Reklama
Testy

TSI, nebo TDI? Dříve nebylo u VW Caddy co řešit, po testu se diesel jeví jako skoro zbytečný luxus

Porovnávali jsme v reálném provozu oblíbené MPV z malé dodávky s motory 1,5 TSI a 2.0 TDI
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Porovnávali jsme Volkswagen Caddy 1.5 TSI 84 kW s manuálním řazením a nejsilnější naftovou verzi 2.0 TDI 90 kW s automatem. Spotřeba naftové verze nebyla příznivější o litry, ale o pouhé desetinky. Cena stejně vybaveného auta je přitom u naftové verze o víc než 30 procent vyšší, v případě námi testovaných aut se rozdíl dokonce blížil padesáti procentům. Dražší než benzinová verze je ale i úplně nejslabší diesel s výkonem 55 kW.

I nejslabší 2.0 TDI je dražší než 1.5 TSI

Ne vždy se musíme v redakci na všem shodnout. Kolega Honza v článku, který si můžete rozkliknout vlevo, tvrdí, že se nafta v užitkové verzi Volkswagenu Caddy pořád vyplatí. Mě po srovnávacím testu osobních verzí vyšlo, že bych dieselovou variantu doporučil jen velmi úzkému okruhu zájemců o osobní verzi malé dodávky. Ale vlastně si zase tak úplně protiřečit nebudeme...

Benzinovou i naftovou osobní verzi Volkswagenu Caddy jsem zkoušel v kabátku základní krátké karoserie, navíc šlo o velmi dobře vybavená auta. Základní cena benzinového provedení 1.5 TSI, které je v nabídce v jediné výkonové verzi 85 kW, činí v aktuálním akčním ceníku 589 900 korun. A jde o nejdostupnější osobní variantu Caddyho. Kromě manuálního řazení je možné mít i sedmistupňový automat (od 699 138 korun). Naftové varianty 2.0 TDI začínají na slaboučké výkonové verzi 55 kW. I ta je ale dražší, než benzinové provedení. Přijde minimálně na 616 295 korun a k dispozici je pouze se šestistupňovým manuálem. Silnější verze se 75 kW výkonu přijde nejméně na 681 648 korun a výkonově nejsrovnatelnější, námi testované provedení s 90 kW na 788 415 korun. O tolik dražší je i kvůli tomu, že jej lze pořídit pouze se sedmistupňovým automatem.

Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Nafťák stál přes milion

Auta, která jsem zkoušel, byla ještě mnohem dražší. Bílý benziňák měl v seznamu příplatkové výbavy například ergonomická sedadla, zimní paket s vyhřívanými předními sedadly a čelním sklem, LED světlomety (za více než 31 tisíc korun) nebo spoustu asistenčních systémů včetně adaptivního tempomatu. Cena se tak vyšplhala na 770 265 korun.

Ještě více ale narostla cena u naftového fešáka ve vyšší výbavě Life a limitované edici Dark Label. Sedmnáctipalcová kola, tažné zařízení, parkovací kamera, bezklíčový vstup a start, prodloužená záruka a řada dalších prvků z příplatkové sekce vyšroubovala jeho cenu až na astronomickou částku 1 139 005 korun.

Každopádně je z cenové sondy vidět, že by majitel osobní varianty naftového Volkswagenu Caddy 2.0 TDI v jakékoli výkonové verzi musel najezdit pořádné porce kilometrů s výrazně nižší spotřebou, aby se mu cenový rozdíl při provozování auta vrátil.

Desetiny místo litrů

Jenže jak ukázaly naše testy, nebude to míst proti úspornému motoru 1.5 TSI vůbec jednoduché ani z hlediska spotřeby. S naftovým Volkswagenem Caddy 2.0 TDI 90 kW DSG jsme totiž nejčastěji jezdili za sedm litrů. Ano, dost často jsem ho plně nakládal a vůbec jsem ho nešetřil ani na dálnici. Jenže když jsem si pak vzal do parády benzinové provedení, jezdil jsem s ním nejčastěji za ... sedm litrů. Ano, čtete dobře.

Podrobnější testy pak výhodu v podobě o něco nižší spotřeby naftovému caddymu přece jen přiznaly, ale rozdíl nebyl zdaleka takový, jaký bych očekával, a ani takový, jaký udává výrobce. Podle technických dat se má průměrná spotřeba Volkswagenu Caddy 2.0 TDI 90 kW DSG v kombinovaném režimu jízdy pohybovat mezi 4,6 až 4,7 litry nafty na každých sto kilometrů. Slabší verze na tom nejsou lépe, ani s manuálním řazením. Benzinový caddy si podle metodiky WLTP pápne mezi 5,7 a 5,8 litry. Rozdíl by měl tedy činit přibližně litr ve prospěch nafty.

Naše testy ale dopadly trochu jinak. Při ustálené jízdě rychlostí 90 km/h si TSI řeklo o rovných pět litrů a TDI o 4,2 litru. Na dálnici při 130 km/h benzinový caddy konzumoval v průměru 7,5 litru a ten naftový 6,8 litru. Zvlášť tady jsem čekal úplně jiné hodnoty. Největší rozdíl taky asi bude ve městě.

TSI tišší a lehčí

Ve spotřebě bychom naftovému caddymu drobnou výhodu přiznali. Vhodnější asi také bude na tahání těžších nákladů, byť rozdíl v užitečné hmotnosti nebo ohledně přípustné hmotnosti přívěsu je podle technických dat minimální. Z hlediska jízdních vlastností s auty naloženými na rodinné využití nám ale lépe vychází Caddy TSI. Jeho projev je tišší, v zatáčkách působí o něco lehčeji a jeho odpružení nám připadalo pohodlnější.

I tady ale byly rozdíly menší, než jsme předpokládali. Motor 2.0 TDI byl utlumený tak dobře a jeho projev působil tak svižně, že jsem si dlouho myslel, že mám pod kapotou motor benzinový. Stejně tak charakteristika tlumení se liší jen minimálně. Obě varianty měly docela velký problém s tlumením nerovností. Zvlášť přejíždění těch výraznějších bylo v obou autech nejen slyšet, ale někdy i cítit v zádech.

Tradičně skvělá je u aut koncernu Volkswagen kvalita řízení a u obou vozů Caddy tomu nebylo jinak. S volantem se kroutí příjemně lehce, ale zároveň plynule a přesně. Manuální řazení by mohlo mít zřetelnější kulisu, spolupráce naftového motoru s automatickou převodovkou DSG zase trochu plynulejší chování při popojíždění a parkování.

I porovnání s konkurenty vychází lépe pro TSI

Resumé tak nemůže být jiné. Existuje jen velmi úzká skupina řidičů a zájemců o osobní verzi malé dodávky, které bych doporučil Volkswagen Caddy v krátkém provedení s naftovým motorem 2.0 TDI. I MPV Volkswagen Caddy bude spousta živnostníků používat zejména jako pracovní auto, takže si umím představit, že pro některé z nich zůstává diesel svatým grálem. Zvlášť pro ty, kteří jezdí každodenně dlouhé trasy po městě nebo na dálnici. Čím více rodinné využití ale bude osobní verze Caddy naplňovat, tím menší smysl podle mne motor TDI pod kapotou dává. Levnější TSI ho dokáže ve všem plnohodnotně nahradit.

Trochu jiné to ale bude u dalších variant Volkswagenu Caddy. Například čistě užitkové dvoumístné verze Cargo primárně určené na převážení nákladu, prodlouženého provedení Maxi nebo obytného Caddy California. Tam bude podle mne dávat motor 2.0 TDI smysl mnohem většímu procentu zájemců.

Benzinovou a naftovou variantu osobní verze Volkswagenu Caddy jsme porovnali i v našem Katalogu. Vzali jsme však v potaz dvě varianty s manuálním řazení, takže 2.0 TDI je ve slabším výkonovém provedení 75 kW.

Caddy 1.5 TSI jsme postavili i proti nejbližším konkurentům - nejprodávanějšímu MPV odvozeného z malé dodávky na českém trhu Toyotě Proace City (Caddymu patří druhé místo), jejímu sourozenci Citroënu Berlingo a Fordu Tourneo Courier. Podívejte se ZDE. Všichni soupeři mají nevýhodu v podobě pouze tříválcových pohonných jednotek, čtyřválec nabízí právě pouze Caddy. Zato jsou jeho sokové o něco levnější.

Porovnání s konkurenty jsme připravili i pro Caddy 2.0 TDI 90 kW DSG. Z něj vypadl Ford Tourneo Courier, který lze mít pouze s benzinovým motorem. I to o o něčem svědčí. Caddy jako jedná osobní verze malé dodávky nabízí hned tři výkonové verze dieselu. Srovnatelné naftové verze Caddyho jsou v porovnání s konkurenty mnohem dražší než ty benzinové. I to je při váhání mezi TSI a TDI argumentlem ve prospěch benzinového Caddyho. Při rozhodování se můžete podívat i na kompletní ceník krátkého Volkswagenu Caddy ZDE.

Reklama

Diskuze

Mirek - 13.12.2024 11:35:10
Caddy Maxi 2.0 TDI 103 kW manuál, v průměru jezdím do 6litrů/100km,ale umím s lehkou nohou i do 5litrů/100km, odvezu co chci (2metry dlouhá lednice, nebo sedačka).Kopec - nekopec, naložený-nenaložený, jede jak drak, jsem plně spokojen.
Jindřich - 13.12.2024 06:56:36
Máme Caddy 2.0 TDI v nejsilnějším provedeni, prodlouženou verzi dvoumístnou dodávku jako pracovní auto cca 2 měsíce, najeto asi 2500 km. spotřeby 7 l jsme nedosáhli v žádném jízdním režimu. Spotřeba pohybuje kolem 5.5 l při smíšeném provozu.

Ojetý Volkswagen Caddy a Fiat Dobló nabízejí vysokou užitnou hodnotu a nenáročný provoz

Poslouží rodině i podnikání - ojeté prostorné dodávky mají však i své vrtochy a slabá místa
16.02.2022 13:14
|
6
Reklama

Test nového Volkswagenu Caddy Cargo 2.0 TDI 90 kW: Zkřížili Golf s Transporterem

Nová malá dodávka skvěle jezdí, hodně pobere a skvěle vypadá. Zamrzí vyšší cena a klima na displeji
09.02.2021 21:14
|
1

Nový Volkswagen Caddy si proti předchůdci nejvíce pomohl v nákladovém prostoru. Je tam delší a širší

Zaměřili jsme se i na dosud zveřejněné ceny, struktury výbav a rozměry karoserie i zavazadelníku
18.11.2020 20:01
|
0

Prémiový německý tuning funguje už také v Česku. Poladí i škodovky, aniž by majitel přišel o záruku

Firma ABT Czech nabízí úpravy motorů za desetitisíce i celých aut za miliony. A limitované série
18.01.2025 17:52
|
5

Stesk po dieselu mizí. Hybridní Hyundai Santa Fe ve spoustě ohledů naftového předchůdce překonal

Lehkou nohou jsme jezdili v pohodě pod sedm litrů na sto v kombinovaném provozu
11.12.2024 10:01
|
2
Reklama

Připravili jsme nové Toyotě Land Cruiser peklo na zemi. Je to ohrožený druh blížící se dokonalosti

Tři stovky testovacích kilometrů v Maroku vedly i místy, na něž bychom se neodvážili pěšky
10.12.2024 11:58
|
2

Facelift přiblížil benzinový SsangYong Torres elektrickému. Má to své výhody i důvod k smutku

Testovali jsme Torres před faceliftem i po něm. A také elektrickou verzi EVX. Srovnáváme je
04.12.2024 19:59
|
2
Reklama
Autosalon TV