Reklama
Ojetiny

Nová jména mezi nejspolehlivějšími ojetinami: Německá STK doporučují Hyundai i30 nebo Opel Insignia

Našli jsme ojeté vozy, které patří podle TÜV Reportu 2021 mezi nejlepší ve více věkových kategoriích

Mercedes GLC a GLK

Zdroj: Mercedes-Benz

Středně velké SUV od Mercedesu odvozené od třídy C se vyrábí už od roku 2009. Až do roku 2015 ale neslo nelogické označení GLK, teprve nyní je jasné, z jakého základního modelu má toto SUV technický základ.

Ve statistikách spolehlivosti podle TÜV Auto Reportu ale patří do nejlépe hodnocené zóny všechny věkové kategorie. Novinka GLC ale přece jen svého předchůdce trumfla - patří jí totiž vítězství v nejmladší věkové kategorii ojetin ve věku dvou až tří let. GLK patří mezi jedničkáře ve všech ostatních věkových kategoriích, ale na stupně vítězů už se v žádné z nich nedostal.

Mercedes B

Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes letos mezi nejmladšími ojetinami ukázal svou třídu. Na druhém místě za SUV s označením SUV skončilo rodinné MPV - třída B. Ta se aktuálně prodává již ve své třetí generaci, ale do hodnocení TÜV Auto Reportu zasáhla zejména ta druhá vyráběná mezi roky 2011 a 2019. A právě ji by měli zájemci o spolehlivé ojeté auto v bazarech vyhledávat.

Mezi jedničkáři totiž skončily i vozy ve věku 4-5 let, a v kategorii šesti až sedmiletých ojetin se cenově dostupný mercedes umístil dokonce znovu na stupních vítězů. Obsadil třetí příčku.

Naopak zástupci první generace mezi hvězdy v nejstarších věkových kategoriích rozhodně nepatří.

Porsche 911

Zdroj: Porsche

Druhá příčka sportovního vozu Porsche 911 mezi nejmladšími ojetinami je vlastně velkým zklamáním. Všechny ostatní věkové kategorie ojetin totiž tahle ikona ovládla. Je tedy úplně jedno, po jak staré 911 sáhnete. Mnohem důležitější je na ni mít peníze.

V TÜV Auto Reportu se objevují dvě generace - ta předchozí označovaná 991 Series vyráběná v letech 2012 až 2019, a pak starší s označením 997 vyráběná v letech 2005 až 2012.

Mercedes A

Zdroj: Mercedes-Benz

Nebojte se, naše doporučení se rozhodně neomezí jen na značky vozů Mercedes a Porsche, ale protože tento přehled tvoříme od modelů, které se umístily nejvýše v nejmladší kategorii, je to ze začátku trochu sólojízda třícípé hvězdy. Mercedes třídy A třetí generace se vyráběl v letech 2013 až 2018 a znamenal odklon od extravagantního malého MPV k fešáckému a sportovně laděnému hatchbacku nižší střední třídy - tedy velikosti VW Golf. Zároveň patří k nejspolehlivějším autům podle TÜV Auto Reportu. Mezi nejmladšími ojetinami se umístil na osmém místě, ale mezi jedničkáři jsme ho objevili i ve věkové kategorii 4-5 let a 6-7 let. 

Špatně na tom není ani předchozí druhá generace, byť ji mezi premianty nenajdeme u osmi až devítiletých ojetin. U vozů stáří 10-11 let je však znovu na výsluní.

Mercedes C

Zdroj: Mercedes-Benz

Současná generace Mercedesu třídy C se hodně podobá nejluxusnější třídě S a vrátila sedanu a kombíku střední třídy lesk. A to po všech stránkách - i té týkající se spolehlivosti. Mezi jedničkáři v TÜV Auto Reportu 2021 totiž najdeme třídu C pouze ve dvou nejmladších kategoriích - u ojetin 2-3 nebo 4-5 let starých. Předchozí varianty mezi premianty nepatří.

Audi Q3

Zdroj: Audi

Kompaktní SUV Audi Q3 silně považované za holčičí auto se od roku 2019 vyrábí ve druhé generaci, která ale zatím do TÜV Auto Reportu pravděpodobně nezasáhla, nebo jen minimálně. Všechny fanfáry tak patří generaci první, která patří mezi jedničkáře ve všech čtyřech věkových kategoriích, kde se objevila - tedy mezi ojetinami ve věku od dvou do devíti let stáří.

Mitsubishi ASX

Zdroj: Mitsubishi ASX

Konečně tu máme tip na spolehlivou ojetinu i pro méně majetné motoristy. Kompaktní rodinné SUV Mitsubishi ASX je nezmar, který se vyrábí už deset let v jediné generaci s mnoha facelifty. TÜV Auto Report ho do tmavě zelené, tedy nejspolehlivější zóny odpovídající jedničce na školní škále, zařadil hned ve třech věkových kategoriích. Kromě té nejmladší ve věku 2-3 roky je to i 4-5 let a také 8-9 let.

Opel Mokka

Zdroj: Opel

TÜV Auto Report 2021 přinesl na předních místech řadu vozů kategorie SUV, a to i těch cenově dostupných. Patří mezi ně i kompaktní Opel Mokka, který se po faceliftu v roce 2017 označoval Mokka X. 

Mezi jedničkáři se umístil nejen mezi nejmladšími ojetinami, ale také ve věkových kategoriích 4-5 a 6-7 let. Nešlo tedy o žádný jeden náhodný výstřel do tmy.

Aktuálně už se Mokka prodává v nové generaci, který je produktem koncernu PSA. Dobře hodnocené ojetiny ještě nemají s francouzským konsorciem nic společného.

Mercedes GLE a M

Zdroj: Mercedes-Benz

Velké SUV technicky odvozené od třídy E se prodává od modelového roku 2016. V roce 2019 sice přijela na trh nová generace, ale ta se ještě do TÜV Auto Reportu zapsat nestihla. Její předchůdce ale patří mezi premianty mezi ojetinami stáří od dvou do pěti let. Prodává se ve dvou karosářských verzí - kromě klasické karoserie i jako stylovější SUV-kupé coby konkurent BMW X6.

V nejspolehlivější zóně jsou i nejmladší kusy třídy M, tedy ojetiny ve věku šest až sedm let.

Volkswagen Golf Sportsvan a Plus

Zdroj: Volkswagen

Konce tohoto kompaktního rodinného MPV bude litovat nejedna rodina v Německu i Česku. A podle nás půjde o velký hit v bazarech. I proto, že jde dlouhodobě o jedno z nejspolehlivějších ojeých aut a o nejspolehlivější vůz značky Volkswagen. Zkrátka rodinný ideál.

Mezi jedničkáři je ve všech pěti věkových kategoriích - v těch dvou nejmladší jako Golf Sportsvan, v těch starších ještě jako předchozí Golf Plus.
Zdroj: Volkswagen

Audi A1

Zdroj: Audi

Nejmenší vůz značky Audi, prcek velikosti Fabie, sice neoslňuje prodejností, zato patří mezi nejspolehlivější malé hatchbacky.

V TÜV Auto Reportu se zatím projevují zejména výsledky první generace Audi A1 vyráběné do roku 2018. Vůz patří mezi jedničkáře ve věkové kategorii 2-3 roky, 4-5 let a 8-9 let stáří.

Porsche Macan

Zdroj: Porsche

Porsche Macan se stalo po svém uvedení na trh nejen nejdostupnějším, ale také nejprodávanějším modelem značky, což zvláště její purističtí příznivci velmi nelibě nesou. Jde totiž o klasické kompaktní SUV, které se od běžné konkurence rozhodně sportovností neliší tak jako třeba ikonická 911. Nás ale zajímá hlavně to, že jde podle TÜV Auto Reportu 2021 o model velmi spolehlivý. 

