Reklama
Nová auta

Modernizované Audi Q5 si umí nastavit na semaforech zelenou vlnu. Zatím bude s jediným motorem

Světovou novinkou je použití technologie OLED na zadních světlech. Díky ní se mění jako chameleon
Zdroj: Audi

Audi Q5 patří mezi SUV střední velikosti a na trhu působí už od roku 2008. Druhá generace se prodává od roku 2016, takže přišel čas na její modernizaci. Ta by měla do Česka dorazit na podzim a mezi její zásadní novinky patří zadní světlomety s technologií OLED umožňující jejich dalekosáhlé proměny v závislosti na situaci. Zajímavou schopností nového vozu je také komunikace se semafory. Faceliftovaná Audi Q5 se bude zpočátku nabízet v jediné specifikaci 40 TDI quattro.
Reklama

Přiostřený design

Modernizované Audi Q5 se prodloužilo o 19 milimetrů na 4,68 metrů díky delším nárazníkům. Ostatní rozměry zůstaly nezměněné.

Design se v duchu módu přiostřil a osmiúhelníková maska chladiče Singleframe vypadá ještě širší než dosud. Standardně dodávané LED přední světlomety mají jiný design světel pro denní svícení. Z boku auto vyvolává díky nově navrženým krytům prahů dojem vyšší světlé výšky. Od standardní linie se mírně odlišují volitelné výbavy Advanced line a sportovně laděná S line.

Design přístrojové desky je nově zaměřen na horizontální linie, což vytváří dojem rozlehlejšího prostoru. Místo dosud používaného otočného ovládacího tlačítka infotainmentu patří nově ke standardu více než desetipalcový dotekový displej s akustickou zpětnou vazbou.

Přístroje jsou v základním provedení stále analogové, za příplatek však lze mít takzvaný "virtuální kokpit", tedy displej s úhlopříčkou větší než dvanáct palců. Také interiér lze mít v různých výbavových liniích, které se dají libovolně kombinovat s pakety vnější výbavy.

Když se ke mně přiblížíš, zčervenám

V jedné věci je modernizované Audi Q5 prvním autem na světě. Jde o na přání dodávané zadní světlomety s technologií OLED. Jde o novou generaci diod, které vytvářejí povrch, z něhož vychází homogenní světlo. Díky tomu mohou jeho světlomety vytvářet různé typy "obrázků" při různých situacích, jak můžete vidět výše ve fotogalerii.

Zajímavá je například "detekce blízkosti". Pokud se nějaký účastník silničního provozu přiblíží ke stojícímu Audi Q5 na méně než dva metry, všechny segmenty OLED se rozsvítí. Jakmile se Q5 rozjede, vrátí se k původnímu světelnému designu.
Reklama

Ovládá semafory. Ale zatím ne v Česku

Další zajímavé funkce modernizované Audi Q5 nabízí díky službám Car-to-X poskytovaným programem Audi connect. Mohou uživateli pomoci s nalezením volného parkovacího místa nebo využít komunikaci se semafory v některých městech k jízdě v zelené vlně. "Bohužel zatím tuto funkci v Česku nepodporuje infrastruktura. Funguje to ale třeba v německém Ingolstadtu. Auto umí komunikovat se semafory, takže ví, za jak dlouho se rozsvítí zelená, a přizpůsobí tomu rychlost," vysvětluje PR manažer Audi v České republice Jiří Rozkošný.

Audi Q5 je zatím homologované v jediné verzi 40 TDI, tedy s dvoulitrovým naftovým motorem a maximálním výkonem 150 kW. O přenos síly na všechna kola se stará sedmistupňová automatická převodovka S tronic. Systém quattro ultra za normálních podmínek směřuje veškerou sílu na přední kola, ale v případě potřeby zapojí dvě spojky během zlomku sekundy do hry i zadní nápravu. Kombinovaná spotřeba vozu přepočtená na starší laboratorní normu NEDC má činit 5,3 až 5,4 litru nafty na 100 kilometrů.

Audi Q5 se vyrábí výhradně v mexické továrně San José Chiapa, která minulý týden obnovila výrobu po pauze způsobené koronavirem. Nic by tedy nemělo bránit prvním dodávkám modernizovaného Audi Q5 na podzim na český trh.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


První test nového Audi A3 Sportback 35 TDI S line: David Beckham na čtyřech kolech

Sportovní podvozek verze S line exceluje na okreskách, ale je tvrdý ve městě
20.06.2020 20:37
|
0
Reklama

Test Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Stylovému SUV nechutnala sportovní jízda a větší nerovnosti

Automobilka Audi rozšířila segment kompaktních sportovně užitkových vozů o vůbec první SUV kupé
26.05.2020 08:56
|
0

Druhá generace sedanu Audi A3 je luxusnější, méně praktická alternativa nové Octavie. Přijede v létě

Novinka údajně dostane precizněji naladěný podovzek a nové pohonné jednotky
22.04.2020 13:06
|
0

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3
Reklama

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0
Reklama
Autosalon TV