Reklama
Testy

Test: Toyota Yaris Cross je nafouknutý prcek, na kterého se už teď stojí dlouhé fronty

Uvnitř je to z velké části pořád mrňous, na kterého jsme zvyklí, zvenku ale přichází výrazná změna

Nasadit malému autu velká kola a nechat ho tvářit se nafouknutě, to už tady bylo víckrát. Někdy s úspěchem, spíše ale s menším. Protože když jde do tuhého, majitel takového drobečka většinou zjistí, že funkčnost se rázem vytrácí. V tomto směru nyní v toyotě odvedli dobrou práci.

Velký jako RAV4

Že je klasický Yaris spolehlivé a několika generacemi prověřené vozidlo, není třeba zbytečně omílat. Proto nebylo těžké na parkovišti jeden běžný najít a námi testovaný tříválcový benzínový Cross 1,5 Dynamic Force s výkonem 92 kW vedle něj postavit. Na první pohled? Rozměrově dost podobné. Když oči zaostří, změny jsou rychle vidět. Cross je větší, Cross je mohutnější, Cross je drsnější. Rázně dává najevo, že je připraven opustit městské asfaltky.

Nejnovější model japonské automobilky měří 4180 milimetrů a jen o 240 milimetrů za sebou nechává obyčejný Yaris. Milimetrově nabobtnal i na šířku a výšku (také na tu světlou), ale jinak zůstává takřka stejný. Nově nabytou velikost Cross využil hlavně v zavazadlovém prostoru. Ten se v našem případě zvětšil z 286 litrů na 397. Na zadních sedačkách je místo i pro dospělé, ale na velké roztahování to není.

Pod pojmem SUV si automaticky člověk vykreslí něco většího a luxusnějšího než je Yaris Cross. Je totiž zvyklý na velikány jako je BMW řady X, Volkswagen Touareg, či řadu Q od Audi. Mít větší auta je in, zdaleka ne každý má ale po ruce nějaký ten milion na jejich pořízení. Proto je tady Yaris Cross. Pořád se vám to nepozdává? Tak se podívejte na Toyotu RAV 4 první generace z roku 1994. To byl tehdy ještě malý teréňák, přitom na délku je na centimetr stejný jako Cross.

Navenek zaujme vůz hlavně oplastováním, které má pomoci v terénu. Nechybí kolem kol či na spodní části všech dveří. Na těch zadních je viditelný nápis Yaris Cross, který vypadá prémiově. Zaujme ale i plast, který je na autě jednoznačně jen na efekt. Třeba na sloupku, který se táhne podél čelního skla. Co není funkční jen na oko, jsou nášlapy. Nebojte se jich, dospělého člověka unesou.

Uvnitř stále Yarisem

Kdo má zkušenosti s yarisem poslední generace, pozná ho i uvnitř. Palubní deska i ovladače jsou prakticky shodné. K dispozici jsme měli příjemný, kůží potažený volant, na kterém bylo více než deset tlačítek.

Pod obrazovkou infotainmentu je odkládací prostor na mobil, trochu maskovaný, ale dobře se na něj dosáhne a telefon není třeba rukou hledat někde níže, jako u většiny aut. Netřeba si nic nalhávat, na mobil se v autě sahá často… Tlačítky ovládáme klimatizaci či nastavení teploty a vyhřívání sedadel. Nechybí konektory na klasické USB a odkládací prostor, který je na rozdíl od předešlé generace konečně osvícený.

Sedadla mají příjemný tvar i rozměry. Sedí se výše. Na výhled z vozu se rozhodně nedá stěžovat. Budíky kombinuje Yaris Cross analogové s digitálními. Analogový je otáčkoměr s teplotou oleje a množstvím benzinu v nádrži. Velký digital je pak uprostřed a obsahuje rychlost, najeté kilometry, průměrnou spotřebu a dojezd či různé asistenty. Možná toho je až dost, ale nemusíte mít strach, vše vypadá přehledně.

Ze staré Nokie k Iphonu

Novinkou je infotainment Toyota Smart Connect, se kterým pracujete na devítipalcovém dotykovém displeji s vysokým rozlišením. Rozdíl mezi infotainmentem, který nabízela Toyota dříve, a tím aktuálním je asi takový jako když byste přešli ze staré Nokie na chytrý telefon. Jednoduše řečeno je obrovský.

Navigace má malé nedostatky, podobné, jako konkurence. Občas dlouze naskakovala a někdy se zkrátka sekla a hlásila, že není k dispozici. Nedá se nic dělat, i vaše auto je vlastně pojízdný počítač, chcete moderní hračky a tohle k nim prostě patří.

Také se umí chovat. Podle toho, jaká je část dne, pozdraví a nabídne logo kávy nebo třeba hamburgeru. Zkrátka se přizpůsobuje řidiči. Příjemné je, že kromě dotykové obrazovky nabízí na levé straně také čtyři klasická základní tlačítka.

Kola raději menší

Jak už jsme zmiňovali výše náš Yaris má 125 koňských sil, s těmi pracuje tříválcová patnáctistovka, ke které je k dispozici automat či manuál. V našem případě to druhé. Motor je živý, nebojí se dálnice, a ačkoliv mnoha řidičům tříválec nevoní, pracuje spolehlivě a v otáčkách podává slušné výkony. Jízda po asfaltu je čitelná a přesná. Co zvládaly dobře malé yarisy, umí i tenhle nafouknutý.

Jízdně se Yaris Cross nebojí téměř žádného terénu, ačkoliv na jeho majiteli bude rozhodnutí, jestli bude spíš městským mazlíčkem, nebo víceúčelovým parťákem. Teď je řeč o rozměrech pneumatik, osmnáctipalcová kola totiž hezky vypadají, ale reálně se budete lépe cítit s těmi o palec menšími.

Vevnitř je vše velmi dobře odhlučněno, nevadí městské výmoly ani nevyzpytatelné kostky. Stejně tak drží v zatáčkách. Nehoupe se a díky tuhé karoserii a podvozku rány zvenčí slušně absorbuje. Šestistupňový manuál fungoval spolehlivě a přesně, chyběla mu snad jediná věc – manuální ruční brzda. Co se týká spotřeby, počítejte s plus minus 6 litry, záleží, jak Cross zatížíte.

V terénu se nebojí a zvládne leccos, s čím si konkurence neporadí. Ale tohle je důležité opravdu zdůraznit. Je třeba si uvědomit, že stále vlastníme Yaris a ne Hilux.

Shrnutí a závěr

Cross je stále tradiční Yaris, jen trochu nafouknutý. Nezapomínejme, že historicky jde o jedno z nejlepších malých aut vůbec, a verze Cross je sympatická alternativa pro někoho, kdo chce mít něco funkčnějšího než nákupní tašku. Však podle oficiálního zdroje už na novinku v Česku čeká zhruba 1160 zákazníků. Neodradila je ani čekací doba 7-9 měsíců. V základu Yaris Cross stojí 435 000 Kč, námi testovaná verze přišla na 595 990 Kč.
Reklama

Diskuze

Pavel - 15.10.2024 09:35:13
Veliké zklamání benzínové verze s automatem. Hlučné, malý výkon a velká spotřeba. Nesmyslná pořizovací cena, cena výbavy (tažné 35 tis) a servisu po havárii. Po necelých dvou letech jsem s velkou ztrátou prodal a jsem rád :-)) Už to ani nenabízejí.
Lumír - 23.05.2024 14:15:49
zdravim, nastěhovali se mi myš do větracích okruhu, nevíte kde a jak se dostanu k palubnimu pylovemu filtru?

Test SUV SsangYong Tivoli Grand: Poměrem ceny a užitečnosti překonává i Duster, ale jízda zklamala

Výhodami jsou bohatá výbava a velký kufr za malé peníze. Nepotěší spotřeba ani naladění podvozku
03.01.2022 18:45
|
37
Reklama

Test Dacie Spring: Za málo peněz málo muziky. Je to elektromobil se spoustou kompromisů

Vyzkoušeli jsme nejlevnější elektrický vůz na českém trhu. V základu nestojí ani půl milionu korun
29.12.2021 07:55
|
3

Test: Opel Mokka-e je zhmotněním dámského ideálu, muže zase nadchne jízdními vlastnostmi

Německý vůz patří bezesporu mezi nejzajímavější elektromobily, které lze koupit pod milion korun
27.12.2021 19:47
|
0

Poprvé za volantem elektrického Macanu. Jihoevropské silnice ukázaly, že je to pořád pravé Porsche

Macan už je sice pouze elektrický, ale nový model DNA tradiční značky nezapře
04.11.2024 17:00
|
1

Hybridní Duster je parťákem normálního člověka. Se spací vestavbou je ideálem pro digitálního nomáda

Hybrid 140 nahrazuje úspěšný diesel, s automatem a skládací postelí je společníkem do nepohody
11.10.2024 13:52
|
5
Reklama

Francouzský sekáč Renault Rafale je varováním pro prémiové soupeře. Zamrzel jen přemýšlivý automat

Je pěkný navenek i uvnitř, E-Tech full-hybrid je pohodovým pohonem pro nenáročného řidiče
26.09.2024 18:24
|
0

Základní benzinový motor ve Škodě Octavii je podobně úsporný jako ten naftový. Překvapil i dynamikou

Vyzkoušeli jsme nově nejslabší pohonnou jednotku klíčového modelu značky. Stačí rodinnému vozu?
05.09.2024 07:14
|
6
Reklama
Autosalon TV