Do statistik zatím nezasáhl nedávný facelift, ale i první verze se ihned začaly umísťovat na nejvyšších příčkách žebříčků. Mezi jedničkáře patří jak nejmladší ojetiny ve věku 2-3 roky, tak ty z hlediska Macanu nejstarší, tedy ve věku 4-5 let. V této věkové kategorii se dokonce Porsche Macan umístilo na třetím místě.

Audi Q5

Audi Q5 patří mezi středně velká SUV a zároveň mezi nejspolehlivější ojetiny podle TÜV Auto Reportu 2021. Ve všech pěti hodnocených věkových kategoriích ojetin skončilo v nejlépe hodnoceném tmavě zeleném pásmu. 

Většina slávy připadne na první generaci modelu, která se vyráběla mezi roky 2008 a 2017. Nejnovější ojetiny už ale patří ke generaci druhé, která už v současnosti přichází s faceliftem.

Audi TT

Malý sportovní vůz od Audi by se dal nazvat synonymem spolehlivosti a v žebříčku nejspolehlivějších modelů TÜV Auto Reportu mu patří druhé místo hned za Porsche 911. Nejen, že ve všech pěti věkových kategoriích patří mezi jedničkáře, ale v těch třech nejstarších se navíc vždy umístil na stupních vítězů.

Report pokrývá dvě generace Audi TT. Starší ročníky náleží k druhé generaci vyráběné v letech 2006 až 2014, ty novější k třetí generaci, která se vyrábí do současnosti, ale v roce 2019 prodělala facelift, který už se ani mezi nejnovější ojetiny nedostal. 

Mercedes E

Luxusní sedan a kombík vyšší střední třídy se v aktuální páté generaci vrátil podle TÜV Auto Reportu 2021 z hlediska spolehlivosti tam, kde bychom ho očekávali - tedy mezi jedničkáře. Ano, tam najdeme dvou až tříleté ojetiny.

Předchozí čtvrtá generace začala podobně dobře - v tmavě zeleném, a tedy nejlepším poli podle barevné škály, jsou první kusy výroby staré 10 až 11 let. Pak to s ní ale šlo z kopce a mezi premianty už se nedostala. Čtyř až pětileté mercedesy třídy E klesly dokonce až do průměru.

Opel Adam

Zdroj: Opel

Opel Adam v Česku pravidelně obsazoval příčky nejvyšší v článcích o nejhůře prodávaných nových autech. Kombinace malé, byť stylové třídveřové karoserie, pouze čtyřmístné kapacity a ceny na úrovni fabií, nebo dokonce vyšší, prostě neměla v české kotlině šanci. V Evropě na tom byl lépe, několik let dokonce plnil plány automobilky o prodeji více než 50 tisíc kusů ročně, ale ke konci kariéry už to s ním šlo z kopce, a nakonec skončil bez nástupce.

Z hlediska kvality a spolehlivosti však jde o jedno z nejlepších miniaut, což dokazuje i jeho umístění v TÜV Auto Reportu 2021, kde se hned ve dvou ze tří věkových kategorií (2-3 roky a 6-7 let) dostal mezi jedničkáře. A v kategorii 4-5 let má lepší dvojku. Jde tedy o tajný tip na spolehlivou a cenově dostupnou ojetinu pro mladé začínající řidiče.

Honda Jazz

Malý hatchback s praktickým interiérem Honda Jazz dlouhá léta slul za symbol spolehlivosti. Minulá třetí generace to však bohužel nepotvrdila. I podle TÜV Auto reportu byl model třeba mezi čtyř až pětiletými modely podprůměrně spolehlivý. Až ke konci životní dráhy třetí generace (aktuálně je na trhu čtvrtá) se povedlo mouchy vychytat, takže mezi nejmladšími ojetinami ve věku 2-3 roky už je Jazz opět mezi jedničkáři.

Mnohem lépe ale na tom je generace druhá, která se mezi jedničkáře dostala ve věkových kategoriích 8-9 let i 10-11 let. Tam dokonce skončila na druhém místě ze všech hodnocených modelů!

Mercedes SLC

Zdroj: Mercedes-Benz

Tohle auto už si bohužel jako nové nekoupíte. Dvoumístný sportovní roadster Mercedes-Benz SLC (dříve SLK) se přestal vyrábět v roce 2019. Jako ojetina ale obsazuje první příčky v žebřících TÜV Auto Reportu hned ve třech kategoriích. Jde o auta stará čtyři až devět let. Ve věkové kategorii osm až devět let dokonce Mercedes SLK skončil na druhém místě mezi všemi modely.

Mazda 2

Zdroj: Mazda

Mazda 2 u nás prodejními čísly nikdy nekonkurovala Škodě Fabia, na to byla příliš drahá a zaměřená více na jízdní vlastnosti a na techniku než na co největší prostor. Jako ojetina je ale podle TÜV Auto Reportu špičkově spolehlivá a platí to zejména o současné třetí generaci. Mezi nejmladšími ojetinami sice skončila mezi dvojkařkami, ale ve věkových kategoriích 4-5 let a 6-7 let patří k jedničkářkám.

Předchozí druhá generace technicky spjatá s Forem Fiesta zdaleka takové terno nebyla a její spolehlivost je sotva průměrná.

Mercedes E kupé

Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz
Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Kupé odvozené od Mercedesu třídy E, ale s technikou blížící se luxusní třídě S, se ve statistikách TÜV Auto Reportu objevuje jako samostatný model pouze mezi čtyř až jedenáctiletými ojetinami a ve všech čtyřech kategoriích patří k jedničkářům. 

Toyota RAV4

Jeden ze zakladatelů kategorie SUV, Toyota RAV4, se dlouhodobě drží v žebříčcích TÜV Auto Reportu vysoko. O něco lépe jsou na tom ale starší generace než ty novější. Mezi jedničkáře se zapsala ve stáří 4-5 let (konec čtvrté generace) a dále 8-9 let a 10-11 let (třetí generace). Ani v ostatních věkových kategorií ale nejde o žádný propadák, ale nadprůměrně spolehlivé auto.

Volvo XC60

Zdroj: Volvo

A máme tu další rodinné SUV. Volvo XC60 se dostalo mezi premianty dvakrát ve své první generaci, kterou vidíte na obrázku a vyráběla se mezi roky 2009 a 2017. Úplně nejvýše stojí ty nejstarší kusy ve věkové kategorii 10-11 let, na jedničku ale model dosáhl i v kategorii 4-5 let, tedy v úplném závěru výroby.

Naopak současná druhá generace patří mezi nejmladšími ojetinami ve věku 2-3 let jen k průměru a vysloužila si trojku, což se předchozí generaci nestalo ani jednou.

BMW X1

Zdroj: Tiskový servis BMW
Zdroj: Tiskový servis BMW

Jediným vozem BMW, který se dostal do našeho přehledu, je nejmenší SUV s označením X1. Jedničkářem je ve čtyřech z pěti věkových kategorií, pouze ty úplně nejmladší vozy ve věku dvou až tří let spadly mezi dvojkaře. Opravdu spolehlivá je tedy podle TÜV Auto Reportu první generace a z té druhé vozy před faceliftem.

Audi A6/A7

Sedan a kombík vyšší střední třídy Audi A6 a od něj odvozený pětidveřový fastback Audi A7 Sportback se ve statistikách TÜV Auto Reportu 2021 dostaly mezi jedničkáře díky čtvrté generaci modelu A6 a první generaci modelu A7 vyráběné v letech 2011 až 2018. Uspěly ve třech věkových kategoriích od čtyř do devíti roků stáří.

Špatně na tom není ani nejnovější generace, které mezi nejmladšími ojetinami utekla jednička o chlup. Zato třetí generace modelu Audi A6 skončila ve věkové kategorii 10 až 11 let mezi čtyřkaři.

VW Touareg

Zdroj: Tiskový servis VW

Velký offroad a v současnosti už spíše vůz kategorie SUV Volkswagen Touareg se mezi jedničkáře v hodnocení TÜV Auto Reportu 2021 dostal ve věkových kategoriích 6-7 a 8-9 let. Jde tedy o vozy druhé generace vyráběné mezi roky 2010 a 2018.

Současná třetí generace obřího SUV vyráběného spolu s Porsche Cayenne v Bratislavě na tom zdaleka není tak dobře. V nejmladší věkové kategorii 2-3 roky se dokonce jen tak tak udržela mezi trojkaři.

Audi A3

Zdroj: Tiskový servis Audi
Zdroj: Tiskový servis Audi

Kompaktní hatchback a sedan Audi A3 je podle TÜV Auto Reportu 2021 spolehlivým modelem ve všech pěti věkových kategoriích. Mezi mladšími ojetinami mu ale těsně uniklo umístění mezi jedničkáři, takže nejlépe jsou na tom starší vozy druhé a třetí generace ve věku 6-11 let.

VW Golf

Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Volkswagen Golf je dlouhá léta nejprodávanějším novým evropským automobilem a daří se mu i v hodnocení spolehlivosti TÜV Auto Report 2021. V žádné z hodnocených věkových kategorií nedopadl hůře než na dvojku. Jedničkářem se stal mezi šesti až sedmiletými ojetinami, což má na svědomí jeho sedmá generace, a také mezi nejstaršími ojetinami ve věku 10-11 let, což je pro změnu pochvala pro šestou generaci etalonu nižší střední třídy.

Mazda 3

Čím starší, tím lepší - to platí v hodnocení TÜV Auto Report pro kompaktní hatchback a sedan od Mazdy. Mazda 3 se umístila mezi jedničkáři ve třech nejstarších věkových kategoriích, o což se zasloužily vozy druhé (2008 - 2013) a třetí (2013 až 2018) generace. 

Mezi nejmladšími ojetinami už to taková sláva není. Ve věku 4-5 let je ještě nadprůměrně spolehlivá, ale u nejmladších ojetin už patří pouze k průměru.

Mini

Zdroj: Tiskový servis Mini

Současná třetí generace Mini se ve statistikách TÜV Auto Report 2021 plácá ve věkových skupinách od dvou do pěti let mezi trojkou a čtyřkou. Předchozí druhá generace naopak patří ve všech třech věkových kategoriích od šesti do jedenácti let mezi premianty.

Audi A4/A5

Zdroj: Tiskový servis Audi

Manažerský sedan a kombík Audi A4 a od něj odvozené kupé Audi A5 patří ve všech věkových kategoriích k nadprůměrně spolehlivým modelům, ale účast v našem přehledu mu zachraňují až zástupci dvou nejstarších věkových kategorií 8-9 a 10-11 let. Jde tedy o vozy čtvrté generace Audi A4 a první generace Audi A5. Novější "á čtyřky" a "á pětky" patří mezi dvojkaře, byť jim často jednička unikla opravdu o vlásek.

Ford Fusion

Zdroj: Ford

Pamatujete? Tohle auto bylo svého času v Česku obrovským hitem a nejprodávanějším zahraničním osobním vozem na českém trhu. Ford s ním vlastně předběhl dobu, protože na podvozku Fiesty postavil malé SUV, které se ale tehdy prodávalo za malé peníze, takže ho milovali zejména čeští důchodci a chalupáři.

V TÜV Auto Reportu už ho najdete pouze ve dvou nejstarších věkových kategoriích, protože se přestal vyrábět už v roce 2012. V obou ale dosáhl na nejvyšší hodnocení, takže se po právu objevuje i v našem přehledu. Kdo chce spolehlivé auto za malé peníze, tady má náš tip.
Reklama
Autosalon TV