Diesel na benzin revoluci nepřinesl. Dnes je Mazda 3 e-Skyactiv X především příjemná alternativa
Co je tady nového?
Interiér zůstal věrný tradicím japonské značky, takže je vše primárně orientováno na řidiče a ergonomie je prakticky bezchybná. Multimediální systém dostal nový software, takže teď umí bezdrátově Apple CarPlay a Android Auto. Změnila se tlačítka na volantu, v autě jsou nově USB-C konektory, vylepšena byla také navigace nebo hlasové ovládání. Popravdě, všechny tyto novinky jsem si musel přečíst v tiskové zprávě, protože bych si jich na první pohled většinou nevšiml.
Srovnání: Mazda3 vs. VW Golf vs. Hyundai i30
Asistenční systémy = více pípání
Vylepšování bezpečnosti v tomto případě vychází vstříc evropským předpisům, které možná v dobré víře přinesly do dnešních aut mimořádně otravné pípání pokaždé, když jedete více, než kolik si auto myslí, že je maximum na dané konkrétní silnici. Mazda si zaslouží pochvalu za to, že spolu se zavedením systému ISA rovnou přidala vlevo pod volant také nové tlačítko, které je určeno speciálně pro deaktivaci tohoto otravného pípání. V praxi sednete za volant, podvědomě sáhnete vlevo pod volant a máte klid. Děkujeme!
Motor zajímavý a na jízdu příjemný
Technologie Skyactiv X je rozhodně zajímavá, ale při jízdě si ničeho speciálního nevšimnete. Ale to není na škodu, mně se tento čtyřválec velmi líbí z několika důvodů. O motoru se mluví jako o atmosférickém, fakticky je zde ale kompresor. Ten obstarává dostatečné množství vzduchu tak, aby směs paliva ve válcích byla patřičně chudá. Ano, je to trochu paradox vycházející z principu fungování tohoto čtyřválce. V praxi výkon graduje přesně tak, jak to známe u atmosférických motorů, ale v nízkých otáčkách jede Skyactiv X nad očekávání dobře. Navíc má krásný zvuk ve vyšších otáčkách a rychle reaguje na plyn. Tomu určitě pomáhá i pomocný elektromotor mild-hybridního systému pracujícího s napětím 24 V. Výkon 186 koní celkem malému hatchbacku rozhodně stačí.
Samozřejmě zásadní je v kontextu „dieselu na benzin“ spotřeba. Právě zde bych si dovolil tvrdit, že nacházíme důkaz o zajímavé alternativě ke konvenční technice, ale bez většího reálného přínosu. Na dálnici Mazda3 jezdila při svižnějším tempu se spotřebou kolem osmi litrů, klidnější jízda znamená hodnoty pohybující se v okolí šesti litrů, možná i níže. Rozhodně to nejsou špatná čísla, ale zároveň to není nijak dramatický rozdíl oproti tomu, co zvládne třeba koncernový mild-hybridní čtyřválec 1.5 eTSI. Jak se můžete přesvědčit ve srovnání výše, podle oficiálních tabulek má být testovaná Mazda3 o dvě deci úspornější než Golf 1.5 eTSI.V kombinaci s testovanou manuální převodovkou, která je mimochodem naprosto skvělá, krásně přesná a má krátké dráhy, je s Mazdou vyloženě radost jezdit. S převodovkou pak souvisí ještě funkce jakési asistence při řazení. Když se například rozjedete a vytočíte motor na 3,5 tisíc otáček, začnete řadit dvojku, otáčky po vyšlápnutí spojky spadnou na dva tisíce a systém je tam chvíli drží. Stačí pustit spojku a výsledkem je ukázkově hladká změna převodů. Mazda není jediné auto, které tuto funkci má. Možná to ušetří nějakou tu kapku paliva, především je to ale pro méně zkušené řidiče užitečná pomoc.
Pořád stejně dobrá
Píše se to sice téměř v každém testu, ale zmínit to musíme znovu. Mazda3 je nadprůměrně dobře jezdící automobil. Má výborné řízení a skvělý podvozek. Je to takový ten klasický japonský kompromis, kdy je auto přiměřeně tuhé a v zatáčkách jisté, zároveň ale pořád zůstává komfortní. Poslední modernizace vylepšila také odhlučnění, došlo ke snížení vibrací a optimalizace se dočkalo i odpružení nebo brzdy. Bez přímého srovnání s předchůdcem je těžké vynášet nějaké závěry o tom, jak moc razantní změnu tohle ladění podvozku přineslo, ale že i Mazda3 modelového roku 2024 jezdí výborně, to si můžete být jisti.
Celkově je Mazda3 zajímavá alternativa ke všem těm golfům, leonům a jiným hatchbackům nižší střední třídy. U motorizace e-Skyactiv X se vymyká technikou (testovaný motor je navíc dostupný i s pohonem všech kol), především se ale vymyká jízdními vlastnostmi. Zkrátka i Mazda3 vznikla podle hesla „Jinba Ittai“, což je něco jako „souznění jezdce s koněm“. Takže kdo chce se svým autem především souznít, pro něj tohle bude výborná volba.
Kompletní ceník aktuální Mazdy3 najdete jako vždy v našem katalogu, kde jsou také všechny technické údaje testované motorizace.
Opakování na závěr: HCCI vs. SPCCI
Až do této fáze Mazda svou technologii nedotáhla. V praxi režim kompresního spalování benzinu nelze použít v celém spektru otáček, takže bylo nutné přidat svíčku. Ta slouží pro klasické zapalování směsi ve vysokých otáčkách a jako pomoc pro časování zapálení směsi v režimu, kdy se motor snaží využívat kompresní spalování. Svíčka zapálí část směsi a s tím, jak směs hoří, roste tlak v oblastech válce, kde je velmi chudá směs. Jakmile tlak dosáhne kritické hranice, tato velmi chudé směs se vznítí. Proto Mazda systém označuje jako SPCCI (Spark Controled Compression Ignition), tedy v překladu kompresní zapalování řízené svíčkou.