Jak dnes vypadá
Mercedes-Benz SLK se v první generaci označené R170 vyráběl mezi lety 1996 až 2004. My jsme si v bazaru Auto ESA k testu půjčili na první pohled pěkně zachovalý kousek z roku 2002, tedy po faceliftu, který poznáte například díky blinkrům instalovaným do zpětných zrcátek. Šlo o verzi SLK 200 Kompressor s nájezdem 155 tisíc kilometrů a bazar za ni požadoval v akci 130 tisíc korun, což vůz řadí někam doprostřed nabídky. Auto nás na první pohled zaujalo velkými pěknými koly, zachovalou karoserií i faktem, že sice není vyvedeno v jednom ze sytých tónů (žlutá, modrá, červená), ale ani v nudné stříbrné (ačkoliv se to z některých fotografií může zdát). Bylo spíš šedé v kombinaci s černým interiérem.
SLK znamená „sportovní, lehký a krátký“. A i když je potřeba první dvě slova brát spíš s rezervou, poslední je zcela pravdivé. První SLK měří lehce pod čtyři metry s 2,4 metru dlouhým rozvorem. Nejvíc prostoru je věnováno poměrně dlouhé přídi, která může někoho zaujmout jednoduchým střihem přední masky a světel a naopak kapotou doplněnou o prolisy. Zadek je striktně hranatý se známými mercedesovskými brzdovkami té doby. Během testu jsme se ptali v našem okolí a i dnes jsme se dočkali spíš rozporuplných reakcí na celkový design vozu. Podle nás se mu ale podařilo dobře zestárnout.
Interiér roadsteru je opravdu maličký a rovnou se sluší upozornit na fakt, že pokud měříte přes 180 cm, budete mít problém se sem vměstnat. Autor tohoto testu má 193 cm výšky a se zavřenou střechou se hlavou dotýkal stropu, přičemž párkrát schytal ránu do hlavy při přejezdu nějaké nerovnosti. Volant měl také hodně nízko, ale díky přítomnosti automatu si mohl levou nohu poskládat jakkoliv a tak se nakonec nějak vešel. Je to ale opravdu malé auto. Na druhou stranu se je na něj potřeba dívat už jako na youngtimer a tedy přijmout ho se všeho jeho divnými vlastnostmi. Spolu s malým prostorem tak očekávejte i typickou vůni starších aut mírně připomínající voskovky.
Zpět ale ke kabině, na které je díky volantu, tlačítkům nebo přihrádce před spolujezdcem patrná spojitost s Mercedesem třídy C (W202) z devadesátých let. Někomu možná přijdou velké plastové voliče odpudivé, ale i ty jsou spojeny s určitou nostalgií a navíc dodnes v pohodě fungují. Náš kousek měl nádherné budíky s bílým podkladem i originální rádio. Středový panel na první pohled zdobil broušený hliník, na poklep ale bylo jasné, že jde o plast. I tak se nám ale na palubě líbilo. Jen je třeba počítat s tím, že zpracování větších plastových dílů je slabé a tak jsou v některých vozech opravdu hodně odřené. To ale nebyl problém našeho kusu.
Pokud je střecha nahoře, SLK má i docela využitelný kufr. Pod dělící roletu se stále vejdou zavazadla pro dva na víkend. Střecha se sklápí za 30 sekund. Je ale nutné stát v poloze P, mít kufr správně zavřený a celou dobu držet tlačítko - to indikuje pohyb střechy svícením. Pokud bliká, je něco v nepořádku, resp. není splněna nějaká z podmínek pro pohyb mechanismu. K vozu se dodávala i síťka mezi oblouky, která snižuje turbulence. Pokud si tedy auto budete pořizovat, ptejte se po ni. My jsme ji měli, ale hned sundali, protože byla nechutně špinavá. Totéž platí o zadním deklu pod oknem v kabině, na kterém bylo patrné, že auto stálo po nějakou dobu otevřené na dešti. Do střechy ale neteklo, což jsme si sami ověřili během několika přeháněk. Více informací o životě na palubě 20 let starého Mercedesu SLK najdete v přiložené galerii: