Reklama
Testy

Elektrický Opel Grandland vás do sedačky nezatlačí. Vsadil hlavně na design a pohodlí

I s menší baterií lze dosáhnout rozumného dojezdu. Ve zbrusu nové kabině jsme našli vtipná řešení
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Elektrické modely koncernu Stellantis vyskakují jako hříbky po vydatném dešti. Kromě novinek, jako je například Alfa Romeo Junior (testovali jsme ji zde) nebo na rok 2026 chystaná Lancia Gamma, stojí za pozornost i nové generace už známých SUV, jakým je třeba Peugeot 3008. I když v případě Opelu Grandland nezůstal takříkajíc plech na plechu a s minulou verzí má snad společné jen jméno.

Je to dobře, protože s tímhle autem se Opel katapultoval do velmi zajímavých futuristických výšin, které maskují, že jde prostě o další SUV se stejným pohonem jaký mají jiné značky skupiny. A nejen díky svému nevšednímu vzhledu má solidně nabito proti úhlavnímu nepříteli, kterým je v našich zeměpisných šířkách takřka stejně velká Škoda Eynaq. Jaké zbraně proti ní má, to jsme zjišťovali v redakčním testu.

Hlavně je vidět

Na platformě EMP2 toho stojí zkrátka hodně, ale jednotlivým značkám se nedá upřít, že se nebojí pořádně zapojit vlastní styl. U Opelu Grandland to platí dvojnásob. Nejen proto, že oproti minulé generaci výrazně narostl na délku (+173 mm), čímž se dostal bez pár milimetrů na stejné hodnoty jako Škoda Enyaq. Pozornost poutá hlavně designem, který je futuristický a odvážný.

Vpředu vozu dominuje maska Vizor 3D, což je vlastně „prosklená“ plocha, pod kterou se schovají nejen full-LED světlomety, ale i podsvětlená maska spolu s logem. To evropská legislativa umožnila teprve nedávno a v Rüsselsheimu toho umně využili. Okamžitě tak z auta udělali takové, za kterým se lidé se zájmem otáčí. Toho jsme si všimli během testu. Zboku jde spíš o klasické SUV, vynikne ale naše zajímavá barva Impakt, kterou Opel používá i v tiskových materiálech. Nebo 18palcová kola – ta jsou v testované výbavě GS v ceně.

Červeně svítící záď je pak také hodně výrazná. Příznivcům saabů připomínají brzdovky při bočním pohledu poslední model 9-5, ostatní zase zaujme svítící logo OPEL. Prostě a jednoduše, tohle auto na sebe upozorňuje ve všech směrech a vystupuje tak z šedi moderní produkce této kategorie.

Opel Grandland Electric: Technické údaje

Motor: el. motor
Převodovka: 1st
Max. výkon: 157 kW
Zrychlení 0-100 km/h:
9,0 s
Spotřeba: 16,9 kWh/100 km
Délka: 4650 mm
Objem kufru: 550 l
Základní cena: 1 079 990 Kč

Podrobnější údaje ZDE

Prostě Star-Trek

Kabina nového Opelu Grandland pokračuje ve futuristickém směru, napoprvé si řeknete: „Wow, je tohle Star-Trek?“ Nová sedadla, palubní deska, volant nebo displeje jsou od značky, která zastává občas poněkud německy studená řešení, milým překvapením. Palubka má dva displeje, oba jsou extra široké a nízké. Ten před řidičem zobrazuje spíš méně informací, aby příliš neodváděl pozornost. Navíc tu máte head-up displej a lze i cirkulovat mezi nejrůznějšími grafickými sestavami. Ty jsou ale povětšinou stejné.

Nejvíc pozornosti poutá středová obrazovka s úhlopříčkou 16“ palců. Je sice výrazně nakloněna směrem k řidiči, ale díky své šíři nechává prostor i pro ovládání spolujezdce. Ten tak má k dispozici pravou část, kde si může zvolit různé věci. Operační systém je rychlý, grafika jemná a uspořádání funkcí přehledné. Navíc tu musíme ocenit rychlé tlačítko, které vás pošle do menu, kde můžete vypnout otravné asistenční systémy včetně povinné evropského „prudítka“. Propojení s mobilem je snadné, přičemž se dostáváme k jednomu hodně zajímavému řešení.

Opel se rozhodl vyřešit to, aby vás za jízdy nelákalo dívat se na mobil. Schováte ho do přihrádky, kde jeho přítomnost vidíte přes mlžné sklíčko a víte, že se bezdrátově nabíjí. Navíc nebudete trpět úzkostí, jako kdybyste měli telefon schovaný z dohledu. Za jízdy se ale v přihrádce zhasne a není tedy mobil vidět. Při vypnutí vozu se přihrádka rozsvítí, abyste na své spojení se světem nezapomněli. To je vtipná a promyšlená věc.

Stejně tak je dobře, že se Opel nezbavil všech fyzických tlačítek a zachoval právě ta, která potřebujete nejčastěji. Jde o nastavení teploty a „ofuku“ u klimatizace a samozřejmě také zvuku. Díky! To naopak tlačítka na novém volantu mohla být vyřešena elegantněji. Jsou součástí většího přepínače a za jízdy se v nich dobře neorientuje, nehledě na to, že prostě občas zmáčknete to, co nechcete.

Rodinná velikost

Opel je potřeba pochválit i za pohodlí. Nejprve za pozornost stojí sedadla, která mají dělené části pro vaše.. ehm.. pozadí, takže jsou měkká na hýždě, ale střední proužek nechává prostor pro proudění vzduchu. Že by dobré řešení proti hemoroidům? Kromě toho mají široké možnosti elektrického nastavení a také jsou vybavena masáží. Na výběr je celá řada módů, nejpříjemnější jsou kočičí tlapky. Spolu se zapnutým vyhříváním je to jedno velké blaho.

Myslelo se ale i na praktičnost. Grandland má velké kapsy ve dveřích vpředu i vzadu. K tomu velmi hlubokou přihrádku ve středovém tunelu, kam můžete schovat obsah několika dámských kabelek a ještě zbude místo pro velkou láhev, a to vše jde pak zavřít. Pak je tu třeba i nastavitelný držák nápojů. Jistě, jde o drobnost, ale na cestách docela příjemnou.

Opel Grandland Electric se bude často poměřovat se Škodou Enyaq. Podle našeho měření je mladoboleslavský elektromobil uvnitř prostornější, ale jen o trochu. Grandlandu jsme naměřili na délku (dohromady vpředu i vzadu) místo na nohy 151 cm. Pro srovnání, Enyaq má 155, citelný rozdíl to tedy není. Pokud chcete vidět další naměřené hodnoty, podívejte se do záložky v našem katalogu. Ceník Opelu Grandland najdete v něm.

Opravdu je potřeba víc výkonu?

Opel Grandland má na výběr ze dvou velikostí baterie, ale k dispozici je jen jeden výkon elektromotoru 157 kW. To je trochu škoda, protože třeba sesterský Peugeot 3008 má na výběr i výkonnější 170kW variantu. Nutno podotknout, že Grandland do zásuvky váží přes dvě tuny, takže v žádném případě nejde o ten typ elektromobilu, který by vás akcelerací zarazil do sedačky a oslnil spolujezdce, jenž v bateriovém vozu sedí poprvé.

Kdepak, tady se hraje hlavně na plynulou a komfortní jízdu. Ano, dynamika je rozumná pro předjíždění nebo rychlé zařazení se na dálnici, ale stíhačkou Grandland bezesporu není. Opakují se tu tak stejné postřehy jako v případě našeho testu elektrické varianty Opelu Astra ST (přečtěte si ho zde). Elektromotor je prostě jedna z nabízených motorizací a nemá potřebu nějak zásadně převyšovat ostatní třeba šíleným a mnohdy zbytečným výkonem. A to je v zásadě sympatické.

V případě vysoké karoserie SUV i hmotnosti je ale potřeba počítat s tím, že má slabší motor hodně práce s rozpohybováním vozu a proto je i spotřeba vyšší. Se zapnutým sportovním režimem, který odemkne maximální výkon, jsme vymetli okresku za 26 kWh. Při cestování na dálnici jsme jezdili za 22 kWh, jen po městě a s klidnou nohou jsme se dostali pod 19. Nakonec jsme test končili s výsledkem 21,5 kWh na 100 km. Námi zkoušený vůz s menší 73kWh baterií by proto reálně ujel 340 kilometrů. Ještě dodejme, že teploty se při testu pohybovaly mezi šesti až osmi stupni Celsia.

Grandland však nabízí poměrně rychlé dobíjení, maximum je 160 kW, takže můžete při delších cestách zužitkovat i výkonnější nabíječky. Poněkud zvláštní je ale systém rekuperace, který se na rozdíl od Peugeotu, kde je prostě tlačítko B na jízdním voliči, ovládá pomocí páček pod volantem. Lze si nastavit několik úrovní, všechny jsou ale velmi blízko sebe a prakticky nerozeznatelné. My jsme tak nechávali během testu první polohu, která se nastaví automaticky. Nejvíc totiž připomíná spalovací auto. Vzhledem k malému rozpětí síly rekuperace nám přijdou volby páčkami docela zbytečné.

Na pohodu

A jaký je nový Opel Grandland na českých silnicích. Odpověď je jednoznačná – vyloženě komfortní. Podvozek je velmi dobře odhlučněný a nedočkali jsme se ani žádných větších rázů od velkých kol. Baterie umístěná pod podlahou snižuje těžiště, auto se proto chová v zatáčkách jistěji a s menšími náklony. Protože má ještě rozumnou velikost, nedochází ani ke kymácení, což je problém velkých elektrických SUV. Posilovač je nastaven tak akorát, stejně tak strmost řízení. Prostě takový typ vozu „sednout a jezdit“, což většina řidičů ocení.

A možná ocení i velmi zajímavou cenu. My jsme sice řídili model ve vyšší výbavě GS, ale jinak se testovaná verze Electric 73 kWh teď prodává za 1 079 990 korun. To je velmi rozumně nasazená cenová hladina. Určitě bychom po tomto voze sáhli tisíckrát raději než po Tesle Model Y, která je jízdně mnohem méně příjemná. A to říkáme i s vědomím toho, že má stejně jako Enyaq výrazně více výkonu než Grandland a jezdí tudíž o dost rychleji. Ostatně, jak je na tom Opel Grandland Electric 73 kWh ve srovnání s konkurencí, to jsme zjišťovali v našem porovnávači.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Mokka je aktuálně nejúspěšnější Opel v Česku. Značka srazila jeho cenu o 160 tisíc korun

Model patří mezi nejnápaditější kompaktní SUV na tuzemském trhu. Vsadil na design i dostupnost
11.11.2024 10:00
|
4
Reklama

MPV za rozumný peníz a s klasickým motorem se opět prodává. Ale jen u Opelu, Rifter je nedostupný

Combo lze už zase objednat do výroby jako M1 se spalovacím motorem. U Rifteru to stále nejde
06.11.2024 17:53
|
2
Reklama

Opravdová prémiovka od Opelu? Druhá generace modelu Grandland je lepší ve všech ohledech

V Německu jsme absolvovali první jízdy s novinkou segmentu C-SUV. A hodně nás překvapila
05.11.2024 14:00
|
1

Dostupná auta pro denní cesty, SUV pro rodinu, Opel Astra pod drobnohledem. Autosalon už ve středu

V premiérovém dílu otestujeme Renault Rafale, Teslu Cybertruck i bazarové Mitsubishi Outlander
14.10.2024 14:00
|
0

Takhle vypadá nová Škoda Enyaq. Design sjednotila s Elroqem, cenou se pod milion nevejde

Auto dostalo bohatší výbavu. Díky lepší aerodynamice si prodloužilo dojezd až na 589 km
08.01.2025 10:15
|
1

Doba se mění. Elektrický Rolls-Royce Spectre je nyní nejúspěšnějším vozem značky v Evropě

České dealerství vozů Rolls-Royce hlásí druhý nejlepší výsledek od svého otevření v roce 2014
08.01.2025 07:30
|
0
Reklama

Vzpomínka na dálniční stíhače: Volkswagen Passat 2.0 TSI umí spěchat s grácií, ale má hlad

Nejvýkonnější benzinový motor, k tomu pohon všech kol a ještě top výbava? To je dobrá lahůdka
06.01.2025 16:16
|
0

Korejci ohlásili baterii, která sama sebe uhasí. V elektromobilu má vydržet doživotně

Díky svému složení by měla baterie ještě po 1000 cyklech udržet 88 procent své kapacity
06.01.2025 10:01
|
6
Reklama
Autosalon TV