Reklama
Ojetiny

Mazda MX-5 za 200 tisíc je ideální letní ojetina. Za volantem baví i bez výkonu a je spolehlivá

Na výběr jsou dva motory, slabší neznamená nudnější. Při koupi zkontrolujte, zda ji netrápí vlkhost
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Mazda MX-5 je fenomén. Auto s poháněnými zadními koly, ostrým řízením i řazením a možností prostě jen zahodit střechu za hlavu a kochat se okolním světem, zlákalo už mnoho řidičů. Od zrození první generace uplynulo 35 let a stále se prodává. My jsme se v testu ojetiny zaměřili na třetí verzi označovanou jako NC, která je i pro dnešní dobu dostatečně moderní, ale její cena padla už téměř na minimum. Seženete ji od nějakých 180 tisíc korun, navíc často bývá v dobrém stavu. I to z ní dělá ideální bazarovku, se kterou si můžete užít léto a pak ji třeba poslat dál. Možná vás ale natolik nadchne, že si ji budete přes zimu hýčkat v garáži i pro další sezonu.

Jak dnes vypadá

Mazda MX-5 generace NC sice na první pohled vypadá jen jako evoluce modelu NB, nicméně s předchůdcem ji téměř žádné díly nepojí. Čtyři metry dlouhý roadster se vyráběl rovných deset let od roku 2005 do 2015 a díky jednoduchému střihu a několika modernizacím vypadá svěže dodnes. U této generace můžete poprvé narazit na verzi s pevnou elektricky skládací střechou, my jsme ale sáhli po klasice s ručně ovládaným „plátýnkem“ a doporučujeme to i vám. Zkoušený kousek z roku 2009 měl najeto 128 tisíc kilometrů a byl velmi zachovalý. I proto se prodával v bazaru AAA Auto za 260 tisíc korun (210 tisíc v případě úvěru). Patřil tedy k těm lehce dražším na trhu.

I když má už NC rozumné rozměry, interiér je pořád poměrně malý. Lidé s výškou nad 190 cm budou občas brousit hlavou o střechu, přesto si stále dokáží najít ideální pozici za volantem. Ten byl v našem případě vyveden v hnědé kůži. Jen škoda, že byl poněkud opotřebovaný. Pak už má řidič k dispozici jen jednoduché budíky, nepříliš informativní palubní počítač, tři otočné voliče klimatizace, ale hlavně nádhernou hliníkovou hlavici řadící páky s červeně vyznačenou dráhou v kulise (pozor, to ale není standard!). U našeho vozu někdo vyměnil originální rádio za modernější systém, my bychom tam raději viděli původní.

Kouzlo Miaty, jak se MX-5 také přezdívá, spočívá v manipulaci s plátěnou střechou. Prostě nad hlavou odjistíte hák, který ji upíná k čelnímu sklu a pak ji „zahodíte“ za hlavu. Pokud se naučíte použít správnou porci síly, uslyšíte cvaknutí a je hotovo. Stejně jednoduše to jde i zpět, jen musíte odjistit páku mezi sedadly a pak sáhnout za hlavu a střechu přetáhnout. U některých kusů může být ale mechanismus umožňující povyskočení střechy a její snadné uchopení poněkud unavený. To byl případ i našeho vozu. Pak se střecha hůř nahmatává a natahuje. Jak Mazda MX-5 vypadá v detailech, na to se můžete podívat i v následující fotogalerii:

Problémy testovaného vozu

Moc se nám nelíbil velmi opotřebený volant, který naznačuje, že ho v letních měsících držel někdo, komu se zřejmě hodně potily dlaně. V našem případě byl také unavený mechanismus „vystřelování“ střechy po jejím odjištění v otevřeném stavu, takže jsme museli prsty šátrat a hledat, jak střechu chytnout. To nás překvapilo ve chvíli, kdy přišla přeháňka.

Jak dnes jezdí

Mazdu MX-5 si můžete tradičně pořídit se dvěma motory, jde o atmosférické čtyřválce se 16 ventily, rozdíl je v objemech – 1,8 a 2,0 litru. Dvoulitr je v bazarech o něco dražší a také méně častý, nabízí ale slušných 118 kW. Námi testovaná jedna-osmička s 93 kW by se mohla zdát být slabá, opak je ale pravdou. Atmosférická charakteristika a pěkná pružnost od středních otáček dává vozu švih. Reakce na plynový pedál je rychlá, akceleraci ještě doprovází libozvučný projev výfuků. Zejména s otevřenou střechou se tak řidič přistihne při úsměvu, i když objektivně není Miata v přímé lince úplně rychlým vozem.

Na dojmu z řízení přidává i manuální pětistupňová převodovka (dvoulitr má šestikvalt), kdy se řadí krátkou pákou ve velmi krátkých drahách. Rychlosti tam zapadají zcela přesně, i když si řidič musí dát pozor na tuhou spojku, která zabírá na posledních milimetrech. Jakmile si zvykne, má auto další body. Posledním dílem do skládačky skvělého zážitku je řízení, které je přesné, velmi přímé a komunikativní. Vyvážený roadster tak máte neustále pod plnou kontrolou a za pár kilometrů za volantem s ním jakoby srostete. „Jinba ittai“ - japonsky něco jako „kůň a jezdec jedno jsou“ tak vykvete v plné kráse. Neexistuje mnoho jiných ojetin, které by vám za podobnou cenu daly tolik řidičské radosti.

Mimochodem, pokud nesáhnete po upraveném kusu (a že jich je!), budete při prvním průjezdu serpentinou překvapeni. Podvozek Miaty totiž není sportovně tvrdý, auto se do zatáčky naklání, nicméně citlivě. Při porovnání s moderními vozy je to zvláštní, nicméně jde o typickou charakteristiku těchto aut, která prospívá tomu, aby se řidič naučil dobře číst jejich limity. Bohužel, řada majitelů to neskousne a snižuje podvozek, tuží tlumiče. My bychom to nedělali. A za kolik budete jezdit? Palubní počítač tuto informaci tají, nicméně podle našeho odhadu se dá pohodlně svézt za 8 až 10 litrů benzinu na 100 km.

Jak vybírat

Mazda MX-5 generace NC je známá velkou spolhelivostí, což platí pro obě motorové verze. Mějte ale na paměti, že silnější dvoulitr je vyveden diferenciálem Torsen, což s sebou nese více starostí o údržbu. A také se dá počítat s tím, že ten, kdo tohle auto měl, ho víc tlačil do driftování. Pokud budete takový vůz kupovat, poslouchejte, zda se od diferenciálu neozývají neblahé zvuky. Podvozek nese shodné znaky s Mazdou RX-8. Vpředu má dvojité lichoběžníky, vzadu víceprvek. Problém s bytelnými nápravami nebývá, vůle se ale vpředu mohou objevit. Přední ramena jako taková vydrží dlouho, nicméně jsou dražší na výměnu. Spodní jsou hliníková, horní ocelová.
U motorů si dejte pozor na hladinu oleje, jsou totiž známé jeho spotřebou. Záleží kus od kusu a je potřeba jeho konzumaci vypozorovat nebo zjistit od předchozího majitele. Může se pohybovat třeba od dvou deci do půl litru na 1000 kilometrů. Dobrou zprávou jsou rozvody řešené řetězem, který je potřeba řešit s nájezdem okolo 250 tisíc kilometrů. Řada aut se k němu ale ještě ani nepřiblížila. Olej lze měnit po 20 tisících kilometrech, my bychom interval snížili o polovinu, na kterou se také sezonní vozy nemusí dostat. Pak dodržujte rok.

Dalším známým problémem je koroze. Ta se častěji vyskytuje u kusů s pevnou skládací střechou, u kterých je větší pravděpodobnost, že byly provozovány i v zimě. Může se objevit okolo podběhů kol. Pozor si také dejte na odtokové kanálky po stranách střechy. Ty mají klapky, které se mohou ucpat a dešťová voda pak přeteče do kabiny, kde napáchá škody. Vlhkost se také u některých vozů objevuje v kufru, proto se vždy podívejte pod kobereček, zda nejsou plechy rezavé. Drobné závady pak zahrnují polámané úchyty u plastového slunečního clonítka nebo „nedocvakávající“ kryt schránky na středovém tunelu, který se pak volně pohybuje tam a zpět.

