Reklama
Testy

První test Toyoty Yaris Cross: Malé SUV s malou žízní. V reálném provozu jsme změřili spotřebu 4,2 l

Nejmenší SUV od Toyoty může sebrat zákazníky Kamiqu, Dusteru i dalším. Nabízí i pohon všech kol
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Módní vlna jménem "malá SUV" se nevyhnula ani Toyotě. Její novinka jménem Yaris Cross mezi konkurenty výrazně vyčnívá úsporností hybridní verze, jinak jde o takové normální auto své kategorie se všemi klady a zápory. Jako celek působí při jízdě sympaticky a díky celosvětové oblibě japonské značky tak pravděpodobně uzme spoustu zákazníků dosavadním bestsellerům segmentu malých SUV v Evropě (Renault Captur, Peugeot 2008, Ford Puma, VW T-Cross) i v Česku (Škoda Kamiq).

Může mít pohon všech kol

Představitelé značky při prvních jízdních testech v okolí Bruselu zdůrazňovali konkurenční výhodu v pohodě pohonu všech kol, za který se navíc díky aktuální akci připlácí pouze čtyřicet tisíc korun. Ano, při porovnání se čtyřmi výše jmenovanými nejprodávanějšími konkurenty to opravdu výhoda je, protože ani jeden z nich mít pohon všech kol nemůže. Ale na trhu existují i malá SUV se sofistikovanějším pohonem 4x4 (Suzuki Vitara, Mini Countryman, ale i Dacia Duster) určená do výrazně těžších terénních podmínek.

Toyota Yaris Cross může mít pohon všech kol pouze v hybridním provedení (a zatím to vypadá, že tuto verzi zvolí přibližně 35 procent zákazníků), ale zadní nápravu pohání pouze slaboučký elektromotor s maximálním výkonem lehce přes pět koní a v poměrně specifických případech. Jde zejména o rozjezd na horších adhezních podmínkách, kdy může jít na zadní kola až 60 procent točivého momentu, ale již od 10 km/h jsou ve většině situací poháněná pouze kola přední. Pohon všech kol lze využívat pouze při rychlostech do 70 km/h. Navíc světlá výška 170 mm je sice o 25 mm lepší než u běžné Toyoty Yaris, ale proti většině SUV je to stále málo na průchodnost rozbitější cestou.

Paradoxně větší rozdíl v jízdních vlastnostech při jízdě na hranici adheze způsobuje odlišnost zadní nápravy. Ta je totiž u verze s pohonem všech kol dvojitá lichoběžníková, kdežto u "předokolky" jde pouze o základní torzní příčku o třicet procent tužší než u Yarisu hatchback.

Toyota Yaris Cross s pohonem všech kol tak působí při průjezdu prudkými zatáčkami pod plynem jistěji a méně u ní zasahuje stabilizační systém, ale nevnímali jsme, že by to bylo kvůli práci zadních kol. Při porovnání s Yarisem je SUV verze Cross o poznání méně sportovnější, agilnější a čitelnější. Jak u varianty s pohonem předních tak všech kol jsme se při průjezdy prudkých zatáček a kruhových objezdů pod plynem potýkali se smyky obou náprav, které někdy daly zabrat i elektronice podvozku.

Pohon všech kol od Toyoty příliš nezvyšuje spotřebu. Podle výrobce to jsou tři desetiny litru benzinu na 100 km, my jsme naměřili na testovacím okruhu rozdíl čtyř desetin. S verzí 4x2 jsme jeli osmdesátikilometrový okruh s městským mimoměstským i dálničním provozem za 4,2 l na 100 km, u verze 4x4 to bylo 4,6 l. Ano, jsou to krásné hodnoty, a to jsme nejeli vyloženě na spotřebu a několikrát vyzkoušeli i dynamické schopnosti hybridní soustavy tříválcové benzinové patnáctistovky a jednoho či dvou elektromotorů. Naše spotřeba byla v obou případech nižší než nejnižší hodnota udávaná výrobcem podle reálného cyklu WLTP.

Více je pohon všech kol znát v kufru, jehož objem se při instalaci elektromotoru k zadní nápravě smrskne z rozumných 397 l na velmi podprůměrných 320 litrů.

Kromě hybridu může Toyotu Yaris Cross pohánět i benzinový tříválec s objemem 1,5 l a maximálním výkonem 92 kW (125 koní) bez elektrifikace, ten jsme ale při jízdách kolem Bruselu k dispozici neměli.

Takové normální malé SUV

Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid mezi konkurenty nevyčnívá ani dynamikou, byť nám testované auto s hybridním pohonem pocitově připadalo i díky podpoře elektřiny velmi svižné. A to zejména při rozjezdech z místa. Ještě o něco lepší dynamiku má čistě benzinová verze s manuálním řazením, které samozřejmě u hybridu k dispozici není. Naopak čistě benzinová varianta může mít i automatickou převodovku typu CVT. Jestli teď očekáváte stížnosti na její vytí či horší plynulost, tak se nedočkáte. Japonci ji totiž vyladili do uživatelsky velmi příjemné verze - a to po všech stránkách včetně té akustické. A rozjezdy z místa jsou s ní opravdu bleskové.

Ani řízení se neliší od běžných zvyklostí v této kategorii. Vyhoví útlým ženským ručkám, ale na druhou stranu nejde vyloženě proti ani při pokusu o sportovní jízdu. To ale neznamená, že by se Toyota Yaris Cross stylizovala do role sportovce. I z tohoto pohledu jde o takové normální auto, které se ve většině případů dobře řídí, ale při pokusu o extrémní průjezdy zatáčkami zasahuje velmi nekompromisně a někdy i trochu nečekaně podvozková elektronika zabraňující smyku. O tom už byla řeč výše a auto pak působí poněkud nečitelně.

Nijak nevyčnívá ani naladění podvozku. Jde o takový kompromis mezi komfortem a jízdní stabilitou. Tlumiče pokryjí většinu rázů, přejezd některých nerovností byl ale na osmnáctipalcových kolech poměrně hlasitý. Existují zábavnější (Ford Puma) i komfortnější (Škoda Kamiq) malá SUV.

Další informace týkající se například jeho kabiny či zavazadlového prostoru naleznete v galerii pod tímto textovým blokem. Budeme se ale opakovat. Ve většině parametrů Toyota Yaris Cross mezi konkurenty nevyčnívá.

400 Čechů ho chce, aniž by v něm jelo

Jenže spousta nejen českých zákazníků vozy značky Toyota prostě miluje, a tak ni příliš nepřekvapí informace z českého importérství, že si Yaris Cross závazně objednaly už čtyři stovky českých zákazníků, aniž by se v něm svezli. Očekávají prostě nafouknutý, praktičtější a pohodlnější Yaris, což opravdu Toyota Yaris Cross splňuje.

Toyota Yaris Cross se na rozdíl od krátkého Yarisu nebude vyrábět u středočeského Kolína, ale pouze ve francouzské továrně ve Valenciennes. Ta měla v době našich testů podobně jako spousta dalších výrobních automobilových závodů po Evropě odstávku kvůli nedostatku některých součástek, ale první vozy by se v Česku měly objevit na přelomu roku.

Ceník už je známý několik měsíců. Základní cena 435 tisíc korun se v době jeho zveřejnění zdála hodně vysoká, jenže konkurenti od té doby zdražili a někteří i několikrát, takže v současnosti už Yaris Cross nevyčnívá ani cenově. Která malá či rodinná SUV se dají sehnat za méně než 450 tisíc korun se můžete podívat ZDE.

Nejlevnější Toyotu Yaris Cross jsme porovnali s vozy Citroën C3 Aircross a další novinkou Hyundai Bayon ZDE. Testovanou hybridní variantu, jejíž cena startuje na 525 tisících korunách jsme podrobili srovnání se stejně výkonnou variantou Škody Kamiq, ale bez elektrifikace, a s hybridním vozem Hyundai Kona ZDE. Rovněž testované hybridní provedení s pohonem všech kol přímého konkurenta nemá, takže jsme ho srovnali s mild hybridním Suzuki Vitara disponujícím také znakem 4x4 ZDE. Kompletní ceník Toyoty Yaris včetně technických dat naleznete ZDE.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Toyota Yaris GR přivede řidiče k orgasmu. Má ale mouchy ve výbavě

Nejsilnější tříválec na světě jsme nechtěli opustit, ale v základu chybějící navigace nepotěší
16.03.2021 10:36
|
0
Reklama

Čtvrtá generace Toyoty Yaris má jedno malé plus a jedno velké mínus

Miláček Čechů, Toyota Yaris se ve čtvrté generaci bude opět snažit trhnout žebříčky prodejnosti
19.01.2021 09:25
|
1
Reklama

Na zákaz reklamy stačily dvě sekundy v prachu. Toyota Yaris prý podporuje nebezpečnou jízdu

V Austrálii zakázali reklamu na Toyotu Yaris, protože auto ztratilo přilnavost na prašném povrchu
11.01.2021 20:25
|
1

Nová Toyota Yaris jezdí jako dospělé auto. Nechá si za to ale zaplatit a trochu utlačuje řidiče

Testovali jsme dvě ze tří motorizací pro novou Toyotu - benzinovou patnáctistovku a hybrid
25.09.2020 19:52
|
9

Není allroad jako allroad. Otestovali jsme lepšoaudi s plnohodnotným quattrem a sametovým automatem

Test Audi A6 allroad 50 TDI quattro: Největším plusem je všestrannost, minusem chudá základní výbava
18.02.2024 08:34
|
0

Vylepšená Tesla Model 3 vyšlapává cestu do budoucna i slepé uličky. Řidiče neposlouchá a šikanuje ho

Z hlediska poměru ceny, výkonu a výbavy jde ale o skvělou nabídku
24.01.2024 19:44
|
7
Reklama

Toyota letos v Česku zaútočí na stupně vítězů. A to řadíme teprve trojku, děsí konkurenty její šéf

Loni skončila japonská značka na tuzemském trhu s novými auty těsně čtvrtá. Dotáhla VW a Hyundai
20.01.2024 08:29
|
5

Mitsubishi přivezlo na český trh nový Colt. Stojí méně než klon od Renaultu, ale se slabším motorem

Porovnali jsme Mitsubishi Colt a Renault Clio nejen mezi sebou, ale i s konkurenty včetně Fabie
16.01.2024 18:18
|
0
Reklama
Autosalon TV