜV Auto Report 2021 patří Škoda Octavia (konkrétní čísla k verzi Scout neexistují) mezi dvou až tříletými ojetinami při porovnání s ostatními vozy k podprůměrně spolehlivým autům a na školní škále si vysloužila čtyřku. Čtyř až pětileté ojetiny už patří do lehkého nadprůměru (trojka) a šesti až sedmileté ke spolehlivějším modelům (dvojka). Platí tedy, že není třeba se bát starších ročníků, poruchovost se staršími ročníky narůstá jen zvolna.

Podle statistik poruchovosti německých žlutých andělů ADAC Pannestatistik 2021 patří Škoda Octavia 2014 až 2018 k nadprůměrně spolehlivým automobilům . Na školní stupnici v každém z těchto roků výroby získala dvojku.
Reklama

Diskuze

Josef Fiala - 30.12.2022 13:50:03
Vozidlo vlastním (135 kw) a není pravda, že může tahat až 2000 kg jak píše autor článku. Dle TP maximálně 1800 kg. Jinak s vozidlem maximální spokojenost.
Richie - 30.09.2022 23:42:49
Zdedil jsem ho ve firme a po prvni nevoli jsem mu prisel na chut. 110 kW celkem staci a ctyrkolka je super - vyuzivam aktivne pri spousteni privesu s lodi do vody, tahani jachty, vyjezd se drevem z lesa ok. Minusy - pohodli. Je tvrda

Britští záchranáři budou jezdit Škodou Octavia Scout. Přitom se na tamním trhu vůbec neprodává

V rámci speciálního programu ji pro ně automobilka uvolnila hned ve dvou verzích
25.05.2021 15:11
|
2
Reklama

Ve středu v Autosalonu budou závodit Octavie Scout a RS a otestujeme nejvýkonnější superbike

Premiérový Autosalon vás posadí za volant i řidítka automobilových a motocyklových novinek
18.01.2021 08:18
|
0

Nejlepší cestovatelský koráb? Škoda Superb Scout jezdí za hubičku, zdolá lehčí terén a přikryje vás

S obrněnou škodovkou do Chorvatska a zase zpět. Jen stěží bychom hledali více multifunkční auto
09.10.2020 16:11
|
13

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV