Reklama
Nová auta

Poprvé za volantem MG4 X-Power: Stojí pouze milion, je pekelně rychlé, ale má své dětské nemoci

Vyzkoušeli jsme britsko-čínský elektromobil na steroidech s výkonem 435 koní

Britsko-čínská automobilka na česky trhu uvedla sportovní derivát cenově dostupného elektromobilu MG4. Hot hatch MG4 X-Power s výkonem 435 koní je nejrychlejší auto s cenovkou do jednoho milionu korun. Jak ale ve skutečnosti nabušený elektromobil s anglickými kořeny jezdí? To jsme zjistili na mosteckém polygonu.

MG vytáhlo esa z rukávu

Běžná verze MG4 patří mezi velmi dobře prodávaná elektrická auta. Čínská automobilka na to jde chytře a své konkurenty drtí nízkou cenovkou. Za 780 tisíc korun nabízí slušně vybavený rodinný hatchback s ucházejícím dojezdem. Nicméně u MG se rozhodli, že základních 170 nebo popřípadě 204 koní je stále málo. Proto na trh přichází sportovní derivát s označením X-Power.

Vrcholné MG4 člověk pozná na první pohled. Má agresivnější tvary karoserie a velká kola s macatými třmeny. Poznávacím znamením je pak i speciální matná barva Racing Green, kterou nosí speciální edice X-Power Green Edition. Ta je výhradně určená pro české zákazníky a odkazuje na MG EX181 z roku 1957.

X-Power nemá přímou konkurenci

Slušivý kabátek ale není to jediné, co ostře střiženou variantu X-Power odlišuje od běžného MG4. Ty hlavní změny se odehrály pod kapotou. Elektrický hatchback dostal dva elektromotory s celkovým výkonem 435 koní, pohon všech čtyř kol, výkonnější brzdy a optimalizovaný podvozek uzpůsobený na dynamičtější jízdu. A výsledek? Zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy, maximální rychlost 200 kilometrů za hodinu a mnohem více přilnavosti díky vektorování točivého momentu.

To jsou přinejmenším úctyhodné hodnoty, obzvlášť, když vezmeme v potaz, že MG4 X-Power se v Česku prodává za 999 900 Kč. Na to konkurence jednoduše nemá odpověď. „Zatím žádný nabízený elektromobil se nedokáže modelu X-Power vyrovnat. Případní konkurenti buď mají nižší výkon, nebo nenabízejí pohon 4x4, a když už, tak stojí o polovinu více“, řekl Autosalonu tiskový mluvčí automobilky MG Marek Vodička.

Ovšem jedna věc jsou papírové hodnoty, a ta druhá reálná zkušenost. Upřímně jsme ze začátku byli k elektrickému sportovnímu hatchbacku skeptičtí a obávali jsme se, že nárůst výkonu mu spíše uškodí než prospěje. A jak to dopadlo?

Novinka je velmi rychlá, ale má co zlepšovat

MG4 na steroidech jsme si poprvé vyzkoušeli na mosteckém polygonu, kde nám organizátoři připravili technicky náročnou trať. Usedáme za volant a poprvé přidáváme plný plyn. Akcelerace nás doslova zarazila do sedačky a to natolik, že jsme měli pocit, že auto má ještě o pár desítek koní navíc. Během pár sekund jsme se dostali na dálniční rychlost a už jsme vyhlíželi první záludnou šikanu. Začali jsme brzdit. V tu ránu jsme si málem vyrazili zuby o volant. Nástup brzd byl až nepřirozeně agresivní a pedál hůře dávkovatelný. Na druhou stranu elektromobil zpomalil opravdu rychle a větší brzdové kotouče a třmeny svou úlohu splnily (z rychlosti 100 km/h auto zastaví na pouhých 34 m).

První zatáčka je tu a my zahajujeme manévr. MG4 X-Power se lehce nakloní a s jen mírnou nedotáčivostí se stáčí do prudké levotočivé zatáčky. Přichází další změna směru a my si začínáme všímat, že čínsko-britský elektromobil těží ze své relativně nízké hmotnosti 1,8 tuny. Hot hatch na baterky při správném používání plynu hezky drží stopu a nepůsobí těžkopádně. Jenže přichází kluzná plocha a s ní i první možnost vyzkoušet chování pohonu všech čtyř kol a uzávěrky diferenciálu XDS.

Nejdříve jsme chytili nedotáčivý smyk a v dalším okamžiku se ke slovu dostala přetáčivost. A my? My mohli jen sedět a čekat, jak to dopadne, jelikož auto nám i přes vypnutou kontrolu trakce „sebralo“ plyn, který bychom v normálním případě použili k ukočírování smyku. Pokud by se řidič do podobné situace dostal třeba na sněhu, mohlo by to znamenat velký problém, nicméně při běžné jízdě na suché vozovce k tomuto jen tak nedojde. To ale nemění nic na tom, že by MG mohlo na naladění softwaru elektroniky a čtyřkolky zapracovat.

Zatím si ale nedovolíme vyhlašovat finální verdikt o tom, jak X-Power jezdí, jelikož se třemi dalšími novináři jsme měli na novinku zcela odlišné názory. Proto si počkáme na týdenní redakční test, abychom sportovně střižené MG4 poznali více do hloubky a nenapsali něco, čeho bychom vzápětí mohli litovat.

Shrnutí a závěr

Pokud ale shrneme naše první dojmy, tak MG4 X-Power je pekelně rychlé v přímce, překvapivě dobře brzdí a na hladkém suchém asfaltu i poměrně hezky zatáčí. A když vezmeme v potaz, že stojí jedem milion korun, jde vlastně o velmi zajímavý elektromobil, který nemá na dnešním trhu konkurenci. Jenže ani zdaleka se nejedná o dokonalé auto a inženýři z Británie a Číny ještě mají co zlepšovat. Obzvlášť co se týče naladění elektronických systémů, pohonu či brzd.

Všechny podrobnosti včetně cen najdete v našem katalogu. Stačí kliknout na tento odkaz. A jestli vás zajímá, jak je na tom MG4 X-Power ve srovnání s jiným sportovně laděným elektromobily typu Kia EV6 GT nebo Volkswagen ID.4 GTX, náš srovnávač je vám plně k dispozici. Připravené porovnání najdete zde. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


MG v Ženevě představilo nový hybridní model 3. Má bezmála 200 koní a spotřebu benzinu 4,4 l/100 km

Hybridní MG3 se na český trh dostane na přelomu května a června tohoto roku. Má být extra levné
26.02.2024 16:00
|
0
Reklama

Tento model Lamgorghini Countach rozhodně není na hraní. Stojí stejně jako nová Škoda Kamiq

Postavit malou repliku legendárního italského vozu zabere profesionálům na 400 hodin práce
20.02.2024 12:00
|
0
Reklama

MG přiostřuje. Nejdostupnější elektromobil dostal silnější motor a luxusnější výbavu

Začátkem února čínský výrobce osvěžil nabídku modelu MG 4 Electric. Stále se vejde pod milion
05.02.2024 08:00
|
1

MG5 Electric je první kombi do zásuvky. Stojí pod milion, ale pár drobností by chtělo vyladit

I přes zimní období jsme dosáhli na rozumnou spotřebu. Přesto nám ale baterie přišla poněkud malá
30.01.2024 12:13
|
0

Kvíz: Poznat auta jen podle koncovek výfuků není nic snadného. Troufnete si?

Vyzkoušejte si, kolik automobilů dokážete poznat. Většinou na sebe výfuky upozorňují sportovní vozy
21.04.2024 08:52
|
0

Lásku k autům přenáší na malířské plátno. Mladá umělkyně otevřela novou výstavu v pražské kavárně

Nelly Pacourková vyobrazila na malířská plátna automobilové ikony. Teď je vystavuje v Praze
17.04.2024 08:06
|
0
Reklama

BMW M3 Touring je moje nové nejoblíbenější auto. Je zábavnější než M4 a má kufr o objemu 500 litrů

Vyzkoušel jsem nadupaný kombík se střešním boxem, který poutá pozornost více než kdejaký supersport
11.04.2024 18:02
|
0

První dojmy: Škoda Kodiaq jezdí pohodlněji než dříve. Naftové motory se zbavily nepříjemné prodlevy

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávaného mladoboleslavského SUV s cenovkou milion korun
10.04.2024 12:15
|
0
Reklama
Autosalon TV