Octavia Combi v holínkách
Nová Škoda Octavia Scout měla tu smůlu, že jsme při prvních testech přesedli do jejího interiéru přímo od volantu Octavie RS s benzinovým motorem. Není tedy divu, že to hlavně na prvních kilometrech působilo dojmem, že jsme místo treter oblékli papuče nebo holínky.
Spoustu informací řidič dostává od volantu a tady byl velmi znát rozdíl mezi sportovním progresivním řízením u Octavie RS a klasickým u Octavie Scout. Práce s volantem nám ve Scoutu připadala pomalejší a vláčnější.
Také o 3 cm vyšší podvozek proti RS (1,5 cm proti klasické Octavii) hraje významnou roli. S přispěním měkčeji naladěných tlumičů působilo auto v prudších zatáčkách rozkymáceně. Přesto, že rozměr obutí byl úplně stejný jako u RS (pneu 225/45 R18), dojem z jízdy byl diametrálně odlišný.
S přibývajícími kilometry si ale řidič samozřejmě zvykne a začne v zatáčkách vnímat sofistikovanou práci pohonu všech kol, který dovoluje i v náklonu držet stopu při projíždění prudkých oblouků pod plynem. Nejvíce sympaticky působil Scout na polních cestách. Elektronika umožnila v rámci režimu offroad projíždění zatáček lehkým smykem. V tu chvíli jsme se i za volantem Scouta začali bavit, auto působilo hbitě a ovladatelně. Řádit se ale musí s mírou, protože jízdu v náročnějším terénu limituje v porovnání s terénními vozy nízká světla výška a velké převisy karoserie a tedy relativně malé nájezdové úhly. Párkrát jsme si podvozkem škrtli i v hlubších kolejích od traktoru.
Naladění podvozku cílí jednoznačně na komfort jízdy, ale občasné průjezdy hlubších děr byly překvapivě dost znát. Nejlépe si Škoda Octavia Scout vedla na menších nerovnostech typu kočičích hlav nebo záplatovaných okresek. Tam připomínala létající koberec.
Motor 2.0 TDI s maximálním výkonem 147 kW zátahem, dynamikou, pružností, kultivovaností ani spoluprací se sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG nezklamal. Ve většině jízdních situací se s ním rychle a bezpečně předjíždí. Má dostatek síly i na to, aby zvládl plně naložené auto nebo až dvoutunový přívěs. Zklamáním ale skončilo první měření spotřeby. Palubní počítač ukázal po absolvovaném okruhu průměr 8,6 litru, což je i při svižnějším stylu jízdy, chladném počasí, pohonu všech kol a syrovosti nezajetého auta vysoká hodnota. Podle výrobce by se měl Scout spokojit s pěti litry.