Korejci ohlásili baterii, která sama sebe uhasí. V elektromobilu má vydržet doživotně
Baterie jsou jedním ze slabých článků elektromobilů. Jsou poměrně drahé a postupem času degradují, takže třeba už druhého majitele vozu čeká nákladná výměna, což snižuje zájem o elektrické ojetiny. Navíc jsou dokumentovány případy jejich vzplanutí. To vše by mělo ale teď být vyřešeno. Alespoň to tvrdí tým jihokorejských vědců z tamního technologického institut (DGIST), kteří přišli s baterií, jež dokáže sama sebe uhasit. Informovali o tom ve studii, kterou zveřejnil odborný magazín Nano Micro Small.
Kromě elektromobilů půjde i do mobilů
Nebudeme zacházet do technických podrobností, nicméně nová baterie těží z chytrého designu. Využívá tři vrstvy elektrolytu, kdy je vnitřní tužší, což zlepšuje strukturální integritu baterie, zatímco vnější je měkčí, což zase zajišťuje lepší kontakt s elektrodami. Elektrolyt je navíc obohacen o látku „decabromodiphenyl etan“, která se běžně využívá ke snížení hořlavosti materiálů. Pokud by se tedy dostala do požáru, měla by sama sebe uhasit, hlásí vědci.
Design baterie zároveň podporuje její delší životnost. Podle studie by měla po tisíci nabíjecích cyklů vykázat kapacitu 87,9 procenta té původní, což je mnohem lepší výsledek než u současných článků. Ty vykazují o zhruba 20 až 30 procent méně než v původním stavu. Díky tomu by mohl elektromobil nabízet uspokojivý dojezd i po stovkách tisíc najetých kilometrů, což by v reálu znamenalo, že by nebylo během životnosti vozu baterii vůbec nutné měnit.
Nová baterie má být tedy bezpečnější a spolehlivější než ty v současných vozech. Navíc není omezena na elektromobily, ale může se dostat i do menších zařízení, jako jsou notebooky, tablety nebo mobilní telefony. I u nich by došlo k výraznému prodloužení životnosti, což by zase přispělo k udržitelnějším řešením. Kdy se ale nová baterie dostane do výroby, to zatím není jasné.