Reklama
Testy

Za volantem obrněné Audi Q7: Přibrala desítky kilo, ale na jízdní vlastnosti to téměř nemá vliv

Na první pohled je změna na oblíbeném SUV k nepoznání. Pocítíte ji, až když vezmete poprvé za dveře
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Klidná rovná cesta nedaleko Prahy. Přehledná. Sem tam nějaká ta obec. Tmavá limuzína se najednou vytrhne z klidného provozu, zamíří vedle luxusního kombi, krátce se během předjížděcího manévru zdrží na úrovni řidiče a ozve se výstřel. Kulka proletí oknem vedle řidiče, zbrousí sklo a díky tomu těsně mine hlavu. A zasekne se v sedačce spolujezdce, nikdo nezraněn. Smutný příběh se šťastným koncem, bohužel ani trochu vymyšlený. Stal se jen před pár lety... Být tehdy testované Audi Q7, kulka by se zastavila už o boční okno. Čemu všemu odolá a kolik taková úprava stojí?

Pár kompromisů se najde

Společnost SVOS, která má na českém trhu více než třicetiletou tradici, bojuje právě proti zmíněným situacím, „vyrábí" totiž neprůstřelná auta. Autosalon dostal na test odlehčenější verzi, Audi Q7 50 TDI quattro s balistickou ochranou. Byl jsem hodně zvědavý, jak se už tak mohutný a těžký vůz bude chovat.Úprava BR2/FB2 proti krátkým střelným zbraním (odolá ráži 9 milimetrů) navyšuje hmotnost jen o 75 kilogramů a celkově tak ověřené SUV váží 2335 kg. Změna ale není natolik velká, aby byla ještě vyžadována dodatečná homologace vozidla.

Ale před jízdou se ještě podívejme, co takto specifikované Audi vlastně nabízí navíc. Balisticky chráněná jsou všechna okna (to přední navíc neztrácí schopnost vyhřívání), kromě toho střešního. Jsou vyrobena z několika laminovaných vrstev vysoce odolného skla a rozdíl poznáte vlastně jen na tom čelním, kde je tmavá destička, na kterou se promítají data z head-up displeje. Minimálně při seznamování se na ní budete lehce mračit, při pohledu na silnici je trochu rušivá.

Protože asi není úplně žádoucí zajet si s autem někam doprostřed lesa a tam ho rozstřílet, společnost SVOS připravila jeden vzorek okna, které bylo pod palbou, do kufru vozu. Mělo v sobě pět zásahů a budilo pořádný respekt. Stejně jako jeho hmotnost. Ochrana oken není vším, co za cenu 775 tisíc Kč dostanete. To vám bude jasné hned, jak se rozhodnete otevřít dveře, které jsou značně těžší, než ty běžné.

Jsou v nich neprůstřelné panely z kompozitních materiálů, stejně jako ve dveřích za zadními sedadly. Nicméně tady opravdu pozor, nechat se v podobných dveřích při zavírání či větru skřípnout je dvakrát tak nepříjemné než normálně. Důležitou vlastností je jistě to, že auto se skutečně na pohled naprosto neliší. Přesně to si určitě ten, kdosi za podobnou úpravu připlatí, přeje. A kdyby náhodou někdo nevěřil, stačí jedno z oken stáhnout. Jede totiž pomaleji a větší šířka je na něm znát. Tyhle milimetry mohou zachránit život.

Menší sourozence strčí do kapsy

Ještě, než se vrhneme na jízdu, se pojďme na zdánlivě obyčejné Audi podívat. Faceliftovaná Q7 je na trhu přes čtyři roky a pořád se hodně slušně prodává. V rodině modelů Q je na tom lépe jen Q8, testovaná verze strčí do kapsy i oblíbené Q5 a Q3.

Tvary Q7 jsou oproti mnoha současným vozů značně konzervativní, přesto když se auto dobře nakonfiguruje, tak ani tolik nestárne. V našem případě decentní a nenápadná šedá metalíza skvěle seděla s černou maskou, drobnými doplňky a samozřejmě parádními dvaadvacetipalcovými koly. Ty z masivního SUV dělaly nepřehlédnutelný kousek.

Uvnitř vládne už tradičně přehledné propojení prostoru, kvalitních materiálů, komfortu a luxusu. Nic neokázalého, a to i díky účelné architektuře. Elegantní design zdobí tři obrazovky, ta s přístrojovým štítem, další fungující jako infotainment a poslední starající se o teplotu či intenzitu foukání. Audi už takhle funguje hezkých pár let a mně se tu jen těžko něco vytýká. Snad jen ty všudypřítomné otisky prstů.

Rozměrné a pohodlné kožené sedačky jsou dalším poznávacím znamením více než pět metrů dlouhého a takřka dva metry širokého auta. Na dlouhých cestách, kam je stejně větší naftový motor určen, jsou jako dělaná a vzdušné je i sezení vzadu. To je plno důkazů toho, proč je Q7 tak populární. A ještě si přidejte přes 800 litrů zavazadlového prostoru, který je navíc vybaven kolejnicovým systémem.

Plachtící těžkotonážník

Upravenou Q7 pohání nejsilnější vznětový motor, který je pro tento model k dispozici, tedy osvědčená varianta 50 TDI s výkonem 210 kW a 600 Nm. Maximální rychlost je lehce přes 240 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h lze zvládnout za 6,1 sekundy. A je důležité nezapomenout na mild-hybridní techniku se 48volty, které si budete všímat často. Naštěstí jen na displeji, odpojování a následné zapojování motoru zpět do akce během plachtění je téměř nepostřehnutelné.

Ale to umí i klasická neupravená Q7. Jenže co ta balisticky vylepšená? Nově nabyté kilogramy se šikovně rozprostřely, při jízdě tedy běžné vlastnosti vozu nijak netrpěly. Ale přesto mi auto pocitově přišlo trochu těžší. To byl nejspíš jakýsi "neprůstřelný efekt", který si zahrával s mým mozkem. Nebo ty těžké dveře? Těžko říct. Fakt je ten, že chvílemi Audi působilo trochu těžkopádně.

Ale to bylo pravděpodobně způsobeno tím, že auto je zkrátka samo o sobě velké a i bez přidaných kilogramů dost těžké. Co si budeme, sedmdesát kilogramů? To je jeden pasažér navíc, že... Každopádně tenhle mindset rozhodně neměly brzdy - kilo sem / kilo tam - i u takového těžkotonážníka fungovaly skvěle.

Výtečně je odhlučněná kabina, podvozek je skutečně komfortní a přes 22palcová kola není cítit nic nepříjemného z povrchů silnic. Bez povšimnutí pracuje i osmistupňová automatická převodovka a já tedy marně hledám vyloženě slabou stránku. Že by zatáčky? Ne nutně. Trochu se sám sebe ptám, proč bych se měl s takovým autem vlastně do zákrut vrhat po hlavě.

Co se netýká konkrétního modelu, ale vztahuje se spíš na celou generaci Q7, je velikost. Ačkoliv se s ním manévruje dobře, fakt je ten, že tohle SUV patří k tomu největšímu na trhu, takže pro někoho, kdo se bojí v uličkách, je si nejistý při parkování, nebo se nerad někde mačká, prostě není. Je to obr na kolech.

Nejlepší je mimo město

Asi to nebude velké překvapení, nejlépe jsem se cítil v autě mimo město. Nebo takhle. V Q7 se nejde cítit špatně, ale teď myslím vyloženě na spotřebu. Velký naftový motor si samozřejmě libuje na dálnicích a okreskách. V konstantní rychlosti mezi 70-100 km/h se spotřeba stáhla na 6,5 litru, dálnici zvládá s úsměvem na přední masce lehce nad 8 litrů na stovku.

Svezení ve městě už do 75litrové nádrže zasahuje výrazněji, nevinil bych ale balistickou úpravu. Plus minus deset litrů je tu základem, s pár kolonami se lehce dostanete i nad 11 litrů, ani to ale není ničím, co by mělo potenciálního majitele překvapit.

Já jsem byl primárně spokojený s tím, že vůz opatřený speciální vrstvou ochrany nevykazuje takřka žádné změny oproti regulérnímu modelu. To je klíčové. Kdo by se tedy cítil ohrožen na životě a využil by raději možnosti navýšit své bezpečí, tady tak může učinit.A nové Audi? Testovaný vůz bez úpravy přijde na 2,8 milionu korun, ale kdo něco oželí, v základu se dostane o milion níže.
Reklama

Diskuze

Pitel - 16.05.2024 12:26:51
Panebože

Uvnitř vás přivítá mluvící hlava. Vyzkoušeli jsme čínský kombík, pohodlím strčí Teslu do kapsy

Nio ET5 Touring zapadá někam mezi MG5 Electric a Volkswagen ID.7 Tourer, a to rozměrově i cenou
12.05.2024 18:31
|
2
Reklama

Benzinové OPC by bylo lepší, přesto bereme plug-in hybridní Astru GSe na milost. Podvozek má skvělý

Sportovní plug-in hybrid potěší výkonem, výbornými jízdními vlastnostmi i spotřebou
21.04.2024 18:39
|
0
Reklama

Elektrické BMW iX2 umí na silnici bavit. Kvůli pomalému nabíjení je ale jen pro trpělivé řidiče

Luxusní materiály dělají skvělou atmosféru, překvapí velký kufr. Už chybí jen lepší nabíječka
19.04.2024 08:10
|
1

Land Rover Defender Outbound je parádní cestovatel s poctivým dieselem. Nadchne rodiny i dobrodruhy

Verze Outbound má být luxusním základem pro řidiče, kteří mají rádi dobrodružství
29.03.2024 08:49
|
0

Poprvé za volantem elektrického Macanu. Jihoevropské silnice ukázaly, že je to pořád pravé Porsche

Macan už je sice pouze elektrický, ale nový model DNA tradiční značky nezapře
04.11.2024 17:00
|
1

Hybridní Duster je parťákem normálního člověka. Se spací vestavbou je ideálem pro digitálního nomáda

Hybrid 140 nahrazuje úspěšný diesel, s automatem a skládací postelí je společníkem do nepohody
11.10.2024 13:52
|
5
Reklama

Francouzský sekáč Renault Rafale je varováním pro prémiové soupeře. Zamrzel jen přemýšlivý automat

Je pěkný navenek i uvnitř, E-Tech full-hybrid je pohodovým pohonem pro nenáročného řidiče
26.09.2024 18:24
|
0

Základní benzinový motor ve Škodě Octavii je podobně úsporný jako ten naftový. Překvapil i dynamikou

Vyzkoušeli jsme nově nejslabší pohonnou jednotku klíčového modelu značky. Stačí rodinnému vozu?
05.09.2024 07:14
|
6
Reklama
Autosalon TV