Srdcová záležitost

Mazda MX-5 má nezaměnitelný charakter, proto je opravdu oblíbenou ojetinou mezi řidičskými nadšenci. Ne nadarmo se často vyskytuje v garážích motoristických novinářů. Pokud budete vybírat, máte poměrně široké možnosti, vozů je na trhu dost. Ať už sáhnete po jedna-osmičce nebo dvoulitru, určitě berte kousky s manuální převodovkou, plátěnou střechou a co nejmenším množstvím dodatečných úprav, které mnohdy nebývají k lepšímu. Vybírejte spíš srdcem, ono se totiž u Miaty stává, že se z ní opravdu stává srdcová záležitost. Tohle je totiž auto, které vás po náročném týdnu v práci zbaví všech starostí a vykouzlí úsměv na rtech.

Redakce děkuje za zapůjčení vozu společnosti AAA Auto.

Jak to vidí Jindřich Topol

Třetí generace Mazdy MX-5 se dá (zejména v německých) bazarech najít už i pod 150 tisíc korun a v této cenové a věkové relaci asi lepší zdroj řidičské radosti s nebem nad hlavou nenajdete. Nápadně levné kusy pochopitelně skoro vždy ukrývají nějaké nepříjemné překvapení, a to buď prodělanou havárii, nebo třeba více či méně skrytou korozi. To se ve větší míře týká varianty s pevnou skládací střechou, která byla leckdy pořizována k celoročnímu používání. Důkladnou prohlídku spodku auta by tedy zájemce vynechat rozhodně neměl. Při svém uvedení generace NC u fanoušků předchozích provedení zpočátku příliš nadšení nevzbudila, oproti předchůdcům byla kritizována za vyšší hmotnost, oteklejší tvary a ztrátu dřívější bezprostřednosti. Jenže jak šel čas, řidičsky přitažlivých aut na trhu postupně ubývalo a s odstupem let je teď NC uznávána coby velmi zajímavá koupě. Více vyhledávaná je svižnější dvoulitrová verze, ta si oproti osmnáctistovce může dovolit být klidně i o 50 tisíc dražší. Ceny už navíc přestaly klesat, zajímavější specifikace naopak mohou i růst, s trochou štěstí tedy na japonském roadsteru neproděláte.

Jindřich Topol působí jako regionální manažer výkupu AAA Auto
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Mazda MX-5 slaví 35 let. Jako dárek dostala módní kabát, ale emise ji obraly o dvoulitr

Vyzkoušel jsem nový modelový rok japonského roadsteru a rozloučil jsem se s vrcholným motorem
18.06.2024 12:14
|
1
Reklama

První dojmy: Mazda 2 Hybrid dostala modernější kabát. Od Toyoty Yaris ji dělí jen pár tisíc korun

Vyzkoušeli jsme modernizovaný hatchback od Mazdy, který vznikl ve spolupráci s Toyotou
24.03.2024 17:45
|
0
Reklama

Diesel na benzin revoluci nepřinesl. Dnes je Mazda 3 e-Skyactiv X především příjemná alternativa

Mazda3 jezdí skvěle, motor s kompresním spalováním benzinu ale spotřebou příliš nevyniká
10.03.2024 19:11
|
2

Mazda mění ceny a láká na štědré bonusy. Dosahují až do výše 155 tisíc korun

Lednové úpravy nebyly jen o zlevnění. Některé modely naopak zdražily o desetitisíce
25.01.2024 07:58
|
1

Tesla se v červnu stala šestou nejprodávanější značkou v Česku. V žebříčku přeskočila i Dacii

Že Češi na elektromobily neslyší? Pokud jsou americké, tak možná ano. Rostou i Nissan a MG
03.07.2024 13:21
|
0

Žena prezidenta Zelenského si prý koupila Bugatti Tourbillon. Ruská propaganda šíří bizarní lež

Francouzský dezinformační server uveřejnil i fakturu, ta je ovšem upravená a neodpovídá realitě
03.07.2024 11:02
|
6
Reklama

Dotykové pedály plynu i brzdy. Vyzkoušeli jsme, jak se řídí auta s technikou budoucnosti

Řídili jsme auto s proměnným řízením. I takové, které samo pozná výmol a varuje před ním ostatní
01.07.2024 16:00
|
2

Komentář: Neschopný řidič je nebezpečnější než ten, který jede 160 km/h po dálnici

Nepředvídatelné chování, zdržování ostatních, panika. To je ten nejnebezpečnější koktejl
01.07.2024 11:00
|
21
Reklama
Autosalon TV