Reklama
Nová auta

První dojmy: Mazda 2 Hybrid dostala modernější kabát. Od Toyoty Yaris ji dělí jen pár tisíc korun

Vyzkoušeli jsme modernizovaný hatchback od Mazdy, který vznikl ve spolupráci s Toyotou
Zdroj: Tiskový servis Mazda

V Barceloně jsme otestovali modernizovanou Mazdu 2 Hybrid. Dostala lehce upravený design a hybridní jednotku s výkonem 116 koní. Mazda po svém bratrském modelu od Toyoty zdědila lepší odhlučnění motoru a optimalizovaný podvozek, což přispělo k většímu komfortu na palubě. Novinkou jsou i modernější přístroje a přepracovaný multimediální systém.

Auta už si nejsou podobná jako vejce vejci

Že je vám malý městský hatchback povědomý? Není se čemu divit, jde totiž o Toyotu Yaris, kterou Mazda lehce upravila a osadila ji svým logem. V automobilovém světě nejde o nic neobvyklého ani nového. Podobnou spolupráci s Toyotou navázalo i Suzuki, které si vypůjčilo elektrifikované modely RAV4 a Corolla. Ve stejné pozici je třeba i Mitsubishi s Renaultem, které si z hybridního Clia a Capturu udělalo novou generaci Coltu a ASX. Výrobci se k tomuto kroku uchylují z toho důvodu, aby jejich flotily nepřesáhly průměrný emisní limit stanovený Evropskou unií. Díky podobným spolupracím automobilky ušetří na vývoji elektrifikovaných modelů a zároveň se vyhnou vysokým pokutám ze strany EU.

Na druhou stranu Mazda si tentokrát dala větší práci s designem a na rozdíl od předfaceliftové verze, která byla Yarisu podobná jako vejce vejci, modernizovanou „Dvojku“ od Toyoty do jisté míry odlišila. Největší proměnou prošla přední maska, která dostala novou identitu po vzoru stylu Kodo. Hybridní prcek tak konečně více zapadá do rodiny vozů Mazda. Přestože japonská automobilka byla v oblasti změn velmi omezená, podařilo se jí přepracovat i zadní část auta, a to konkrétně v oblasti pátých dveří. Na rozdíl od Yarisu, který má zadní světla propojené černým plastem, Mazda 2 tento díl odstranila a nahradila ho elegantnějším prvkem v barvě karosérie.

Interiér dostal modernější kabát

Největší proměny se v rámci modernizace dočkal interiér. Palubní desce nově dominuje až 10,2palcová obrazovka multimediálního systému s vestavěnou navigací. Dotykový displej se pyšní krásnou grafikou a možností bezdrátového zrcadlení aplikací Android Auto a Apple CarPlay. Pokud si zákazník vybere nižší výbavu, musí se spokojit s menším 9palcovým displejem, který navigaci nenabízí. Na druhou stranu ostatní vlastnosti mu zůstávají.

Hlavnímu zobrazovači pak sekunduje nový 12,3palcový digitální přístrojový panel. Ten má povedenou grafiku a zobrazuje opravdu velké množství informací. Pouze ovládání pomocí volantu by mohlo být více intuitivní, neboť na začátku jsme sami měli problém se v prostředí orientovat. Nicméně po pár minutách strávených na parkovišti jsme se v menu naučili pohybovat a vše bylo rázem v pořádku. A komu dva displeje nestačí a chtěl by ještě více digitálních vymožeností, může si do Mazdy 2 Hybrid pořídit pokročilý head-up displej, který je součástí nejvyšší výbavy. No a co nabízí základ? Méně vybavené verze poskytují buď menší 7palcový digitální panel nebo tradiční analogové přístroje s malým displejem uprostřed, které jsme však neměli příležitost otestovat.

Pokud jde o materiály, i v nejluxusnější variantě Homura převažují plasty, které na první pohled nevypadají lacině, ale jsou poměrně tvrdé na dotek. Na druhou stranu jde o malé levné auto, u kterého nemůžeme očekávat prémiové čalounění. Mnohem důležitější je v tomto segmentu hatchbacků práce s prostorem. Přestože je Mazda 2 opravdu kompaktní, nabídne poměrně ucházející vnitřní rozměry, obzvlášť pro řidiče a spolujezdce. Zadní sedačky jsou spíše určené pro děti, ale v krajních situacích se na nich přepraví i dospělý člověk. Zavazadlový prostor pak nabídne objem 286 litrů, což je spíše podprůměrná hodnota.

V nabídce je pouze jeden motor

Mazda 2 Hybrid narozdíl od nové Toyoty Yaris nedostala posílený motor o výkonu 130 koní. Místo toho pod kapotou najdeme základní hybridní tříválec s objemem 1,5 litru, který společně s elektromotorem a akumulátorem o kapacitě 1 kWh generuje 116 koní. Veškerá síla se pak na přední kola přenáší za pomocí automatické převodovky typu e-CVT.

Výsledkem je zrychlení z nuly na stovku za 9,7 sekundy a maximální rychlost 175 km/h. Nicméně nejde o sporťák, ale o městské přibližovadlo, u kterého je nejdůležitější spotřeba. Ta se podle výrobce v kombinovaném cyklu pohybuje mezi 3,8 až 4,2 litry benzinu na sto kilometrů. Což je naprosto skvělá hodnota.
Reklama

První jízdní dojmy

Mazdu 2 Hybrid jsme při první dynamické prezentaci vůbec nešetřili a důkladně jsme ji prověřili nejen ve městě, ale i na klikatých španělských silnicích. Začátek testovacího okruhu vedl přes město, kde jsme se zaměřili na Achillovu patu předchůdce, a to na hlučnost v kabině. Zkoušeli jsme zrychlovat, zpomalovat, šlapat na plyn a motor jsme slyšeli podstatně méně. Vůz je celkově lépe odhlučněný a při pomalé jízdě po pobřeží jsme si užívali takřka ničím nerušenou jízdu. Na tomhle Mazda společně s Toyotou skutečně zapracovala.

Druhá část cesty nás zavedla na dálnici, kde jsme ocenili poměrně širokou stavbu vozu, což mělo pozitivní vliv na stabilitu při vyšších rychlostech. Avšak při 130 kilometrech za hodinu jsme začali pociťovat nedostatek koňských sil pod kapotou a zaregistrovali jsme vyšší aerodynamický hluk. Nicméně stále jsme se v Mazdě 2 cítili komfortně a rozhodně nemůžeme tvrdit, že by se s malým hatchbackem nedalo cestovat dálniční rychlostí.  

Vrcholem naší jízdy byly klikaté okresky, kde jsme konečně mohli zjistit, jak novinka zatáčí a sportuje. I když Mazda 2 Hybrid není na jízdu ve vysokém tempu vyloženě stavěná, zatáčky jí nedělaly žádné problémy. Ba naopak je zvládala až překvapivě dobře. Japonský prcek neměl sklony k nedotáčivosti, byl příkladně stabilní a působil čiperně. Jen tříválcové patnáctistovce rychle docházel dech. Zatímco ve městě nám 116 koní v autě vážícím lehce na jednu tunu bohatě stačilo, na otevřených silnicích bychom potřebovali trošku výkonu navíc. Párkrát se nám tak stalo, že jsme kvůli deficitu koňských sil nedokázali předjet auto před sebou. Pokud se ale budoucí zákazník smíří s tím, že se nejedná o bestii trhající asfalt, bude s jízdními vlastnostmi modernizované Mazdy 2 nadmíru spokojený.

Shrnutí a závěr

Omlazený hybrid od Mazdy sice nepřinesl žádnou závratnou revoluci, ale namísto toho nabídl osvěžující evoluci, která japonskému hatchbacku ušila modernější kabát. Líbí se nám, že designéři si dali větší práci s tím, aby „Dvojku“ více odlišili od sourozenecké Toyoty Yaris. Nová přední maska a upravená záď autu vyloženě prospěla. No a proč by si měl řidič místo Toyoty koupit Mazdu? To je otázka, kterou necháme na vás. Jde totiž o čistě subjektivní věc. Oba modely nabízí to samé a v základní výbavě je dělí cenový rozdíl zhruba 10 tisíc korun.

Jejich podrobné srovnání naleznete zde.
Reklama
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Diesel na benzin revoluci nepřinesl. Dnes je Mazda 3 e-Skyactiv X především příjemná alternativa

Mazda3 jezdí skvěle, motor s kompresním spalováním benzinu ale spotřebou příliš nevyniká
10.03.2024 19:11
|
2
Reklama

Mazda mění ceny a láká na štědré bonusy. Dosahují až do výše 155 tisíc korun

Lednové úpravy nebyly jen o zlevnění. Některé modely naopak zdražily o desetitisíce
25.01.2024 07:58
|
1
Reklama

Mazda CX-5 vypíná dva válce a využívá elektrickou pomoc, tradiční hodnoty ale ctí i nadále. Naštěstí

Nejprodávanější Mazda loni dostala další balíček úprav. Teď je o něco úspornější a stále skvělá
14.01.2024 09:08
|
1

Ojetá Mazda 3 neztrácí na hodnotě. Má to řadu důvodů, třeba i ten, že benzin spaluje jako naftu

Tříleté auto za 560 tisíc korun není právě málo. Jenže japonský hatchback je opravdu zajímavý
11.10.2023 09:45
|
5

S víc než 50 let starými auty chtějí ujet 18 tisíc kilometrů. Česká výprava jede z Prahy do Japonska

Expedice Praha–Ósaka se má zapsat do historie. Veteráni pojedou po ose na Expo 2025
29.11.2024 14:00
|
0

V Česku se prodává italský hypersport za 55 milionů korun. Udělali jsme rozhovor s jeho designérem

V Beskydech jsme si prohlédli italský elektrický hypersport Pininfarina Battista s výkonem 1900 koní
28.11.2024 12:15
|
0
Reklama

Plug-in hybridní Mercedes-Benz třídy E nadchl spotřebou i dynamikou. V losím testu ale neuspěl

S elektrifikovaným kombi jsme vyzkoušeli losí test, zrychlení, brzdy, spotřebu i kolo na okruhu
27.11.2024 18:05
|
0

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0
Reklama
Autosalon TV