Reklama
Testy

Test Dacie Spring: Za málo peněz málo muziky. Je to elektromobil se spoustou kompromisů

Vyzkoušeli jsme nejlevnější elektrický vůz na českém trhu. V základu nestojí ani půl milionu korun
Zdroj: Robin Běhal

Lidový elektromobil, žádný jiný výraz novou Dacii Spring nevystihuje lépe. Jedná se totiž o aktuálně nejlevnější čistě elektrický automobil na evropském trhu. Spousta ekologů vnímá příchod bezemisního Rumuna jako revoluci v elektromobilitě. Na papíře a na fotkách působí Dacia Spring opravdu slibně. Akční rádius větší než 230 kilometrů, cena pod půl milionu korun i v nejvyšší výbavě, neotřelý design a velmi sympatické kompaktní rozměry. Jaká je ale realita? Zapíše se optimisticky vyhlížející elektromobil do dějin podobně, jako například Ford model T nebo Volkswagen Brouk?

Co se týče přímé konkurence, tak tu crossover Dacie Spring kvůli své nízké ceně ve světe elektromobilů nemá. Mohli bychom jí srovnat jedině se Škodou Citigo iV nebo VW e-Up, jenže ani jeden z těchto modelů se už neprodává. Nabízí se také porovnání s auty se spalovacími motory, které mají podobné rozměry a cenu. Toto porovnání naleznete ZDE

Mazlení v autě nebylo nikdy jednodušší

Jelikož jsme už podrobný článek o technice Dacie Spring psali, vrhneme se rovnou na naše podrobné hodnocení vzniklé na základě prvního redakčního testu. S rumunským mini crossoverem jsme jezdili v zimním období po dobu 14 dní. Cestovali jsme s ním nejen po městě, ale i po okresních cestách a dálnicích. Prostě jsme s ním žili, jako by to byl náš jediný vůz v garáži, což se v konečném důsledku ukázalo jako ten zásadní problém. Nebudeme ale předbíhat a začneme hezky od začátku, a to prvním shledáním. 

Když jsme si elektromobil v rámci redakčního testu vyzvedávali, bylo to taky poprvé, co jsme ho viděli naživo. Na fotkách nám crossover připadal podobně velký jako model Sandero, ale v reálu byl Spring mnohem menší. Už to nám napovědělo, že bude něco špatně. Na to samé jsme pomysleli také hned po usednutí za volant. Při první jízdě jsme jeli v autě ve dvou a upřímně, cesta se bez kontaktu s kolegou neobešla. Vůz je jednoduše tak úzký, že jsme se se spolujezdcem o sebe neustále otírali rameny (maximální šířka na předních sedadlech je pouze 126 cm, což je o 22 cm méně, než má Škoda Fabia). Zda to považovat za chybu? To asi nejvíce záleží na situaci. Faktem je, že Spring bude ideální auto na romantické rande, kde se kontaktu chtít vyhnout nebudete. 

Námi naměřené rozměry interiéru

Oblast Hodnoty
Místo v interiéru podélné 141 cm
Šířka vpředu 126 cm
Výška pro řidiče 96 cm
Výška v 2. řadě sedadel 87 cm
Zdroj: Autosalon.TV

Laciný, ale funkční interiér

Kabina Springu je sice malá, ale přesto dokáže nabídnout vše, co řidič při řízení potřebuje. Žádné kvalitní materiály ani high-tech přístroje v interiéru nehledejte. Dacia vsadila na jednoduchost a funkčnost. Plastová přístrojová deska elektromobilu by se do muzea umění zřejmě nedostala. Na druhou stranu řidiči poskytne přehledný dotykový displej se zabudovanou navigací a podporou aplikací Apple CarPlay nebo Android Auto (ve výbavě Comfort Plus), vstup USB a intuitivně rozmístěné ovládací prvky klimatizace. Takže za přehlednou a jednoduchou přístrojovku můžeme Dacii jedině pochválit. 

Nejpomalejší auto na trhu

Dacia Spring při své premiéře získala hned dva tituly. O tom prvním jsme se už zmínili. Jedná se o nejlevnější elektromobil na trhu. Druhé, tentokrát ale spíše negativní ocenění, rumunský crossover dostal za své zrychlení z 0 na 100 kilometrů za hodinu. Spring se totiž stal nejpomaleji akcelerujícím moderním automobilem v Evropě. Stovku zvládne za „zběsilých" 19,1 sekundy.

Určitě se ptáte, zda byla v reálném provozu takto chabá mrštnost znatelná. A ano, byla. Elektromotor s výkonem 33 kW a točivým momentem 125 N.m prostě nedokázal vyvinout potřebnou dynamiku a v některých momentech (například při nájezdu na pražskou Jižní spojku nebo dálnici) byl malý počet koní vskutku nebezpečný.

Jaký je skutečný dojezd?

Nedostatek výkonu ale nebyl jediným problémem. Dacia Spring také trpěla na malou kapacitu baterie (pouze 26,8 kWh) a nízký dojezd na jedno nabití. Podle výrobce by měl být akční rádius elektromobilu 225 km a ve městě dokonce až 295 kilometrů. Jenže aby Spring takového dojezdu dosáhl, musel by jezdit v ideálních podmínkách. My jsme elektrický crossover testovali v tom nejhorším možném období, a to v zimě, kdy se denní teploty pohybovaly kolem nuly. Reálný dojezd při smíšeném provozu tak nebyl 225 kilometrů, ale pouze 130, maximálně 150 kilometrů na jedno nabití.

Abychom jenom nekritizovali, malá baterie přeci jen nějaké benefity přinesla. Zaprvé není těžká, takže výrazně nezhoršuje jízdní vlastnosti vozu. Zadruhé se poměrně rychle nabíjí. Spring sice podporuje maximální rychlost nabíjení pouze 30 kWh, ale i přes to se kompaktní elektromobil dokáže na 80 procent dobít za méně než hodinu. Z domácího wallboxu (7,4 kW) se čas nabíjení prodlouží na pět hodin a z běžné sítě na 14 hodin, což jsou stále velmi slušné hodnoty. 

U rychlodobíjení (DC) je ale malý háček. Pokud ho majitel nové elektrické Dacie chce, musí si za něj připlatit 10 tisíc korun. 

Nejlepší věcí na autě je podvozek

Jestli se na Dacii Spring něco povedlo, tak to je bezpochyby podvozek, který dokáže filtrovat snad všechny druhy nerovností. Komfortní naladění odpružení nám nejvíce vyhovovalo ve městě a na rozbitých okreskách. Horší to bylo v zatáčkách a při svižné jízdě. Kvůli měkkému podvozku byla Dacia při vyšších rychlostech nervózní a v zatáčkách se výrazně nakláněla. Což nám zas tolik nevadilo, jelikož jsme s elektromobilem stejně jezdili většinu času ve městě, a to přiměřenou rychlostí. 

Jako poslední bychom chtěli zmínit řízení, které se na rozdíl od podvozku povedlo o dost méně. Volant má poměrně velkou vůli okolo středové polohy, posilovač je až moc výrazný a řízení se nám celkově zdálo necitlivé, až moc lehké. Navíc řidiči nedává absolutně žádnou zpětnou vazbu od předních kol. 

Shrnutí a závěr

Dacia Spring rozhodně není tragédie a má spoustě lidem co nabídnout, ale na otázku, kterou jsme si položili v úvodu článku, musíme odpovědět NE. Spring se podle nás nezapíše do historie, jako úspěšný a revoluční lidový elektromobil. Má až příliš mnoho kompromisů na to, aby se stal evropským bestsellerem. Nabídne krátký dojezd, příliš málo prostoru v kabině, nemastné neslané jízdní vlastnosti a z praktických důvodů to nemůže být jediné auto v rodině. Přesto nás Dacia několika věcmi zaujala, a to především komfortním podvozkem, jednoduchým interiérem, překvapivě velkým kufrem a nízkou pořizovací cenou, které se žádný konkurent pravděpodobně dlouho nevyrovná. 

Pro koho je Dacia Spring vhodná? Zejména pro řidiče, kteří bydlí ve velkých městech a denně toho moc nenajezdí. Crossover by se také mohl zalíbit donáškovým službám a rozvozům jídla, a to zejména kvůli prostornému zavazadelníku. Mimochodem, chystá se i verze pro sdílení aut.

Podrobné technické údaje a kompletní ceník naleznete v našem katalogu ZDE.
Reklama

Diskuze

Přemysl - 29.12.2021 19:23:34
Nelíbí se mi. Ale to je jen můj názor. A ani na něho nemám :-))
Milan - 29.12.2021 14:59:02
Ano toto je 2 auto do rodiny na městský provoz.

Test: Opel Mokka-e je zhmotněním dámského ideálu, muže zase nadchne jízdními vlastnostmi

Německý vůz patří bezesporu mezi nejzajímavější elektromobily, které lze koupit pod milion korun
27.12.2021 19:47
|
0
Reklama

Test BMW M4 Competition Cabrio M xDrive: To nejlepší z Mnichova pod jednou plátěnou střechou

Vyzkoušeli jsme dokonale vypadající a zároveň jeden z nejlépe jezdících kabrioletů současnosti
16.12.2021 18:45
|
2

Test: Audi RS Q3 Sportback je důkazem toho, že i SUV může být ryzím sporťákem. Ach, ten pětiválec!

Motor s lichým počtem válců debutoval u ingolstadtské automobilky již v roce 1977. Nyní je ikonou
16.12.2021 07:23
|
0

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV